Návod, ako vyčistiť zanesené šperky: Toto ocení každá žena!

Návod, ako vyčistiť zanesené šperky: Toto ocení každá žena!

Každá žena má vo svojej šperkovnici aspoň niekoľko kúskov. Niektoré z nás si na doplnky príliš nepotrpia a majú ich naozaj len zopár, ktoré točia stále dookola, iné sú zase na šperkoch závislé a majú ich takpovediac až príliš. V každom prípade máme všetky niečo spoločné – žiadnej z nás sa šperky, ktoré vyzerajú obnosene, nepáčia, a tak zapadajú prachom. Či už ste zberateľkou drahých kúskov, alebo skôr uprednostňujete bižutériu, ktorá práve letí, osvedčené návody, ako vyčistiť šperky, sa vám určite zídu.

Zaujme ťa: Chystáš sa s deťmi na kúpalisko? Pozri, ako odhaliť nebezpečný bazén

čo potrebujem na čistenie šperkov

Zdroj: Shutterstock®

Zanesené životom

Na to, aby sa z vašich šperkov stali zanesené, ani nemusíte byť neporiadnica. Zanesú sa totiž úplne bežným používaním. V prvom rade šperky nosíme v bezprostrednom kontakte s kožou. Špinia sa teda pôsobením potu, ale aj vďaka kozmetike, ktorú používame. Napokon ich zanášajú aj prípravky zo sprchy, to v prípade, že si šperky nechávate na sebe aj počas sprchovania sa či kúpania. V neposlednom rade na šperky, ako na všetko ostatné v domácnosti, padá prach, čo im tiež na vzhľade nepridáva.

Preto sa odporúča o šperky starať špeciálnym spôsobom, a to:

 • keď si umývate ruky alebo si ich krémujete, dajte si dole prstene;
 • šperky nenoste na kúpaliskách, plavárňach ani v mori;
 • občas šperky (aj tie, čo nenosíte) pretrite jemnou bavlnenou handričkou.
čistenie šperkov doma

Zdroj: Shutterstock®

Návod na čistenie šperkov

Na čistenie šperkov, samozrejme, nájdete v drogériách aj špeciálne čistiace prostriedky. Ak však žiadny nemáte poruke alebo na ne jednoducho nechcete míňať peniaze, môžete si takéto prostriedky vyrobiť aj doma. Tu sú 3 osvedčené DIY spôsoby, ako vyčistiť šperky.

 1. Použite čistiaci prostriedok na riad. Pridajte z neho pár kvapiek do teplej vody a namočte doň svoje šperky asi na 15 minút. Pozor na malé časti šperkov, ako sú prívesky, aby sa vám pri manipulácii nestratili. Po uplynutí času šperky vytiahnite a vydrhnite ich suchou mäkkou bavlnenou vreckovkou, ktorá vám šperky nepoškriabe. Na záhyby použite veľmi jemnú kefku na zuby. Šperky nechajte dobre vyschnúť.
 2. Skúste to so sódou bikarbónou. Sódu bikarbónu si zmiešajte s vodou v pomere 3:1. Vzniknutú pastu pomocou handričky naneste na zanesené miesta šperkov a čistite ich. Šperky pred aplikáciou pasty navlhčite. Nakoniec šperky opláchnite pod vodou a nechajte dôkladne vyschnúť.
 3. Zubná pasta na pomoc. Zubná pasta je silným pomocníkom v domácnosti a nezaberá len na zuby. Použite klasickú bielu zubnú pastu (nie gélovú) aj na zanesené šperky. Trošku jej naneste na šperk a pomocou prsta alebo handričky začnite s čistením. Na záver opláchnite teplou vodou a vysušte.

Bude sa ti páčiť: Nádoby z ľadu na chladenie fliaš: Skvelý tip na letnú párty!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 24.08.19 07:00

ĽŠ
karma
100.00

Naozaj osvedčené DIY spôsoby, ako vyčistiť šperky.

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 24.08.19 08:15

MC
karma
109.00

Nie som zberateľkou drahých kúskov ,ale na to čo vlastním- vyskúšam .

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 24.08.19 12:04

AS
karma
108.00

určite vyskúšam

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.08.19 19:07

MM
karma
100.00

ja nosím len striebro, tiež čistím zubnou pastou alebo sódou bicarbónou, podľa znečistenia

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 24.08.19 20:52

karma
106.00

Zlato čistím v peroxide vodíka. Ponorím ho do peroxidu vodíka najlepší je viac %, chvíľu povarím, špina vypláva na povrch a potom opláchnem vodou a podľa potreby preleštím mäkkou handričkou. Zlaté šperky sú ako nové.

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 24.08.19 21:01

karma
106.00

Strieborné šperky čistím tak, že na dno nádoby dám alobal, potom nasypem prášok do pečiva, nalejem vody toľko, aby šperky boli ponorené a chvíľu povarím. Pre väčší účinok, ešte vložím počas varenia aj starú hliníkovú lyžičku. Potom opláchnem a preleštím.

 • 0
Odpovedať

Katarína Šugar 26.08.19 16:59

karma
108.00

skusali sme sodu bikarbonu, pekne to vycistila

 • 0
Odpovedať

Žofia Mažáriová 29.08.19 12:03

ŽM
karma
115.00

poznám ich a používam

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní