Rakovina prsníka je snáď najväčším strašiakom nás žien. V mnohých krajinách sveta sa výskyt tohto ochorenia stále zvyšuje a trápi čoraz mladšie ženy, v dnešnej dobe už od 35. roku života.
Zo štatistík vyplýva, že vysoký výskyt rakoviny prsníka je najmä v Európe a Severnej Amerike. V Ázii či Južnej Amerike sú zase častejšie iné typy rakoviny.
Na Slovensku platí, že rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie druhy rakoviny, ktoré ženy postihujú. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké sú prvotné signály tohto ochorenia. Taktiež vám prezradíme, ktoré faktory riziko vzniku rakoviny pŕs zvyšujú!
Aké sú prvotné signály rakoviny prsníka?
Rakovina prsníka patrí medzi nádorové ochorenia, ktoré postihujú tkanivo prsných žliaz. Pod tento termín spadá viacero typov či podtypov rozličných zhubných nádorov prsníkov, ktoré sa od seba odlišujú. Tým najrozšírenejším je karcinóm prsníka. Na celom svete sa ročne objaví viac ako 1,2 milióna prípadov, kedy je tento druh rakoviny diagnostikovaný. Toto ochorenie je pritom liečiteľné, najmä ak je včas zistené. Ku skorému odhaleniu môžu prispieť najmä prvotné signály, ktoré by ženy rozhodne nemali ignorovať.
Medzi ne v prvom rade patria rôzne zmeny na prsníkoch. V mnohých prípadoch na vznikajúci problém upozorní ženu hlavne nahmataná hrča v prsníku či podpazuší. Tá je tvrdá a často bezbolestná. Jej pôvod však dokáže diagnostikovať len lekár, môže ísť totiž aj o obyčajné tukové tkanivo. Ignorovať by sme však nemali ani sčervenanie či opuch prsníka alebo výtok z bradavky. Rovnako nežiaduce je vtiahnutie bradavky a zmeny vo farbe pokožky aj tvare a vzhľade pŕs. V neskorších štádiách môže postihnutá osoba pociťovať zdanlivo nevysvetliteľnú bolesť, a to najmä v hornej časti chrbtice aj v oblasti ramien či krku.
Pozri aj: Trendové účesy pre krátke vlasy: Máš odvahu na zmenu?
Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia
Známych je množstvo faktorov, ktoré môžu prispievať ku vzniku ochorenia. Ak sa však aj nachádzate v rizikovej skupine, neznamená to, že musíte ochorieť. To platí aj naopak. Aj v prípade, že sa vás rizikové faktory nijako viac netýkajú, môže u vás dôjsť k prepuknutiu choroby. Do rizikovej skupiny však môžeme vo všeobecnosti zaradiť ženy, ktoré mali menštruáciu veľmi skoro, a to pred 11. rokom života, a tiež ženy s neskorým nástupom menopauzy. Viac ohrozené sú tie, ktoré nerodili a ani nekojili alebo boli tehotné až po tridsiatke.
Vznik rakoviny je ďalej ovplyvnený stúpajúcim vekom. Ohrozenejšie sú ženy po päťdesiatke, aj keď v dnešnej dobe je rakovina prsníka problémom čoraz mladších žien. Ďalším faktorom je aj vrodená predispozícia. Do rizikovej skupiny sa zaraďujú ženy, ktoré majú v rodine výskyt rakovinového ochorenia. V neposlednom rade môže ku vzniku choroby prispieť aj celkový životný štýl. To v sebe zahŕňa nezdravé stravovanie, častú konzumáciu alkoholu, nedostatok pohybu a stres. Negatívne môže vplývať i nadváha, a to najmä po prechode.
Bude ťa zaujímať
Prevenciu by sme nemali podceňovať
Ako sme už spomínali vyššie, rakovinu prsníka je možné liečiť, no musí byť diagnostikovaná čo najskôr. Tomu dopomôže časté samovyšetrenie prsníkov aj pravidelné návštevy u lekára. Okrem toho je dobré čo najviac znižovať riziko vzniku ochorenia. Prevencia rakoviny prsníka v sebe zahŕňa v prvom rade vhodnú výživu. V jedálničku by nemali chýbať kvalitné rastlinné oleje a karotenoidy. Ochranné účinky majú látky, ako sulforafan, ktorý sa nachádza v kapustovej zelenine či lykopén, ktorý dodáva farbu rajčinám. Taktiež je vhodné skoncovať s fajčením a obmedziť alkohol.
Znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka môžete aj pravidelným pohybom. Fyzickej aktivite by sme sa mali venovať aspoň 30 minút denne niekoľkokrát do týždňa. Správna výživa a dostatok pohybu môže dopomôcť vyhnúť sa rizikovej nadváhe a obezite. Zabúdať by sme nemali ani na dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Dlhodobý stres má na naše telo taktiež negatívny vplyv. Vhodné je tiež obmedziť kontakt s rôznymi chemikáliami. Mnohé pesticídy, riedidlá či dokonca čistiace prostriedky zvyšujú v tele hladinu estrogénu, čo môže podporovať rakovinové bujnenie.
Odporúčame: Toto je recept, ako si udržať zdravé a pevné kosti celý život!