Sú tampóny nebezpečné a spôsobujú rakovinu? Aká je pravda?

Sú tampóny nebezpečné a spôsobujú rakovinu? Aká je pravda?

Preferencie žien pri výbere dámskych hygienických pomôcok určených na menštruáciu sa rôznia – kým jedna skupina si skalopevne stojí za vložkami, druhá si svoj život nevie predstaviť bez tampónov a vynechať nemožno ani zástankyne menštruačných kalíškov, ktorých využívanie a benefity sa dostali do povedomia najmä v posledných rokoch. Dnes si však bližšie posvietime na tampóny určené na menštruáciu a zodpovieme si na otázky o rizikách ich používania. Možno si poviete, že predsa tampóny nemôžu byť rizikové, keď sa dostali na pulty obchodov. No potom sa lepšie zamyslite nad týmto. Aj slaninu či klobásky dostanete bežne v obchodoch a o nich vieme, že zdraviu veľmi nepomáhajú. Aká je teda pravda o tampónoch?

Obdobie menštruácie zvyknú niektoré zo žien pretrpieť, nakoľko trpia bolesťami, ale nielen to. Nepríjemným je aj príliš silné krvácanie, keď sa ženy až obsedantne kontrolujú a behajú na WC aj 3-krát za hodinu, lebo sa boja, že dôjde k „nehode“. V tomto prípade sú mnohé neskonale vďačné za vynález, akým je menštruačný tampón, ktorý je pohodlnejší a bezpochyby dokáže lepšie odvrátiť aj spomínané riziko zašpinenia oblečenia v porovnaní s menštruačnou vložkou. Väčšina odborníkov sa však o používaní tampónov vyjadruje veľmi opatrne.

Pozri aj: Čo spôsobuje spánok s mokrými vlasmi? Toto vážne nechceš!

rizikové tampóny

Zdroj: Shutterstock®

Syndróm toxického šoku – malá pravdepodobnosť, ale stále veľký výkričník

Určite ste už počuli o tomto závažnom syndróme, ktorý sa môže končiť smrťou. Najrizikovejšou skupinou dievčat a žien z tohto aspektu sú tie vo veku od 12 až do 24 rokov, pričom nebezpečenstvo sa zvyšuje pri dlhodobejšom zavedení tampónu. Aj preto by sa tampón nemal používať počas spánku. Jeho výmena sa totiž odporúča každé tri hodiny.

Pri syndróme toxického šoku ide v podstate o otravu krvi. Tá je spôsobená toxínmi, ktoré do tela vyplavuje baktéria Staphylococcus aureus. V istom zmysle „zaštupľovanie“ tampónom (najmä tým superabsorbčným) môže spôsobiť spätnú menštruáciu, pri ktorej sa toxíny absorbujú do organizmu a môžu tak postihnúť vnútorné orgány. Je pravdou, že výskyt toxického šoku je zriedkavejší (eviduje sa zhruba 6 prípadov na 100 000 menštruujúcich žien), no i tak je hrozbou, ktorá môže končiť fatálne. Asi ste už registrovali prípady mladých dievčat, ktorým už jednoducho nebolo pomoci.

Môže tampón v tele „zmiznúť“?

Niektoré ženy majú obavy viac ako z toxického šoku skôr z toho, že sa im tampón v tele jednoducho „stratí“. Ak chytáte paniku z príliš hlbokého zavedenia tampónu bez možnosti jeho opätovného vybratia, upokojte sa. V tomto prípade ide len o mýtus a riziko nehrozí, keďže krčok maternice tampón jednoducho nepustí ďalej.

tampóny

Zdroj: Shutterstock®

Zvýšenie rizika infekcií pri používaní tampónov nie je mýtus

Možno patríte k tým, ktoré využívajú benefity menštruačných tampónov už dlhodobo a žiadne problémy neevidujete. No je pravdou, že k nim nemusí dôjsť hneď. Stačí však, že sa niečo zmení, napríklad máte oslabenú imunitu alebo na tampón pozabudnete a vymeníte si ho po dlhšej dobe, no a problém môže byť na svete. Vo všeobecnosti zavedený tampón vplýva negatívne na sliznicu pošvy, vysúša ju a taktiež poskytuje „zázemie“ pre množenie sa baktérií a kvasiniek. A z tohto dôvodu je reálne aj zvýšenie rizika bakteriálnej či kvasinkovej infekcie, ktorá môže mať dlhodobejší charakter. Aj keď vo väčšine prípadov nejde o ohrozenie života, i tak sú to veľmi nepríjemné ochorenia.

Neprehliadni: Prečo žijú ženy dlhšie ako muži? Týmto dôvodom neuveríš!

tampóny a choroby

Zdroj: Shutterstock®

Chemikálie spôsobujúce rakovinu?

Tampóny môžu vyzerať naoko neškodne. Sú predsa vyrobené z bavlny či viskózového vlákna, no pozor, obsahujú aj mnohé chemikálie, o ktorých sa dokonca v zložení ani nemusíte dočítať. Medzi rizikové, hoci nachádzajúce sa v tampónoch len v nepatrných množstvách, patria najmä zlúčeniny chlóru (z ktorých sa uvoľňuje nebezpečný dioxín), konzervačné látky, ba dokonca aj pesticídy (ak tampóny nie sú z organickej bavlny).

I keď ide o nepatrné množstvo týchto chemikálií, je nutné dodať, že v kontakte so sliznicou sa môžu absorbovať priamou cestou do tela. Hoci používanie tampónov v kontexte so zvýšením rizika rakoviny nebolo vedecky dokázané, tak i napriek tomu nám z uvedených informácií logicky vyplýva, že na zdravie ženy tieto látky (ktoré sú napríklad aj súčasťou chemických zbraní) nebudú mať práve priaznivý účinok, ale naopak...

- Anketa

KTORÉ DÁMSKE HYGIENICKÉ POMÔCKY VYUŽÍVATE NAJČASTEJŠIE POČAS SVOJICH DNÍ?

Odpovedalo 607 ľudí  

Menštruačné vložky
85%
Menštruačné tampóny
12%
Menštruačný kalíšok
3%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 25.10.19 07:11

ĽŠ
karma
100.00

Už len zvýšenia rizika infekcií stojí za uváženie pri voľbe.

  • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 25.10.19 16:59

karma
107.00

Poučný článok,je to diskutabilné.

  • 1
Odpovedať

Mária Reibergerová 26.10.19 22:36

MR
karma
114.00

s ničím to netreba preháňať ani s tampónmi nie

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 30.10.19 21:23

JK
karma
100.00

Nikdy som ich nemala a je to na každej žene čo si vyberie

  • 1
Odpovedať

Lucia Šintálová 05.11.19 08:53

karma
100.00

Zlatá stredná cesta je podľa mňa naj, striedanie hygienických potrieb podľa potreby.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní