Testosterón v tele ženy: Tieto signály jeho nadbytku neignoruj!

Testosterón v tele ženy: Tieto signály jeho nadbytku neignoruj!

Testosterón je mužský pohlavný hormón, ktorý je v prvom rade zodpovedný za primárne a sekundárne pohlavné znaky samcov. V obmedzenej miere ho však produkuje aj ženské telo, v ktorom má niekoľko dôležitých funkcií. U nežnejšieho pohlavia má vplyv na rast a pevnosť kostí či libido. Jeho nadbytok aj nedostatok sa môže odzrkadliť na fyzickom i mentálnom zdraví. Zistite, prečo ženy potrebujú testosterón a ako sa prejavuje jeho zvýšená a naopak znížená hladina!

Prečo ženy potrebujú testosterón?

Testosterón patrí medzi najdôležitejšie hormóny mužského tela. To však neznamená, že sa v ženskom organizme nevyskytuje. Ženy tento hormón potrebujú tiež, len sa u nich produkuje v podstatne nižších množstvách. U mužov je testosterón zodpovedný, okrem iného, za vývin pohlavných orgánov, tvorbu spermií, rast ochlpenia v oblasti tváre či hrubnutie hlasu. Rovnako vplýva na sexuálnu výkonnosť, rast svalov či schopnosť udržiavať pozornosť. Spomínaný hormón je v ich tele tvorený prevažne semenníkmi a v malej miere aj nadobličkami.

V ženskom tele je časť testosterónu tvorená taktiež nadobličkami a zvyšok vaječníkmi, prípadne počas tehotenstva aj placentou. U nežnejšieho pohlavia tento hormón vplýva na libido, sexuálnu túžbu a pocity vzrušenia, podobne ako u mužov. Taktiež je dôležitý pre rast kostí a svalovej hmoty, reguláciu tuku či mentálne zdravie ženy. Podieľa sa i na udržiavaní optimálnej hladiny energie v tele. Správna hladina testosterónu u žien zabezpečuje tiež zachovanie hormonálnej rovnováhy v organizme.  

Pozri aj: Zahoď žehličku na vlasy do koša! Skús prírodné vyrovnanie vlasov

porucha váječníkov

Zdroj: Shutterstock®

Tieto faktory ovplyvňujú jeho tvorbu

Na tvorbu testosterónu, či už v tele ženy alebo muža, vplýva viacero rozličných faktorov. Môže ísť o vek či množstvo pohybu, ktoré jedinec vykonáva. Spravidla hladina spomínaného hormónu rastie napríklad pri silovom tréningu a pri vytrvalostných cvičeniach zase klesá. Na produkciu testosterónu môže mať ďalej vplyv aj zloženie stravy, telesná hmotnosť, spánok či lieky, ktoré jedinec pravidelne užíva. U žien hrá rolu taktiež menštruačný cyklus. Za zvýšenou alebo naopak zníženou tvorbou testosterónu stojí množstvo rozličných príčin.

V ženskom tele môže tento problém nastať kvôli zlej funkcii vaječníkov. Vinníkom môže byť i narušená činnosť nadobličiek, ktoré hormón sčasti produkujú. Niekedy býva príčinou zlá strava a vplyv má aj genetika. Nadbytok testosterónu môže byť vedľajším účinkom niektorých liekov, najmä kortikoidov alebo tých zo skupiny antiestrogénov. Nesprávna hladina testosterónu u žien niekedy súvisí aj s inými zdravotnými problémami. Môže byť napríklad príznak hormonálne aktívneho nádoru v tele, napríklad v spomenutých vaječníkoch.

výraznejšie ochlpenie

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky nadbytku testosterónu neignorujte!

Testosterón ženám prospieva len v obmedzenom množstve. Jeho nadbytok negatívne vplýva na celý ženský organizmus. V prvom rade mávajú ženy, ktoré trápi vysoká hladina spomínaného hormónu, problém s pravidelnou menštruáciou. V niektorých prípadoch ju dokonca môžu stratiť úplne. Dlhodobo zvýšené hladiny testosterónu sa prejavujú aj na vzhľade ženy. Častý je výskyt akné. Zvyšuje sa tvorba mazu a dochádza k upchávaniu pórov. Typické je tiež najmä nadmerné ochlpenie.

Výraznejší rast ochlpenia môžu ženy spozorovať na rukách alebo v oblasti tváre, pupka či genitálií. Niekedy sa objaví i hrubší hlas. Nadbytok testosterónu má negatívny vplyv aj na vlasy. U niektorých žien dochádza k vypadávaniu a rednutiu vlasov až plešiveniu. Medzi ďalšie príznaky patrí zväčšenie klitorisu a zvýšené potenie či rast svalov. Prejavy nadbytku testosterónu možno badať i na duševnom zdraví ženy. Niekedy dochádza k poruchám spánku či zvýšenej agresivite.

zníženie libida

Zdroj: Shutterstock®

Ženy môže trápiť aj opačný problém

Na ženské telo negatívne vplýva aj príliš nízka hladina testosterónu. Často sa vyskytujúcim príznakom nedostatku tohto mužského hormónu je najmä pokles libida a strata chuti na sex. Pri pohlavnom styku môže tiež žena pociťovať nižšie uspokojenie. Keďže sa testosterón podieľa v tele aj na akomsi hospodárení s energiou, jeho deficit spôsobuje stále pocity únavy, zhoršenie kondície, depresívne nálady, úzkosť a letargiu.

Ďalšími prejavmi sú problémy s váhou a chudnutím. Nízke hladiny spomínaného hormónu môžu mať vplyv na ukladaní tuku najmä v oblasti pásu. Taktiež dochádza k úbytku svalovej hmoty. Niektoré ženy môžu mať ťažkosti so sústredením sa i pamäťou. Niekedy sa objavuje suchá pokožka či bolesť kĺbov a svalov.

Odporúčame: Najlepšie ingrediencie do šalátu: Tejto netradičnej chuti neodoláš!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 22.04.18 06:35

ĽŠ
karma
100.00

Nadbytok, či nízka hladina - niekedy ťažko ovplyvniť na dosiahnutie ideálnej, forma chémie vie mať negatívne vedľajšie účinky.

  • 2
Odpovedať

Elena Švachová 22.04.18 22:02

karma
109.00

Zase som sa dozvedela veľa nového...

  • 0
Odpovedať

Marie Gutmannová 23.04.18 12:04

MG
karma
104.00

zaujímavé čítanie

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.06.18 22:31

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala poučný článok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní