Usádzanie prachu v domácnosti? Triky, ako sa ho najjednoduchšie zbaviť!

Usádzanie prachu v domácnosti? Triky, ako sa ho najjednoduchšie zbaviť!
 • 04.11.2017
 • Monika Šomšáková

Prach je normálna vec v každej domácnosti. Ak však bývate v rušnejších a väčších mestách, tvorba prachu môže byť zvýšená. Prach sa usádza častejšie a vo väčšom množstve, ako v iných domácnostiach. Stáva sa pre vás prach neznesiteľným? 

Nestrácajte nádej, pretože my máme pre vás zopár trikov a rád, ako sa prachu čo najjednoduchšie zbavíte a udržíte ho pod kontrolou!

Koberce

Koberce sú doplnkom mnohých domácností. Z pohľadu usádzania prachu, je koberec jeho najväčším pohlcovačom. Prach sa dostáva späť do vzduchu vždy, keď naň vstúpite. Pri správnej starostlivosti sa množstvo prachu dá korigovať. Avšak, správna údržba kobercov je náročná. Vysávanie je samozrejmosťou (minimálne 1-krát za týždeň). My však hovoríme o hĺbkovom čistení, napríklad parou aspoň raz za mesiac. Prach sa v opačnom prípade hromadí hlboko vo vláknach. 

Pravidlo však znie: „Čím menej kobercov v domácnosti, tým menej prachu." Ak sa kobercov predsa len nechcete zbaviť úplne, mali by byť určite menších rozmerov. 

Rohože

Aj taká maličkosť, akou je rohož je skvelý bojovníkom proti prachu. Veľká časť prachu je tvorená práve nečistotou, ktorá sa dovnútra dostáva spolu s topánkami. Ak rohože máte, myslite na ich pravidelné čistenie. Čím bude čistejšia, tým vyššia šanca, že prach ostane pred prahom domu či bytu.

Vyskúšaj:  Mudry alebo čo znamenajú rôzne zloženia prstov nielen pri joge?

boj s prachom

Zdroj: Shutterstock®

Posteľná bielizeň a vankúše

Posteľnú bielizeň by ste mali vyprať aspoň raz do týždňa. Posteľ je ideálnym miestom pre roztoče, a ako vieme, právé roztoče sú hlavnou príčinou alergií. Preto je nutné, aby ste ju prali aspoň na 60°C. Nezabúdajte aj na vankúše či periny. Môžete ich oprať doma, alebo ich odniesť do čistiarne. Pre akýkoľvek spôsob čistenia sa rozhodnete, bude to správne rozhodnutie. Týmto si opäť znížite výskyt nadmerného prachu v domácnosti. 

Záclony a závesy

Záclony sú taktiež zachytávač prachu. Určite je dobré ich minimálne dvakrát do roka oprať. Len oprať ich však nestačí, a preto je potrebné ich každý mesiac ešte povysávať.

Odporúčame: Kôstka z avokáda nie je odpad! Ako ju môžeš využiť aj ty?

ako sa zbaviť prachu

Zdroj: Shutterstock®

Utieranie na vlhko

Utieraním prachu suchou utierkou ho akurát len rozvírite do ostatných miestností. Nič nedokáže eliminovať prach do takej miery, ako voda a vlhkosť. Udržíte prach pod kontrolou, lebo zotierate, a nevírite ho do priestoru. Pri takomto čistení nie je nutné používať žiadne špeciálne prostriedky. Voda je v tomto boji s prachom ideálna. 

Čistenie zhora nadol

Chcete zabrániť padajúcemu prachu z poličky na poličku? Utierajte ho smerom zhora nadol! Pri ťažko dostupných miestach si môžete pomôcť napríklad štetcami s jemnými štetinami. Usadený prach na žalúziách? Využite jednu zo starých ponožiek, navlečte ju na ruku a jednoducho po nich prechádzajte. Rýchle a tak jednoduché!

Pozri aj: Ako si vyrobiť veniec na dvere? Inšpiruj sa tými najkrajšími.

zbaviť sa usadeného prachu

Zdroj: Shutterstock®

Zvieratá

Ďalším elementom, spôsobujúcim usádzanie prachu a nečistôt  sú vlasy a chlpy. Zdrojom týchto nečistôt nie sú iba ľudia, ale aj ich domáci miláčikovia. Zadovážili ste si domáce zvieratko? Bohužiaľ, s tým sa spája aj častejšie upratovanie či sprchovanie. Na zvieracie chlpy či ľudské vlasy sa prach dokáže dokonale nabaliť. 

Rastliny

Rastliny su skvelé na okysličenie vzduchu vo vašej domácnosti, ako dokonalý doplnok a pomôžu vám bojovať s prachom. Musíte ich však pravidelne umývať, potom budú účinnejšie pri čistení vzduchu. Jednoducho ich umiestnite do vane alebo sprchy a osprchujte ich.

ako sa zbaviť prachu v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Vetranie

Zatvorené okná znižujú prašnosť. Prach do domácnosti prichádza väčšinou zvonku. Neznamená to, že nemôžete vetrať. Len nemajte otvorené okná po celý deň. Ak bývate v rušnom veľkomeste, tak všetok prach vám ide dovnútra. U majiteľov bytov či domov v tichej oblasti s nie tak výraznou prašnnosťou je to, samozrejme, inak. Niektoré moderné domy už fungujú cez samostatný vetrací systém s filtrom. Takto do domácnosti dostanete čerstvý vzduch bez nečistôt.

Čistič vzduchu

Čistič vzduchu je skvelé riešenie zníženia prašnosti v domácnosti. Čističe vzduchu fungujú veľmi jednoducho. Ventilátor preháňa vzduch filtrom, ktorý zachytáva prach a nečistoty. Účinnosť čističov vzduchu závisí od druhu a kvality použitého filtra. Nezabúdajte filtre pravidelne čistiť. 

Zaujme ťa: Austrálčanka Micah Gianneli ti ukáže ako vyzerá unikátny štýl!

ako odstrániť prach

Zdroj: Shutterstock®


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

13 komentárov

Katarína Konečná 04.11.17 07:01

KK
karma
105.00

syn keď bol malý bol alergik, tak sme odstránili čo najviac hltačov prachu a zostal iba jeden malý koberec v obyvačke, záclony ,závesy ani vnútorné žalúzie nemám, iba vonkajšie a je to super

 • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 04.11.17 10:20

KK
karma
90.00

ja mám asi 2 mesiace čističku vzduchu a som neverila koľko sa tam tej nečistoty nazbieralo

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 04.11.17 13:04

SK
karma
114.00

čističku vzduchu zatiaľ nemáme...ale ani koberce, iba závesy, takže stále vysávam a umývam a periem

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 04.11.17 13:07

JU
karma
103.00

tiež nemám zatial s čističom vzduchu skúsenosti, ale môže to byť dobré riešenie..

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 04.11.17 13:15

karma
87.00

koberce a zaclony nemám (teda až na jeden kde sa hráva malý)... ale dobré rady... ja periny každé ráno poriadne preluftujem a vyprášim...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 04.11.17 18:22

MM
karma
100.00

bývame na sídlisku plnom zelene, ďalej od hlavnej cesty, takže prach nás až tak netrápi

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 04.11.17 20:37

ĽŠ
karma
100.00

Šikovné rady!

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 04.11.17 23:38

IM
karma
100.00

mi sa už postupne zbavujeme kobercov, ale vždy sa nájde nejaký lapač prachu

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 05.11.17 15:34

SK
karma
86.00

mna nikto nepresvedci o tom ze vsetko je hltac prachunu...predsa krajsie upraveny byt alebo dom kde su krasne elegantne zaclony a teplo domova vyzaruje z tychto jednoduchych prvkov predsa nemoze byt hltacom...su sucastou domu ... tak ako aj koberec... ja si spalnu bez koberca neviem ani predstavit... predsa o vsetko sa treba starat... ci je koberec alebo len chladna podlaha ...aj pohladu ked nepovysavame tak je to uz hltac prachu? pacia sa mi teple a vidiecke styly domou a nie tie studene domy... a prave v tychto chybaju spominane prvky

 • 4
Odpovedať

Táňa Slahučková 05.11.17 20:37

TS
karma
107.00

My máme doma asi všetky možné lapače prachu, ale bez záclon, kobercov, či zvierat si to predstaviť neviem, bez doplnkov mi príde byt neútulný.

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 05.11.17 23:02

MD
karma
132.00

Ach jaj, ten večný prach...my bývame hneď vedľa frekventovanej cesty, nestačíme okná umývať a prach utierať...Čiže musíme aj intenzívnejšie upratovať.. Napriek tomu máme doma koberce a zatiaľ nemáme v pláne vzdať sa ich- je s nimi útulnejšie, nemusíme sa báť byť naboso a neotravuje nás ozvena..A mám pocit, že tam kde máme len hladké podlahy, sa ten prach víri ešte viac..

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 17.11.17 18:05

AK
karma
100.00

našťastie nebývam vo veľkom meste

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 17.12.17 17:57

AK
karma
100.00

prach náš veľký nepriateľ

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní