Viacplodové tehotenstvo – čo zvyšuje šance na dvojičky či trojičky?

Viacplodové tehotenstvo – čo zvyšuje šance na dvojičky či trojičky?

Pravdepodobnosť prirodzeného počatia dvojičiek, či dokonca trojičiek a ešte väčšieho počtu detí naraz je pomerne nízka. Počet viacplodových tehotenstiev sa však v súčasnej dobe zvyšuje. Prirodzený výskyt dvojčiat je približne 1 prípad na 70 až 90 pôrodov. Častejšie sa pritom vyskytujú dvojvaječné dvojčatá, ktoré vznikajú oplodnením dvoch vajíčok dvomi spermiami. Zriedkavejšie identické jednovaječné dvojčatá sa vyvíjajú z jedného oplodneného vajíčka jednou spermiou, ktoré sa krátko po oplodnení delí na dve samostatné vývinu schopné časti. 

Trojplodové či štvorplodové tehotenstvá sú pritom ešte zriedkavejšie. Napríklad trojičky sa objavujú približne raz za 6500 až 7500 tehotenstiev. Je narodenie dvojičiek, trojičiek či dokonca štvorčiat čisto náhodné? Nie sú známe presné príčiny vzniku jednovaječných dvojčiat, teda príčiny rozdelenia oplodneného vajíčka na viac častí. V tomto prípade sa teda skutočne hovorí skôr o náhode. Avšak v prípade dvojvaječných dvojčiat, ale i trojčiat, sú známe isté faktory, ktoré môžu na ich výskyt vplývať.

Samozrejme, i keď je u ženy prítomné väčšie množstvo činiteľov, ktoré môžu prispievať k výskytu viacpočetného tehotenstva, neznamená to, že žena musí skutočne porodiť dvojčatá či trojčatá. Poďte sa však spolu s nami pozrieť na to, čo všetko môže do väčšej alebo menšej miery podporiť vznik viacplodového tehotenstva. 

Odporúčame: Tehotenstvo a pôrod podľa vedcov: Kedy je najlepší vek na dieťa?

dvojičky

Zdroj: Shutterstock®

Rodinná anamnéza

Na výskyt viacplodového tehotenstva, pri ktorom sa jednotlivé plody vyvíjajú zo samostatne oplodnených vajíčok, má pravdepodobne najväčší vplyv genetika. U ženy s genetickou predispozíciou, respektíve s výskytom viacpočetného tehotenstva v blízkej rodine, je vyššia možnosť počať dvojičky či trojičky. V tomto prípade majú najvyššiu pravdepodobnosť ženy, ktoré samy pochádzajú z dvojvaječných dvojičiek, alebo sa dvojvaječné dvojičky vyskytli u ich matiek či babičiek.

Dôležitý je pritom výskyt viacpočetných tehotenstiev v rodine na strane ženy. U ženy totiž môže byť v tomto prípade prítomná genetická predispozícia zvyšujúca pravdepodobnosť uvoľňovania viac ako jedného vajíčka súčasne počas jedného cyklu, čo zvyšuje šance, že uvoľnené vajíčka budú oplodnené viacerými spermiami. 

Vek, výška i váha

Ďalším rizikovým faktorom, alebo lepšie povedané faktorom zvyšujúcim šance na viacpočetné tehotenstvo, je vyšší vek ženy. Prirodzene počaté dvojčatá či trojčatá sa vo vyššej miere vyskytujú u žien starších ako 30 až 35 rokov. Funkcia vaječníkov sa totiž počas starnutia mení. I v dôsledku vyššieho veku môže byť väčšia pravdepodobnosť, že vaječníky uvoľnia naraz viac ako jedno dozreté vajíčko.

Pravdepodobnosť viacplodového tehotenstva sa však u ženy zvyšuje aj s celkovým počtom predchádzajúcich tehotenstiev. Dokonca je sledovaná nielen spojitosť medzi vekom matky a šancou na dvojičky či trojičky, ale i spojitosť medzi telesnými proporciami ženy a výskytom viacpočetného tehotenstva. Vyšší výskyt dvojičiek alebo trojičiek je pozorovaný u žien s vyššou výškou a trochu väčšou hmotnosťou.

Pôvod

Predpokladá sa tiež určitý vplyv etnického pôvodu žien na šance počať dvojičky či trojičky. Vyšší výskyt viacpočetných tehotenstiev je pozorovaný u žien afrického pôvodu. Napríklad v Nigérii je každé 20. až 30. tehotenstvo viacpočetné, na čo pravdepodobne vplývajú viaceré vonkajšie faktory, ako je klíma či strava. Najnižší výskyt viacpočetných tehotenstiev je v juhovýchodnej a východnej Ázii, najmä u japonských žien. 

Odporúčame: Tehotenský test – vieš, ako funguje? TOTO si o ňom určite nevedela!

trojčatá

Zdroj: Shutterstock®

Hormonálna antikoncepcia

Vyššiu šancu počať dvojčatá či trojčatá môžu mať za určitých okolností i ženy, ktoré dlhodobo užívali hormonálnu antikoncepciu a z rôznych dôvodov ju vysadili. V tejto fáze po vysadení antikoncepcie totiž v tele ženy prebiehajú rôzne hormonálne zmeny, vplyvom ktorých môže opäť dôjsť k uvoľneniu viacerých dozretých vajíčok naraz. Postupom času však šanca na viacpočetné tehotenstvo z tohto konkrétneho dôvodu klesá. 

Životný štýl

Na výskyt viacpočetných tehotenstiev môžu mať do istej miery vplyv i rôznorodé faktory životného štýlu a v rámci neho napríklad i spôsob stravovania. U žien na nízkotučných diétach, ale aj u vegetariánok či vegánok je pozorovaný nižší výskyt viacpočetných tehotenstiev. Niektoré štúdie sa zase zaoberali spojitosťou medzi vyšším výskytom dvojičiek a zvýšenou konzumáciou mliečnych výrobkov.

Taktiež bola skúmaná vyššia pravdepodobnosť na dvojičky či trojičky u žien, ktoré pred otehotnením užívali kyselinu listovú formou doplnkov stravy, čo však žiadne rozsiahlejšie výskumy nepotvrdili. Vo všeobecnosti možno povedať, že konzumácia nejakých konkrétnych potravín rozhodne nie je zárukou toho, že sa žene narodí viac bábätiek. 

Preparáty na podporu plodnosti

Vyššiu možnosť prirodzene počať dvojičky alebo trojičky majú ďalej ženy, ktoré užívajú rôzne preparáty na podporu plodnosti (napr. s obsahom gonadotropínov), a to napríklad v rámci liečby neplodnosti či problémov s plodnosťou. Lieky zvyšujúce plodnosť neraz spôsobujú i zvýšenie produkcie vajíčok vaječníkmi. To znamená, že opäť môže dôjsť k uvoľneniu viacerých vajíčok pripravených na oplodnenie spermiami. 

Umelé oplodnenie

Ako posledný môžeme spomenúť faktor, ktorý síce nezvyšuje šancu prirodzeného počatia dvojičiek či trojičiek, no zvyšuje pravdepodobnosť viacpočetného tehotenstva a pôrodu viacerých bábätiek. Ide o prípad, kedy žena využije metódy asistovanej reprodukcie, napríklad pri problémoch s prirodzeným počatím a plodnosťou.

Pri oplodnení in vitro (IVF) dochádza k oplodneniu vajíčok ženy spermiami partnera mimo jej tela. Oplodnené vajíčka sa následne krátko vyvíjajú v inkubátore, potom sú embryá vkladané priamo do maternice ženy. Ak sú použité embryá dve či tri alebo viac, je teda i vyššia pravdepodobnosť, že sa žene z dôvodu udržania viacerých vložených embryí narodia dvojičky či trojičky. 

Odporúčame: Ako škodí fajčenie v tehotenstve? Takéto môže mať následky!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 30.12.21 06:03

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé informácie.

  • 0
Odpovedať

Zuz Kosle 19.07.23 19:17

ZK
karma
-1.00

Nam by uplne stacilo jedno dietatko ale nedari sa nam ani to, snazime sa uz dlho...zaciname uvazovat nad umelym oplodnenim.

  • 0
Odpovedať

Zuzana Bergova 22.07.23 12:31

ZB
karma
-1.00

my sme sa snažili 2 roky a potom sme to začali riešiť na klinike repromeda, jediné čo ľutujem, že sme tam nešli skôr

  • 0
Odpovedať

Sofia Lokosova 23.07.23 14:25

SL
karma
-1.00

tiez sme dlho vahali s navstevou kliniky, stale sme si vraveli ale ze raz sa podari ale prirodzene to neslo

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní