Sexuálny život pod kontrolou! Hormonálna antikoncepcia a 5 faktov o nej

Sexuálny život pod kontrolou! Hormonálna antikoncepcia a 5 faktov o nej

Skôr či neskôr sa každá žena ocitne v tom veku, kedy si nájde lásku svojich snov, s ktorou bude chcieť stráviť zvyšok svojho života. Aj keď kedysi platilo, že akékoľvek „techtle-mechtle“ bolo povolené až po svadbe, dnešná moderná doba k tomu pristupuje úplne inak. Preto už nie je vôbec prekvapením, keď mladé slečny, ktoré ešte len prekročili hranicu dospievania, klopú na dvere gynekológov a žiadajú ich predpísať hormonálnu antikoncepciu. Je to pre mnohé lepšie riešenie ako v prípade „nehody“ riešiť núdzovú antikoncepciu, ktorá by zabránila otehotneniu.

Antikoncepčná tabletka existuje už viac ako šesťdesiat rokov a najčastejšie sa hovorí len o jej výhodách. Avšak, každé telo je iné, preto je ťažké určiť či antikoncepcia bude vyhovovať každej žene. Niektoré ženské telá môžu na takéto umelé hormóny reagovať rozlične, preto predtým, než sa rozhodnete pre takúto kontrolu tehotenstva, treba si o antikoncepcii zistiť všetko do poslednej bodky. Antikoncepcia z tohto dôvodu patrí medzi najviac skúmané a študované „liečivá“. Lekári však uvádzajú, že okrem prevencie tehotenstva môže byť antikoncepcia nápomocná pri zmierňovaní bolestivej menštruácie. Aké sú ďalšie účinky hormonálnej antikoncepcie?

antikoncepčné tabletky

Zdroj: Shutterstock®

1. fakt: Hormonálna antikoncepcia je najefektívnejšia

Hovorí sa, že nikdy nič nie je 100-percentné. Rovnako, ako je istá šanca, že žena môže otehotnieť aj keď ako formu ochrany pred počatím používa prezervatívy (dámske alebo pánske), isté riziko je aj pri hormonálnej antikoncepcii. Pri HA je však iba 0,3 % šanca otehotnieť. To znamená, že z každých 100 žien, ktoré užívajú antikoncepčné tabletky po dobu jedného roka, reálnu šancu na otehotnenie má menej ako 1 žena. Skutočne malé riziko! Je tu však jedno ALE!

K vyššiemu riziku otehotnenia môže dôjsť v prípade, že žena neužíva HA pravidelne. Pri jednom vynechaní sa nič nedeje, ale ak pravidelne zabúdate na jej užívanie, riziko otehotnenia sa zvyšuje. Majte preto vždy nastavenú pripomienku a z užívania HA si spravte rutinu.

2. fakt: Hmotnosť vplýva na účinnosť antikoncepčných tabletiek

S užívaním antikoncepcie to je rôznorodé – niektoré ženy uvádzajú, že pri ich užívaní začali priberať, iné žiaden takýto vplyv na svoju hmotnosť nespozorovali. Platí však, že hmotnosť ženy môže potenciálne znížiť pôsobenie tabletky. Čím žena viac váži, tým je riziko na otehotnenie vyššie. Aby bola hormonálna antikoncepcia účinná, hormóny v nej obsiahnuté musia byť schopné cirkulovať v krvi. Ak má žena vyššiu hmotnosť, cirkulácia krvi sa stáva ťažšou. Tiež sa môže stať, že organizmus môže metabolizovať hormóny z antikoncepcie skôr, než sa tableta nasledujúceho dňa vstrebe. Môže to však vyriešiť tabletka s vyššou dávkou hormónov. Najlepšie vám však poradí váš lekár.

3. fakt: HA môže spôsobiť isté zdravotné riziká

Všeobecne sa zdravotné problémy v súvislosti s užívaním antikoncepcie nevyskytujú, respektíve vyskytujú v menšej miere. Gynekológovia uvádzajú, že antikoncepcia je oveľa bezpečnejšia než tehotenstvo a pôrod samotný. No isté riziká môžu nastať u žien, ktoré sú staršie ako 35 rokov, fajčia alebo majú nejaké zdravotné problémy (napr. vysoký krvný tlak). Pri užívaní HA je vyššia pravdepodobnosť vzniku krvnej zrazeniny – no riziko sa zvyšuje najmä pri veľkých operáciách alebo pri zlomeninách.

Neprehliadni: Môže byť tesná podprsenka nebezpečná? Takto ju odhalíš!

ako pôsobí antikoncepcia

Zdroj: Shutterstock®

4. fakt: Antikoncepčné tabletky chránia pred rakovinou

Jednou z prekvapivých výhod antikoncepcie je nižšie riziko vzniku rakoviny. Podľa štatistík dámy, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu viac ako 5 rokov, majú o 50 % nižšiu šancu na vznik rakoviny vaječníkov. Chránene sú aj tie dámy, ktoré tabletky užívali dlhšiu dobu a vysadili ich.

Štúdie tiež naznačujú, že užívanie HA chráni ženy pred cystami na vaječníkoch, osteoporózou, suchosťou vagíny a bolestivým pohlavným stykom. Na druhej strane môže užívanie piluliek spôsobovať depresiu a nevoľnosť. Tomu môžete predísť, keď tabletku užijete pred spaním. Ak nevoľnosť neodznie ani po 3 mesiacoch, je potrebné tento problém konzultovať s gynekológom.

5. fakt: Antikoncepčné tabletky ovplyvňujú sexepíl

U niekoho zlepšuje libido a u niekoho ho zase zmierňuje. Ak ženy prestanú riešiť tehotenstvo a začnú sa sústreďovať len na potešenie, môže sa ich sexuálny apetít zvýšiť. Na druhej strane však môže antikoncepcia znížiť sexuálnu túžbu, nakoľko ovplyvňuje hladinu testosterónu v tele (hormón, ktorý „poháňa“ pohlavný styk).

Zaujme ťa tiež: TOP potraviny pre zdravie žien: Ktorými by sme sa mali zásobovať?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Anna Podmanická 13.07.21 23:02

AP
karma
103.00

Nikdy som nebola užívateľkou HA, takže nedokážem posúdiť jej účinky, ale podľa mňa je tých nežiaducich, či dokonca škodlivých viacej ako sa zverejňuje.

  • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 14.07.21 12:57

ZS
karma
100.00

Dobré rady.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 06.10.21 07:37

JK
karma
100.00

R som si prečítala

  • 0
Odpovedať

Lujza Nedke 18.10.22 14:57

LN
karma
-1.00

ako antikoncepcia u nas funguju kondomy, nechcela som brat tabletky...pride mi to zbytocne davat do tela

  • 0
Odpovedať

Beáta Havala 19.10.22 14:56

BH
karma
-1.00

ja ked som ju brala so ziadnymi vedlajsimi ucinkami som sa nestretla, aspon ja som nijake nespozorovala

  • 0
Odpovedať

Anna Nusk 20.10.22 18:34

AN
karma
-1.00

ja som nemala rozdiel v hmotnosti ked som zacala uzivat pilulky a aj ked som ich vysadila tak mi hmotnost nelietala

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní