Zákerné otázky na pracovnom pohovore: Ako nepohorieť?

Zákerné otázky na pracovnom pohovore: Ako nepohorieť?
  • 07.10.2013
  • Silvia Karasová

Zháňate si novú prácu, no nedarí sa vám? Či už ste nezamestnané, alebo frustrované z roboty, ktorú aktuálnu vykonávate, určite sa nevzdávajte možnosti na lepšie a príjemnejšie pracovné miesto. Posielajte si životopisy na všetky ponuky, ktoré vás zaujmú, ale nezabudnite, že základom úspechu je okrem vhodne vypracovaného životopisu aj dojem, ktorý na pohovore zanecháte.

Aby ste boli pripravená na niektoré zákerné a všeobecne zaužívané otázky, prinášame vám top tých najčastejších, ktoré s obľubou budúci zamestnávatelia či personalisti hrdo prednášajú pred ustráchaných uchádzačov.

Odporúčame: Najviac sexi muž roka 2020: Kto sa objavil v rebríčku 12 najžiadanejších chlapov?

pracovný pohovor

Zdroj: Shutterstock®

Prečo chcete zmenu vo svojej kariére?

Cieľom tejto otázky je zvyčajne overiť vašu serióznosť. Preto len nezačnite nadávať na svojho bývalého šéfa, aký je to blb, že si vašu prácu nevážil, že ste si na pracovisku zažívali situácie hraničiace s mobbingom, alebo, že vám jednoducho odmietol poriadne zaplatiť. Radšej buďte diplomatické a zvoľte odpovede typu: „Chcem si rozšíriť svoje vedomosti, myslím si, že môžem ponúknuť viac, potrebujem väčšiu výzvu.“

pohovor do zamestnania

Zdroj: Shutterstock®

Prečo si myslíte, že ste vhodným kandidátom/kandidátkou na túto pozíciu?

Táto otázka je jedna z najčastejších. Zamestnávatelia vedia, že väčšina kandidátov sa uchádza súčasne o niekoľko pracovných miest. Ukážte, že viete, o akú pozíciu to vlastne máte záujem, prejavte svoje vedomosti o danej spoločnosti a poukážte aj na svoje schopnosti, a to najmä tie, ktoré by mohli byť pre nich výhodou.

Prečo by sme mali zamestnať práve vás?

Opäť trošku nevďačná otázka. Vy odpoveď, samozrejme, viete. Lebo tú prácu chcete, potrebujete peniaze, zmenu, čokoľvek. Tí na druhej strane chcú však počuť iné odpovede. Opäť vyzdvihnete svoje vlastnosti a schopnosti, obzvlášť také, ktoré sa danej práce týkajú. Snažte sa ale nepôsobiť nenahraditeľným dojmom, môžu si to vysvetliť ako aroganciu.

Odporúčame: TOP prírodné karotenoidy: Ktoré to sú a aké majú účinky?

interview

Zdroj: Shutterstock®

Kde sa vidíte napríklad o 5 rokov?

Väčšina z nás by na to odpovedala možno štýlom, neviem, netuším, nie som veštec. Ak aj máte konkrétne predstavy a sny, pokiaľ sa netýkajú danej firmy, radšej sa im nezverujte. Osoba, ktorá s vami vedie pohovor, môže pôsobiť neskutočne milo a chápavo, váš cieľ byť o päť rokov na materskej s dvoma detičkami, či užívať si slobodu vlastného podnikania, najskôr neprijme pozitívne.

nové zamestnanie

Zdroj: Shutterstock®

O aký plat máte záujem?

Tento trend funguje pri prijímacích pohovoroch už nejakú tú dobu. Je to vcelku zákerná otázka, obzvlášť ak ste v situácii, že vám je každý cent dobrý a tak radšej než nič, ste ochotné ísť aj pod svoju cenu. Zistite si vopred, koľko približne sa na takejto pozícii zarába a ujasnite si samé v sebe za koľko ešte áno, a za akú mzdu sa vám už naozaj neoplatí prácu zobrať.

Ktoré otázky vás na pracovných pohovoroch zaskočili najviac?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Michaela Husárová 07.10.13 07:24

MH
karma
-1.00

Zrejme tá kde sa vidím o pár rokov.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní