Budem otcom, a čo teraz? Dá sa na otcovstvo a rodičovstvo pripraviť?

Budem otcom, a čo teraz? Dá sa na otcovstvo a rodičovstvo pripraviť?

  • Zdieľaj:
 • 4

Budem otec a čo teraz? Niekedy sa to stane náhle, inokedy na moment, kedy tehotenský test ukáže dve čiarky, čakáte spolu s partnerkou dlhé roky. Tak či onak, blížiace sa rodičovstvo môže byť desivé, a to najmä pre mužov, ktorí sa stanú otcom po prvý raz. Budúci tatinkovia, nebojte sa, kryjeme váš chrbát! Čo by ste mali vedieť predtým, než sa váš potomok narodí?

Informovanosť nie je na škodu

Zatiaľ, čo sa nový život vyvíja v tele ženy a ona má dostatok času pripraviť sa na rolu matky, mužom väčšinou pocit obrovskej zodpovednosti dôjde, až keď sa to malé stvorenie narodí. Aj preto je dobré si ešte počas partnerkinho tehotenstva spraviť prieskum. 

Či sa obrátite na vševedúci internet (čo ste už pravdepodobne urobili, keď čítate tento článok) alebo o praktické rady požiadate kamarátov s deťmi, je len na vás. Zaujímajte sa však už o priebeh tehotenstva, pôrod, obdobie šestonedelia a neuškodia ani rady / tipy, ako na prvé dni s novorodencom. Veľmi dobré je absolvovať predpôrodný kurz, na ktorom sa naučíte správnej manipulácii s dieťatkom priamo od odborníkov.

Inšpiruj sa: 5 tipov, ako byť plný energie a vitality: Čo posilní telo i ducha?

ako byť dobrý otec

Zdroj: Shutterstock®

Buďte si oporou

Najdôležitejšie je povedať, že v tom nie ste sám a máte sa o koho oprieť. Buďte si so svojou partnerkou oporou a predtým, než sa dieťa narodí si stanovte základné pravidlá a vztyčné body. Spoločne sa porozprávajte o tom, čo je pre vás pri starostlivosti o dieťa a jeho výchove absolútne najdôležitejšie a robte kompromisy. Nikdy nepodkopávajte autoritu toho druhého a už vôbec nie pred očami dieťatka.

Porozprávajte sa však aj o praktických záležitostiach, napríklad o tom, akú výbavičku pre dieťatko zvolíte, do čoho investovať viac a do čoho menej a zhodnite sa napríklad aj na tom či budete dieťatko plienkovať tradične alebo do jednorazových plienok. Čudovali by ste sa, no i na tomto sa vedia rodičia poškriepiť, čo tesne po narodení potomka neprospieva naozaj nikomu.

Pozri aj: Túžiš po bábätku a nedarí sa? Vyskúšaj tieto tipy ako otehotnieť!

dobrý otec

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte sa na zmeny

Stať sa rodičom nie je len o tom, že zrazu budete namiesto dvoch ľudí v domácnosti traja. Váš život sa kompletne zmení. Zmení sa interiér vášho bytu, ktorý bude zrazu ako tá najbezpečnejšia pevnosť sveta. Zmení sa aj to, ako budete tráviť voľný čas a zmení sa aj vzťah s partnerkou (aj keď sa nemusí). Vopred sa pripravte na všetky zmeny, ktoré dieťatko do života prinesie a namiesto toho, aby ste oplakávali svoj mládenecký či bezdetný život sa sústreďte na prítomnosť a všetko krásne, čo vám ratolesť do života prinesie. Všetko ostatné príde, takpovediac, samo.

Viac ukáže prax

Teória je jedna vec, prax zasa druhá a ako to už býva, práve prax ukáže a naučí najviac. Informovať sa vopred vám teda celkom určite dodá sebadôveru a odhodlanie, skutočnosť však môže (a pravdepodobne aj bude) vyzerať inak. Každé dieťa je úplne iné, a preto sa vopred zmierte s tým, že všetko nepôjde podľa plánu alebo tak, ako si vysnívate a už vôbec nie tak, ako vám to opisoval váš najlepší kamarát.

Dôležité je dieťatko prijať so všetkým aj s (ne)spánkom, náladami a boliestkami. Asi je to už otrepané, no ak ihneď na úvod prijmete, že všetko je len obdobie, ktoré prejde, bude sa vám oteckovať oveľa jednoduchšie.


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 31.05.21 07:21

ĽŠ
karma
100.00

Inšpiratívny článok pre budúcich tatinkov.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 31.05.21 09:40

KK
karma
118.00

výborný článok, ja si tiež myslím, že prax ukáže viac, držím všetkým budúcim tatinom palce

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 01.06.21 13:55

ZS
karma
100.00

Učíme sa za pochodu.

 • 0
Odpovedať

Lucie Cenigová 27.09.21 21:59

LC
karma
-1.00

Na rodičovství jako takové se připravit nedá, přijde to totiž samo. Tento článek je velkou inspirací pro budoucí tatínky, ale taky se musí snažit. My s manželem jsme třeba četli knížky, dívali se na videa a taky nám pomáhalo shánět společně první výbavičku.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Modelku preslávili jej sivé vlasy. Priznala ich bez hanby
Vlasy

Modelku preslávili jej sivé vlasy. Priznala ich bez hanby

 • 5
 • 07.06.2022
Divoká revolúcia v hybridnej starostlivosti o pleť, prichádza WAUNT
Novinky

Divoká revolúcia v hybridnej starostlivosti o pleť, prichádza WAUNT

 • 1
 • 24.06.2022
Perlový prášok v kozmetike – aké má účinky? Vraj naň nedala dopustiť ani Kleopatra!
Pleť

Perlový prášok v kozmetike – aké má účinky? Vraj naň nedala dopustiť ani Kleopatra!

 • 0
 • 31.05.2022
TOPlist