Jednoduchý DIY návod na výrobu sviečky: S vôňou a bez chemikálií!

Jednoduchý DIY návod na výrobu sviečky: S vôňou a bez chemikálií!
 • 07.01.2021
 • Michaela Kožáková

Sviečky sú bežnou súčasťou našich domácnosti. Nielen že prevoniavajú náš domov, ale tiež  prispievajú k tej pravej atmosfére. Rozžiaria každé Vianoce, sú neoddeliteľnou súčasťou narodeninovej torty, dodajú ten správny lesk romantickej večeri, sú príjemným spoločníkom pri čítaní knižky, relaxácií a spoločných chvíľach. Kedysi sviečky mali skôr praktickú funkciu a ľudia ich používali na osvetlenie miestností, pri ručných prácach a iných večerných činnostiach, keď ešte nemali elektrinu. Dnes sú sviečky vkusnou dekoráciou a doplnkom v našich príbytkoch. 

V obchodoch i na internetových stránkach môžete nájsť množstvo druhov sviečok, ktoré sa líšia vzhľadom, veľkosťou, vôňou, cenou i kvalitou. Najdôležitejším parametrom, ktorý určuje kvalitu, je typ vosku, z ktorého sú sviečky vyrobené, a takisto aj materiál knôtu.  Najkvalitnejšie sviečky sú zo včelieho alebo sójového vosku. Parafínové sviečky sú o poznanie nižšej kvality. Pri ich spaľovaní sa do vzduchu uvoľňuje benzén a oxid uhličitý, ktorý môže byť pri dlhodobom vdychovaní nebezpečný pre naše zdravie. Veľa lacných sviečok zakúpených v obchode je plnených chemikáliami, ako sú karcinogény a ftaláty. 

Našťastie, nemusíme kupovať žiadne sviečky plné chemikálií. Môžeme si ich vyrobiť sami, samozrejme, s obsahom prírodných zložiek. Poďme na to!

Neprehliadni: Dvojfarebná kuchynská linka: Tú jednoznačne musíš mať!

Sviečky

Zdroj: pinterest.com

Presne podľa vašich predstáv

Čo budeme na výrobu sviečky potrebovať?

 • Vosk – je na vás, ktorý si vyberiete. Sviečky z parafínového vosku rýchlo horia a vytvárajú dym, no môžete ich ľahko zafarbiť a prevoňať olejmi. Sviečky z palmového, sójového a včelieho vosku horia pomalšie, nevytvárajú dym a je ťažšie ich zafarbiť a prevoňať. 
 • Nádobu – pohár, stará šálka, nádoba z vypálenej sviečky
 • Knôt
 • Hrniec s dvojitým dnom – nádoba, v ktorej vosk budete rozpúšťať
 • Starú lyžicu, ihlicu – niečo čím budete vosk miešať
 • Štipec na bielizeň a špajľu, na ktorú upevníte knôt
 • Esenciálne oleje, farbu na prifarbovanie sviečok, sušené kvety, kávové zrná, škoricové paličky, bylinky, sušené plátky pomaranča

Pred začatím skontrolujte či sú sklenené nádoby na sviečky čisté a suché. Začnite pomalým tavením vosku v hrnci. Ak chcete sviečku prifarbiť, pridajte zopár kvapiek farbiva. Pripravte si pohár, do ktorého vosk nalejete. Poukladajte doň sušené bylinky, lupienky kvetov a pod. Ak chcete pripevniť stonky a kvety na strany pohára, urobte tak pomocou malej lyžičky a trochou vosku. Buďte však rýchli, pretože vosk rýchlo tvrdne. Nalejte na spodok pohára malé množstvo vosku a do jeho stredu na dno umiestnite knôt. Pritlačte a chvíľu počkajte, kým vosk trochu zaschne a knôt pevne drží. Napnite a omotajte opačný koniec knôtu okolo špajle a položte cez vrch nádoby. Takto bude váš knôt vycentrovaný, keď budete nalievať zvyšok vosku. Do rozpusteného vosku pridajte pár kvapiek vášho obľúbeného oleja a nechajte sviečku poriadne stuhnúť. 

Hotovú sviečku môžete dozdobiť prírodným špagátom, mašľou. Takáto sviečka môže byť nielen peknou dekoráciou, ale i milým a originálnym darčekom.

Pozri aj: Ako na rýchly a účinný detox? Urob si nápoj na očistu tela!

Zdroj foto - úvodná: pinterest.com


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Katarína Konečná 08.01.21 09:29

KK
karma
109.00

v tomto smere sa radšej spolieham na odborníkov a sviečky si kupujem

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.01.21 17:50

ĽŠ
karma
100.00

Takáto sviečka naozaj môže byť nielen peknou dekoráciou, ale i milým a originálnym darčekom.

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 09.01.21 12:41

MM
karma
107.00

Pekná inšpirácia

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 09.01.21 16:44

MM
karma
100.00

skôr som vyrábala ozdoby napr. hviezdičky z vosku ako sviečky

 • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 09.01.21 19:18

ĽU
karma
100.00

zaujímavé pekné

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.03.21 22:21

karma
127.00

ja som raz skúsil zrecyklovať zvyšky a ako knôt som použil obyčajný špagát. Horelo to asi 20 sekúnd...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní