3 kroky ako zastaviť starnutie alebo starnúť s gráciou

3 kroky ako zastaviť starnutie alebo starnúť s gráciou

  • Zdieľaj:
 • 3

Každý z nás by chcel zastaviť čas a vrátiť sa do minulosti, kedy oplýval energiou a mal ešte len celý život pred sebou. Do čias, kedy nám nič nerobilo vrásky na tvári, nepoznali sme, čo je to bolesť kolien či ďalšie choroby sveta, o ktorých sme počuli nanajvýš v televízore alebo sa o nich učili na hodine biológie. Čas je neúprosný a zastaviť sa nedá! A popravde, ani starnutie sa nedá zastaviť. No ak poznáme správne kroky a triky, môžeme ho aspoň spomaliť.

Tvár bez vrások a pigmentových škvŕn, rána s úsmevom na tvári bez bolesti kĺbov, metabolizmus fungujúci na plné obrátky, energie na rozdávanie – realita je možno trošku iná, ale nikdy nie je neskoro začať pre seba niečo robiť. Aké sú základné kroky, ktoré vám pomôžu užívať si život a spomaliť starnutie, tzv. anti-aging tipy? Pozor, nie je všetko len o beauty rutine a aplikácii správnych liftingových prípravkov na  tvár. Aj keď áno, aj to je potrebné, aby pleť na pohľad vyzerala zdravo a mlado. Niektoré kroky však vychádzajú z nášho vnútra!

1. krok: Každé ráno začnite s citrónovou vodou

Väčšina z nás hneď po prebudení myslí na šálku lahodnej kávy, ktorá nás vzpruží a preberie. Avšak podľa vedcov platí, že prvú šálku kávy by ste si mali dopriať až 3 hodiny po prebudení, aby ste pocítili účinky kofeínu v plnej sile. Po prebudení je totižto hladina kortizolu v tele vysoká a práve kortizol blokuje účinky kofeínu. Namiesto kávy si doprajte dúšok citrónovej limonády. Lepšie povedané dúšok teplej vody s citrónovou šťavou. Citrónová voda pomáha tráveniu – zmierňuje pálenie záhy, nadúvanie a ďalšie poruchy trávenia. Navyše citrónová šťava obsahuje vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém a rovnako podporuje syntézu telu vlastného kolagénu.

Odporúčame: Fotostarnutie pleti v dôsledku slnečného žiarenia: Ako mu predísť alebo ho zvrátiť?

cvičenie a starnutie

Zdroj: Shutterstock®

2. krok: Nájdite si čas na cvičenie

Stále hľadáme výhovorky, ktoré nás od cvičenia odrádzajú. Buď nestíhame, musíme robiť raňajky pre celú rodinu alebo sa ponáhľame do práce. Aj keď sa zdajú byť rána v mnohých domácnostiach hektické, mali by sme si nájsť čas pre seba a predovšetkým čas na ranné cvičenie. Oplatí sa nastaviť si budík o 10 minút skôr a dopriať si ranné ponaťahovanie prostredníctvom správnych krokov. Ranná joga, pilates alebo 5 Tibeťanov – akékoľvek ranné cvičenie zvýši vašu fyzickú silu, zlepší trávenie, posilní telo i zmierni bolesti (napr. chrbtice). Ako sa hovorí: „v zdravom tele, zdraví duch“ a práve cvičenie je jedným zo základných krokov tzv. anti-aging rutiny, ktorú by mal praktizovať každý. Uvidíte, ako sa rázom zmení váš život, zrazu sa budete cítiť oveľa lepšie, spokojnejšie a vyrovnanejšie.

3. krok: Nepodceňujte vitamíny a minerály

Náš zovňajšok je odrazom nášho vnútra. Práve preto by sme si mali uvedomiť, že všetko, čo vložíme do úst sa prejaví aj navonok. Platí to rovnako v prípade zdravých, ale aj nezdravých pokrmov. Kým tie nezdravé sú príčinou nášho priberania, ukladania tuku, zahlcovania tela toxínmi, tie zdravé zlepšujú naše zdravie a odrážajú sa aj na zdraví našej pokožky.

Nie je však všetko len o potravinách, ale aj o mineráloch a vitamínoch. Ich nedostatok v našom tele môže spôsobiť celý reťazec zdravotných problémov, ktoré môžeme skôr či neskôr pocítiť. Nedostatok vitamínu C oslabuje imunitný systém, nedostatok vitamínu D zhoršuje absorpciu vápnika a zápalovosť v organizme. Nedostatok vitamínu A spôsobuje prehĺbenie vrások, vitamín B12 môže byť príčinou vzniku chudokrvnosti, vitamín K a jeho nedostatok môže spôsobiť zvýšenú tvorbu modrín a byť príčinou poruchy krvnej zrážanlivosti.

Je široká škála vitamínov a minerálov, ktoré naše telo potrebuje a ktoré by sme mohli menovať. Ich nedostatok spôsobuje zdravotné problémy, ktorým sa snažíme vyhnúť. Aby ste si udržali mladosť, tak nepodceňujte silu týchto živín. Tie môžete svojmu telu dopĺňať prostredníctvom čerstvého ovocia a zeleniny alebo výživovými doplnkami.

Zaujme ťa: Ľubomír Šimkovič z Inca Collagen: Nedostatok kolagénu si medzi pohlaviami nevyberá

Kolagén je samostatnou kategóriou

Keď sa hovorí o starnutí, niektorí to berú ako nevyhnutnú a bežnú súčasť života, no iní sa snažia zub času „prekabátiť“ a robia všetko pre to, aby starnutie spomalili. Vďaka cvičeniu sa cítia sviežo aj vo vyššom veku a práve vďaka nemu ešte nepatria „do starého železa“. Aby ste spomalili starnutie je vhodné svojmu telu dopĺňať kolagén, ktorý v ľudskom tele zastáva mnoho funkcií.

Kolagén pochádza z gréckeho „kólla,“ čo znamená lepidlo a „gen,“ čo môžeme preložiť ako produkcia. Preto sa častokrát o kolagéne hovorí ako o lepidle, ktoré nás (v jednoduchosti povedané) drží po kope. Ide o vo vode rozpustnú bielkovinu, ktorá tvorí základnú stavenú jednotku našich tkanív. Kolagén, respektíve kolagénové vlákna sú tvorené aminokyselinami, ktoré tvoria dlhé vlákna s formou trojitej špirály zvanej HELISA.

Kolagénové vlákna môžu byť elastické alebo pevné až poddajné. Elastické sa nachádzajú predovšetkým v šľachách a poddajné najmä v chrupavkách. Kolagén sa okrem toho nachádza aj v pokožke, vlasoch, nechtoch, cievach, rohovke, črevách a pod. Keďže sa nachádza v celom našom tele, jeho nedostatok môže spôsobiť problémy s pohybovým aparátom, zhoršenie stavu pokožky, lámanie vlasov i nechtov. Toto sú najčastejšie problémy, ktoré nás môžu potrápiť v starobe, nakoľko sa produkcia kolagénu v tele vekom spomaľuje a kolagén sa z tela „vytráca“. Každým rokom produkcia kolagénu v našom tele klesne približne o 1,5 %.

„Najväčší úbytok kolagénu nastáva najmä po šesťdesiatke, čo sa prejavuje tvorbou väčšieho množstva vrások, vznikom kŕčových žíl na dolných končatinách, ale i v konečníku a dochádza k mnohým ďalším degeneratívnym zmenám,“ uvádza emeritný primár ortopédie MUDr. Milan Čarvaš. 

Pozri aj: Ako vplýva vitamín C na pleť: Potrebuje ho vôbec? Stačí sa ním natierať?

Inca Collagen

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Je vhodné dopĺňať kolagén do organizmu v každom veku, no obzvlášť v tom staršom sa vám vaše telo poďakuje najviac. Existuje viacero spôsobov, ako kolagén svojmu telu dopĺňať. Podľa odborníkov je však najlepší hydrolyzovaný kolagén v práškovej forme. Inca Collagen je stopercentne čistý a bioaktívny – telo ho dokáže vstrebať v plnej miere. Čo sa týka odporúčaného dávkovania, tak odborníci uvádzajú, že denne by sme mali prijať 3 g kolagénu po dobu 3 mesiacov.

Účinky kolagénu Inca Collagen potvrdzujú aj recenzie zákazníkov. Blogerka Eva Stalder: „Od útleho detstva mám rozbité bedrové kĺby na kašu a dodnes sa úspešne vyhýbam operácii. Robím cielene všetko preto, aby ma pod nôž nedostali. Dopĺňanie kolagénu je jednou z mojich zbraní. Ďakujem za trojmesačnú kúru Inca Collagen-u!!! Dostala som naozaj účinný produkt, ktorý mi zlepšil kvalitu života. Tí, čo ma osobne poznajú, dobre vedia, o čom hovorím. Keď bolestivo cítite každý krok a dopĺňanie kolagénu vám prinesie úľavu od bolesti, to je už ozaj vec! “Kdo maže, ten jede!!!”“

Vyskúšajte aj vy svoju 3-mesačnú kolagénovú kúru pre zlepšenie svojho zdravia. S kódom „KZK“ získate 5 € zľavu na každé zakúpené balenie kolagénu Inca Collagen. Platí len na e-shope incacollagen.sk.


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Zdenka Sabanošová 23.10.21 18:36

ZS
karma
100.00

So starnutím sa treba zmieriť.

 • 1
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 25.10.21 10:57

karma
90.00

Výborný článok, mnohé rady ma zaujali.

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 25.10.21 13:29

karma
100.00

Vynikajúci článok, plne súhlasím. To ako človek vyzerá navonok ovplyvňuje aj to ako sa cíti vo svojom vnútri, aké má vnútorné prežívanie .... inak povedané ako starý sa človek cíti, tak aj vyzerá.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Telgárt a Chmarošský viadukt – prečo navštíviť tento krásny kút Slovenska?
Pobyty a výlety

Telgárt a Chmarošský viadukt – prečo navštíviť tento krásny kút Slovenska?

 • 2
 • 21.11.2021
Masážny zážitok pre náročných: Čím je špeciálna erotická nuru masáž?
CESTOVANIE

Masážny zážitok pre náročných: Čím je špeciálna erotická nuru masáž?

 • 5
 • 22.08.2021
TOPlist