5 chytrých návykov pre zdravší metabolizmus

5 chytrých návykov pre zdravší metabolizmus

Všetci hovoria, že by sme mali konzumovať také potraviny, ktoré podporia činnosť metabolizmu. Ale prečo? Tým najdôležitejším je fakt, že správne fungujúci metabolizmus nám pomáha udržiavať si našu váhu. Keď sa hovorí o metabolizme, v skutočnosti majú mnohí na mysli rýchlosť, akou metabolizmus pracuje. Ak by sme to chceli zjednodušiť, tak metabolizmus sú v podstate kalórie, ktoré každý deň spálime. Platí teda, že ak denne prijmeme prebytok kalórií, naše telo si ich bude ukladať. Na druhej strane, ak sme v kalorickom deficite, naše telo si neukladá žiadne zásoby. Znie to úplne jednoducho, ale pravdou je, že metabolizmus a jeho fungovanie je o niečo zložitejšie. Občas potrebuje nakopnúť, aby sa rozbehol a fungoval tak, ako má.

Čo je metabolizmus?

Metabolizmus pochádza z gréckeho slova „metabolismo“, čo v preklade znamená súhrn všetkých chemických reakcií v tele. O metabolizme sa hovorí ako o rýchlom a pomalom. Podľa mnohých pomalý metabolizmus sa rovná tendencii priberať na váhe bez prejedania sa, zatiaľ čo rýchly metabolizmus sa rovná schopnosti prejedať sa bez priberania. Metabolizmus však nie je len o hmotnosti a priberaní či chudnutí. Je to súbor bunkových mechanizmov, ktoré generujú energiu z potravy, aby poháňali bunky v tele.

Ak by sme to zjednodušili, vďaka metabolizmu je naše telo schopné efektívne premieňať cukry alebo tuk na energiu a zároveň si udržiavať stabilnú hodnotu cukru v krvi. Komplikovaný proces, ktorý by však mal za každých okolností fungovať správne. Ak metabolizmus nefunguje tak, ako má, môže sa to prejaviť na našom zdraví. Naše telo nemusí mať dostatok energie, môžeme pociťovať nadúvanie či ďalšie problémy s trávením.

Poďme sa pozrieť aj na štatistiky, ktoré uvádzajú, že množstvo ľudí po celom svete nie je metabolicky zdravých, a to vďaka strave a životnému štýlu. To je dôvod, prečo by sme fungovanie nášho metabolizmu mali podporovať tak, ako sa len dá. V opačnom prípade nám hrozia problémy ako je cukrovka, srdcové choroby, mŕtvica, obezita, demencia, stukovatenie pečenie (steatóza pečene), neplodnosť a pod. Ako na to?

Pozri aj: Vápnik v ľudskom tele – je to pre nás najdôležitejší minerál?!

ako podporiť metabolizmus

Zdroj: Shutterstock®

Ako podporiť činnosť metabolizmu?

  • Jedzte viac vlákniny – štúdie preukázali, že vláknina podporuje zdravý mikrobióm, ktorý má silný vplyv na metabolické zdravie. Medzi najväčšie zdroje vlákniny patrí fazuľa, šošovica, avokádo, chia semienka, ľanové semienka a niektoré druhy ovocia.
  • Obmedzte cukor – ak chcete zlepšiť svoje metabolické zdravie, skúste obmedziť aj cukor. Z krátkodobého hľadiska môžete pocítiť úbytok energie, no z dlhodobého hľadiska ochránite svoj organizmus pred problémami, ako je Alzheimerova choroba, demencia či srdcové choroby. Odstráňte teda z jedálnička potraviny, ktoré obsahujú viac ako 2 gramy pridaného cukru.
  • Pite čistú vodu – už dlhú dobu sa hovorí, že voda podporuje činnosť metabolizmu. Voda a celkovo pitný režim je vhodný najmä na hydratáciu tela. Ak je telo dehydrované, môže dôjsť k spomaleniu metabolizmu, a to tým, že sa prijaté cukry a tuky nedostanú do svalov, kde by inak metabolizovali.
  • Spánok by mal byť prioritou – vaše zdravie i metabolizmus závisí od správneho spánku. Bolo preukázané, že už aj len jedna noc s krátkym spánkom môže znížiť citlivosť na inzulín a prispieť k vyšším stresovým hormónom a glukóze v tele na ďalší deň.
  • Vyhýbajte sa toxínom – mnohé z toxínov v jedle, výrobkoch osobnej starostlivosti, vode a vzduchu môžu byť škodlivé pre metabolické zdravie. Aby ste sa tomu vyhli, voľte radšej biopotraviny, neparfumované výrobky, nepoužívajte plasty na skladovanie potravín a pod.

Poslednou radou je, že ak chcete zrýchliť činnosť svojho metabolizmu, nemali by ste držať žiadne diéty ani hladovanie. Síce z krátkodobého hľadiska môžete dosiahnuť redukciu hmotnosti, po ktorej túžite, no postupne sa vrátite na pôvodnú váhu. Po skončení diéty sa môže metabolizmus spomaliť, čiže v konečnom dôsledku dosiahnete úplne opačný efekt.

Neprehliadni: Arteriálna hypertenzia – prečo je pre človeka nebezpečná?

zrýchľovače metabolizmu

Zdroj: Shutterstock®

Sú zrýchľovače metabolizmu na niečo dobré?

Jedným z riešení, ako podporiť činnosť metabolizmu, sú zrýchľovače metabolizmu, ktoré by mali podporovať jeho činnosť a prispieť k tomu, aby fungoval na plné obrátky. Zámer je to dobrý, ale na trhu nájdeme množstvom takýchto „podporovačov“ metabolizmu, ktoré sľubujú aj nevídané. Ich spoločný základ je spôsob fungovania. Mnohé totižto využívajú proces termogenézy, pri ktorej dochádza k stimulácii využitia energie, čo by malo prispieť k rýchlejšej činnosť metabolizmu a rýchlejšiemu páleniu kalórií. Tento proces sa vyznačuje predovšetkým zvýšenou tvorbou tepla, čím môžeme po ich užití cítiť vyššie návaly tepla či zvýšené potenie.

Medzi takéto zrýchľovače patrí napríklad L-karnitín, kapsaicín, konjugovaná kyselina linolová (CLA), zelený čaj, kofeín a pod. Mnohé z nich však môžu mať vedľajšie účinky, ktoré sa u jedinca môžu, ale nemusia prejaviť. Najčastejšie zaťažujú trávenie a spôsobujú tráviace problémy. Ich účinky rovnako nie sú jednoznačné, nakoľko chýbajú podrobné výskumy, ktoré by jednoznačne preukázali, že podporujú činnosť metabolizmu. Ich užívanie je teda na zvážení každého človeka.

Zaujme ťa aj: Fosfor a jeho funkcie v ľudskom tele – môže byť nadbytok nebezpečný?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 10.05.22 06:06

ĽŠ
karma
100.00

Návyky, ktoré sa oplatí osvojiť.

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 10.05.22 07:38

MR
karma
109.00

Nič náročné a aj postava sa môže vylepšiť

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní