Ako sa pripraviť na spánok? Drž sa týchto rád a vždy si poriadne oddýchneš!

Ako sa pripraviť na spánok? Drž sa týchto rád a vždy si poriadne oddýchneš!

  • Zdieľaj:
 • 9

Spánok má pre naše zdravie nezanedbateľný význam. Počas neho sa celý náš organizmus regeneruje. Nedostatok spánku má pritom negatívny vplyv na telo, a to po fyzickej aj psychickej stránke. Ponocovanie vedie nielen k nadmernej únave počas dňa, ale aj k bolestiam hlavy, nepravidelnej srdcovej činnosti či nevoľnostiam a môže spôsobiť množstvo ďalších zdravotných problémov. Nevyhnutné je preto dopriať telu dostatok spánku. K tomu, aby bol nočný odpočinok kvalitný a prospešný, je možné prispieť rôznymi spôsobmi. V prvom rade by sme si mali zaobstarať kvalitný matrac. Okrem toho je možné sa na spánok i poctivo pripraviť. Ako na to?

1. Unavte svoje telo

Vďaka spánku je človek oddýchnutý a plný energie, ktorá mu vystačí na celý deň. Prvým krokom v rámci prípravy na spánok je v podstate vyčerpanie tejto energie. Jednoducho povedané, je potrebné sa počas dňa unaviť. Ak počas dňa pracujete, ste aktívni, dodáte svojmu telu pohyb, postupne sa vyčerpáte a proces zaspávania tak bude skutočne hračkou. Vhodné je vyhýbať sa spánku počas dňa. Ak si potrebujete cez deň dobiť energiu kratším spánkom, nemal by trvať viac ako 30 minút.

Odporúčame: Pečené strúčiky cesnaku: Panebože, skutočne toto dokážu za 24 hodín?

ako na zdravší spánok

Zdroj: Shutterstock®

2. Zaspávajte v rovnakom čase

V prípade, že sa snažíte o uľahčenie zaspávania a skvalitnenie spánku, v rámci prípravy na nočný odpočinok si tiež vytvorte akýsi pravidelný režim, respektíve spánkovú rutinu. V ideálnom prípade by sme mali chodiť spávať a aj vstávať v zhruba v rovnakom čase, a to každý deň i počas víkendov. Telo sa tak naladí na tento spánkový rytmus a proces zaspávania aj ranné vstávanie budú oveľa jednoduchšie. Samozrejme, nezabúdajte na dostatočný počet hodín spánku! Prebdené nočné hodiny nedobehnete ani počas víkendov.

3. Vytvorte si vhodné prostredie

Pred spánkom si nezabudnite v spálni vytvoriť ideálne prostredie. Samozrejme, kvalitný matrac je základom. Okrem toho je však potrebné myslieť na niekoľko základných vecí. Teplota v miestnosti by mala byť okolo 18 až 20 °C. Spánok je pri tejto teplote oveľa kvalitnejší než v prehriatej izbe. Ideálne je pred ľahnutím si do postele ešte poriadne vyvetrať a vpustiť do izby čerstvý vzduch. Dbajte tiež na to, aby ste nemali v miestnosti príliš vlhko alebo sucho. Proces zaspávania aj samotný spánok dozaista spríjemní voňavá a čistá posteľná bielizeň z príjemného materiálu. 

rušivé elementy počas spánku

Zdroj: Shutterstock®

4. Eliminujte rušivé elementy

V rámci prípravy izby na spánok je nevyhnutné odstrániť i všetky rušivé elementy. Spálňa by totižto mala byť nielen chladnejšia, ale hlavne tmavá a tichá. Ideálne je nezaspávať pri zapnutom televízore ani so slúchadlami s pustenou hudbou v ušiach. Spánok pri svetle je pre naše zdravie skutočnou hrozbou. V tele človeka je narušená produkcia spánkového hormónu aj dôležité regeneračné procesy. Niektorým jedincom môžu vadiť aj príliš hlasno tikajúce hodiny. Je vhodné ich vymeniť za iné, napríklad digitálne. Pre spánok v úplnej tme môžete vyskúšať aj škrabošku na spanie, čo sa hodí napríklad vtedy, ak vám do spálne svieti príliš veľa svetiel z ulice. 

5. Neprejedajte sa

Najčastejšie sa v rámci tejto témy hovorí o tom, že pred spánkom by sme svoje telo nemali zaťažovať veľkými porciami jedla. Ideálne je pritom konzumovať posledný pokrm asi tri hodiny pred spánkom. Neškoďte svojmu telu zbytočne tým, že sa najete tesne pred spánkom. Rovnako nevhodné je však aj to, keď sa najete poslednýkrát o piatej a spať idete pred jedenástou. Navyše, niektoré potraviny by ste z večerného jedálnička mali rovnako škrtnúť. Sú to hlavne mastné a vyprážané či korenisté pokrmy, syry aj potraviny s vysokým obsahom cukrov. Naopak, spánkovému režimu môže pomôcť banán, med či mandle.

zdravý spánok

Zdroj: Shutterstock®

6. Uvoľnite tempo

Pri príprave na spánok je hlavne nevyhnutné prejsť z denného režimu na večerný. Hoci by ste počas dňa mali pracovať a byť aktívni, večer je vhodné robiť presný opak. Posledné tri až štyri hodiny pred spánkom sa už nevenujte žiadnym náročným pohybovým aktivitám ani nepracujte. Naopak sa uvoľnite a zbavte stresu, ktorý na vás celý deň útočil. Prečítajte si knihu, doprajte si horúci kúpeľ, vypočujte obľúbenú hudbu. Relaxujte alebo si zacvičte zopár upokojujúcich cvikov pre lepší spánok. Krátko pred spánkom sa úplne vyhnite používaniu elektroniky. 

7. Vyskúšajte silu byliniek

Pri príprave na spánok môžu byť dokonalým pomocníkom aj rozličné bylinky. Pripravte si čaj z valeriány, medovky, levandule či harmančeka. Všetky tieto bylinky majú upokojujúce účinky na nervový systém človeka. S upokojením a zrelaxovaním organizmu pred spánkom vám pomôžu aj esenciálne oleje z týchto bylín. Pridajte z nich zopár kvapiek do aromalampy či príjemne hrejivej vody vo vani.

Pozri aj: Ako užívať jablčný ocot tak, aby prospieval zdraviu: Ver tomu, že dokáže aj uškodiť!


  • Zdieľaj:
 • 9
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 19.12.19 07:12

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi prospešné rady, ktorých sa oplatí držať!

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 19.12.19 07:33

SK
karma
113.00

Poznám aj problém so spánkom už je to lepšie, dodržiavam podobné rady, nič iné nepatí....

 • 0
Odpovedať

Michal Hruška 19.12.19 09:50

MH
karma
-1.00

Dobré rady

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 19.12.19 11:21

MS
karma
112.00

Zaujímavé čítanie.V poslednom období tiež ťažšie zaspávam.No a čím náročnejší deň, tým je spánok horší a trhaný.

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 19.12.19 14:50

karma
112.00

můj spánek to je katastrofa, budím se ve tři ráno a už neusnu, dám na vaše rady

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.12.19 16:48

JK
karma
100.00

Spánok pri svetle V tele človeka je narušená produkcia spánkového hormónu aj dôležité regeneračné procesy

 • 0
Odpovedať

Edita Paráková 20.12.19 08:47

EP
karma
-1.00

Zaujímavý článok niečo na tom určite bude

 • 0
Odpovedať

Matej Varga 20.12.19 16:07

MV
karma
108.00

Zle spávam v poslednom čase, vyskúšam niečo z tohto určite.

 • 0
Odpovedať

Pavol Beran 22.12.19 12:38

PB
karma
100.00

Ja odkedy nemám nočné služby v práci, kvalita spánku sa mi výborne upravila.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní