Prečo čas plynie rýchlejšie, keď sme starší? Vedci majú odpoveď!

Prečo čas plynie rýchlejšie, keď sme starší? Vedci majú odpoveď!

Aj vy máte často pocit, že ten čas je akýsi nezastaviteľný a plynie veľmi rýchlo? Tak rýchlo, že dokážte stratiť pojem o reálnom čase? Aj tento rok akosi prirýchlo ubehol. Ani sme sa nenazdali a o chvíľu si budeme priať všetko krásne do nového roka a aby bol minimálne taký skvelý ako tento alebo oveľa lepší. Takže sa určite zhodneme, že čas je neúprosný a neskutočne letí, a to až tak, že nám častokrát neostáva dostatok voľných chvíľ na všetky naše záľuby a koníčky, ktorým sme sa dlhé roky venovali.

Niektorí dokonca majú pocit, že čas letí závratnou rýchlosťou a že mimo práce a domácich povinností neexistuje nič iné. Asi si práve hovoríte, že máme pravdu. Veď akoby len včera ste odkladali všetky vianočné ozdoby do pivnice a teraz ich opäť všetky vyťahujete a zdobíte nimi svoju domácnosť. O chvíľu je tu koniec roka, potom Veľká noc a opäť sa bude náhliť a zháňať vianočné darčeky na poslednú chvíľu. Možno trochu preháňame, ale je to tak. Čas proste neskutočne letí!

Odporúčame: Lojalita vo vzťahu k partnerovi či zamestnávateľovi: Tieto 3 znamenia v nej vedú

ako vnímajú čas starší ľudia

Zdroj: Shutterstock®

Prečo v dospelosti čas plynie rýchlejšie?

„Ako ten čas letí“ – koľkokrát ste si túto frázu povedali a koľkokrát ste ju počuli z úst vašich starých rodičov? Vedci majú na to jednoduché vysvetlenie – čím sme starší, tým čas letí rýchlejšie, pretože inak vnímame reálne čas. Samozrejme, týka sa to najmä starších ľudí – dalo by sa povedať, že tých v dôchodkovom veku. Kým tí mladší majú pocit, že čas plynie rýchlejšie, tak je to hlavne kvôli práci, ktorej sa venujú a ďalším iným okolnostiam, ktoré zaberajú množstvo času.

Vedci teda prišli s teóriou, že vnímanie času úzko súvisí s naším vekom. Pri vnímaní času nejde ani tak o náš vek, ako o vek nášho mozgu. Je totižto neuveriteľné, čo všetko si dokáže ľudský mozog zapamätať. Všetky tie historky z mladosti sú dôvodom toho, prečo máme pocit, že deň trvá celú večnosť. Bejanová hypotéza (pomenovaná podľa profesora Dukeovej univerzity) je postavená na tvrdení, že čas mysle je spolu s vekom čoraz odlišnejší od času reálneho. Podľa Bejana sa rýchlosť alebo činnosť mozgu s vekom spomaľuje, v dôsledku čoho mozog neskôr spracováva to, čo vníma zmyslovými orgánmi. Každá zachytená informácia musí prejsť dlhšiu vzdialenosť a viac neurónových križovatiek, kým sa dostane do mozgu. To je dôvod, prečo starším ľuďom plynie čas rýchlejšie.

čo ovplyvňuje čas

Zdroj: Shutterstock®

Dôkaz hľadajte aj v očiach

Profesor Bejan tiež tvrdí, že to, ako rýchlo vnímame čas, nám dokážu odhaliť aj naše oči. Oči u detí sa totižto pohybujú rýchlejšie, vďaka čomu dokážu viac vnímať, lepšie sa učiť a „pohlcovať“ viacero vnemov naraz. U starších ľudí sa oči pohybujú pomalšie, preto dokážu vnímať menej obrazov, čím zachytávajú menšie množstvo podnetov z okolia. Mozog má aj vďaka tomu pocit, že čas plynie akosi rýchlejšie.

- Anketa

MÁTE AJ VY POCIT, ŽE VÁM ČAS PLYNIE VEĽMI RÝCHLO?

Odpovedalo 1283 ľudí  

Áno, každý jeden deň
51%
Občas áno, ale nie často
10%
Nie, vôbec
40%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 23.12.19 07:05

ĽŠ
karma
100.00

Súhlasím, inak vnímame reálne čas, čím sme starší; skvelý článok!

  • 3
Odpovedať

Daniela Bieliková 23.12.19 07:54

DB
karma
117.00

zaujímavé pozorovanie, aj ja to tak vnímam

  • 3
Odpovedať

Michal Richard Bohus 23.12.19 10:46

MRB
karma
100.00

cas tak isto ako priestor nie je konstantou ale len definiciou urcitej miery, ktora sa pod vplyvom vonkajsich okolnosti meni. cela fyzika je postavena na chybnom zaklade. etalonom casu je periodicita, objektivne ale nejestvuje.

  • 6
Odpovedať

Soňa Krátka 23.12.19 12:40

SK
karma
114.00

Keď sme boli malí, mali sme pocit, že sa "niečoho" ani nedočkáme, že sa čas len vlečie, samozrejme teraz je to iné, mali by sme si viacej užívať a uvedomovať prítomnosť, tešiť sa z pekných chvíľ, stretávať sa viacej s rodinou, priateľmi...nech ten čas je, čo najviac zmysluplne využitý....

  • 3
Odpovedať

Mária Maxianová 23.12.19 16:59

MM
karma
100.00

aj mne to akosi rýchlejšie plynie a veľa toho už pamätám

  • 3
Odpovedať

Libuše Šumná 23.12.19 19:33

karma
113.00

pěkný a pravdivý článek

  • 2
Odpovedať

Katarína Konečná 26.12.19 09:57

KK
karma
109.00

ja to mám tak na striedačku, podľa toho kde sa nachádzam, napríklad v čakárni u lekára mi čas ide strašne pomaly, ale keď idem napríklad na predstavenie do divadla, tak mi čas ubehne veľmi rýchlo

  • 1
Odpovedať

Anna Bútorová 30.12.19 19:33

AB
karma
76.00

100%-ná pravda...žiaľ...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní