Ako znížiť hladinu cukru v krvi? Spoznaj prírodnú pomoc pre diabetikov!

Ako znížiť hladinu cukru v krvi? Spoznaj prírodnú pomoc pre diabetikov!

  • Zdieľaj:
 • 6

Problémy so zvýšenou hladinou cukru v krvi sú príznačné pre cukrovku, no nemusia byť prítomné len pri spomínanom metabolickom ochorení. Hyperglykémia, ako tento stav odborne nazývame, pritom predstavuje riziko pre naše zdravie, a preto je nevyhnutná liečba. Je mnoho spôsobov, ako znížiť hladinu cukru v krvi, respektíve podporiť jej normálnu hladinu, a to okrem liekov aj prírodnou cestou. Potrebná je úprava stravy a dostatočný pitný režim. Pomôže i pravidelný pohyb, prípadne úprava hmotnosti. Veľkým pomocníkom sú aj rozličné bylinky. Medzi najlepšie bylinky na úpravu hladiny cukru v krvi radíme napríklad bazalku posvätnú, jastrabinu lekársku či gymnemu lesnú. A práve o gymneme lesnej, ako prírodnom pomocníkovi pri cukrovke, si niečo viac povieme v dnešnom článku.

Poznáte gymnemu?

Gymnema lesná, latinsky Gymnema sylvestre, je tropická rastlina, respektíve liana, ktorá môže dorastať do dĺžky až okolo 8 metrov. Jej domovinou je najmä India, kde rastie i divoko. Celkovo je rozšírená predovšetkým v tropickej časti Ázie, nájdeme ju v Číne, na Arabskom poloostrove, taktiež v niektorých častiach Afriky a Austrálie. Charakteristická je jednoduchými oválnymi listami a drobnými bielymi až žltkastými kvetmi, ktoré sú usporiadané do vrcholíkových súkvetí. Gymnema je už od nepamäti súčasťou tradičnej ajurvédskej medicíny. Už pred viac ako 2000 rokmi ju využívali pri liečbe rozličných zdravotných problémov, a to najmä cukrovky, taktiež ako protiparazitický či horúčku znižujúci prostriedok. Je tiež známa pod názvom gurmar, čo v preklade znamená ničiteľ či zabijak cukrov. V indickej aj čínskej medicíne sa tiež využívajú i ďalšie druhy rastlín z rodu Gymnema. Liečebne najpoužívanejšou časťou týchto tropických rastlín sú ich listy, ktoré majú výraznú a pomerne horkú chuť. 

Odporúčame: Ako podporiť libido u žien i mužov? TOP pomocníkom je táto bylinka!

gymnema lesná

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky tejto ajurvédskej byliny?

Gymnema lesná obsahuje množstvo účinných látok, vďaka čomu blahodarne ovplyvňuje zdravie človeka vo viacerých smeroch. Najdôležitejšími látkami sú najmä rozličné glykozidy a kyseliny. Obsiahnutá kyselina gymnemová napomáha spomaľovať absorpciu molekúl glukózy v krvi. V listoch sa tiež ukrýva peptid gurmarín, horčiny, stopové prvky a ďalšie účinné látky. Gymneme sa ničiteľ cukrov nehovorí len tak. Ide totižto o bylinku, ktorá predstavuje prírodnú pomoc práve pri liečbe vysokých hladín cukru v krvi a cukrovky. Účinne normalizuje hladinu glukózy v krvi. Podporuje tvorbu inzulínu a zvyšuje aktivitu enzýmov podieľajúcich sa na metabolizme glukózy. Táto bylinka podporuje správnu funkciu pankreasu a regeneráciu jeho buniek, ktoré vylučujú inzulín.

Vďaka svojmu pôsobeniu môže byť vítaným podporným prostriedkom pri liečbe cukrovky 1. aj 2. typu. Napomáha zmierňovať symptómy cukrovky a rôznych metabolických porúch. Látka gurmarín v listoch gymnemy znižuje chuť na sladké. Pre tento účel sa v rámci tradičnej medicíny už od nepamäti tieto liečivé listy prežúvali. Kedže gymnema znižuje chuť na sladké a zároveň pozitívne vplýva na metabolizmus, môže byť nápomocná pri chudnutí a liečbe obezity. Bojuje proti zlému cholesterolu, taktiež podporuje pečeň a srdcovo-cievny systém. V rámci tradičnej medicíny sa tiež využíva pri nepravidelnej menštruácii.

gurmar

Zdroj: Shutterstock®

Ako ňou podporiť zdravie?

Gymnemu lesnú je možné zohnať i v našich zemepisných šírkach, a to v lekárňach, na internete alebo v predajniach so zdravou výživou. V ponuke je v rozličných formách, napríklad ako sypaný čaj, mletý prášok z listov či kapsule s extraktom z listov. Pri užívaní takýchto výživových doplnkov vždy dodržujte odporúčané dávkovanie a neprekračujte množstvá! Nie sú však určené na to, aby nahrádzali klasickú liečbu cukrovky, a teda lieky či prípadné podávanie inzulínu. Prípravky z gurmaru však môžu byť použité ako podporné prírodné liečivo, ktoré napomáha regulovať hladinu krvného cukru prirodzenou cestou. Pri dlhodobom užívaní môžu prispievať k zníženiu potreby podávania inzulínu či užívania liekov.

Gymnema môže byť nápomocná nielen pri poruchách metabolizmu cukrov, ale aj pri redukcii nadmernej hmotnosti. Opäť však platí, že rôzne výživové doplnky z tejto byliny nie sú náhradou pestrej a vyváženej stravy. Popri zdravom stravovaní a dostatočnom pohybe však môžu pomáhať eliminovať chute na sladké a prispievať k regulácii telesnej hmotnosti. Užívanie tejto bylinky pri konkrétnych zdravotných problémoch vždy môžete prekonzultovať s lekárom či odborníkom.

Odporúčame: Domáci upokojujúci kúpeľ s bylinkami: Z vane sa ti nebude chcelo vyliezť!


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 06.11.20 06:14

ĽŠ
karma
100.00

Gymnemu nepoznám, vďaka za článok!

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 06.11.20 14:27

karma
106.00

Tak to som netušila, ďakujem za podnetný článok.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 07.11.20 21:10

karma
112.00

Nie som diabetička,ale rada som si článok prečítala.

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 08.11.20 23:55

karma
100.00

Tiež sa prikláňam k prírodnej liečbe, ale gymnemu nepoznám.

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 09.11.20 07:50

MC
karma
109.00

Ako podporné prírodné liečivo určite .

 • 0
Odpovedať

Milan Štefan 20.11.20 22:25

karma
-1.00

mne sa osvecil caj gurmar

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Kyselina ferulová v kozmetike – prečo ju vyhľadávať v pleťových prípravkoch?
Pleť

Kyselina ferulová v kozmetike – prečo ju vyhľadávať v pleťových prípravkoch?

 • 2
 • 26.01.2023
3 tipy pre krásnu pleť podľa Katy Perry: Takto sa zbavila akné!
KRÁSA

3 tipy pre krásnu pleť podľa Katy Perry: Takto sa zbavila akné!

 • 4
 • 01.12.2022
Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®
Novinky

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®

 • 2
 • 20.01.2023