Infralampa a jej skvelé liečebné účinky, ktoré musíš poznať!

Infralampa a jej skvelé liečebné účinky, ktoré musíš poznať!

  • Zdieľaj:
 • 8

Veľa ľudí odkladá návštevu lekára na poslednú chvíľu.

V súčasnosti však už existuje množstvo prostriedkov, ktoré dokážu uľaviť od problémov so zdravím aj v pohodlí domova.

Medzi ne môžeme zaradiť napríklad aj lampu, ktorá vyžaruje infračervené svetlo, ktoré má množstvo pozitívnych vplyvov na ľudský organizmus.

Infralampa je veľkým pomocníkom pri bolesti, svalových kŕčoch, kožných problémoch

i pri starostlivosti o pleť. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo všetko infralampa dokáže, aj kedy a ako ju používať.

Čo je infralampa a infračervené svetlo?

Infralampa je prístroj, ktorý sa bežne používa na liečbu mnohých zdravotných ťažkostí. Je založený na princípe liečby svetlom. Vyžaruje infračervené lúče s vlnovou dĺžkou približne 780 až 1400 nanometrov. Tie sa dostávajú do hlbších vrstiev pokožky, kde dochádza k prehriatiu a následnému odvádzaniu tepla krvou. Vďaka tomu sa rozširujú cievy, zvyšuje sa prietok krvi i lymfy a organizmus je lepšie prekrvený.

Infračervené svetlo nie je žiadnym výmyslom modernej doby. Ide o časť spektra žiarenia, ktoré sa šíri zo slnka. Je okom neviditeľné, človek ho pociťuje iba ako teplo prenikajúce do pokožky. Liečba týmto svetlom je založená na vedecky overenom ožarovaní určitých miest tak, aby došlo k fyziologickým reakciám pokožky. Infračervené svetlo dokáže preniknúť do viac ako 10 milimetrov hĺbky. Okrem liečebných účelov sa využíva aj ako zdroj tepla do sáun, ohrievačov či na odmrazovanie lietadiel.

Pozri aj: Ako bojovať s menopauzou? Skúste to s prírodnou medicínou!

liečba infračerveným svetlom

Zdroj: Shutterstock®

Liečba vďaka infračervenému svetlu

Hlavným liečebným prvkom spomínaných lámp je infračervené svetlo. Toto svetlo je dôležitou formou energie, vplyvom ktorej môže dochádzať k liečebným procesom. Po použití infralampy sa telo prekrvuje, čím dochádza k rýchlejšej látkovej výmene. Taktiež sa začínajú z organizmu odstraňovať toxické látky nahromadené v bunkách.

Infračervené svetlo zlepšuje rast buniek i syntézu DNA. Má vplyv na stav ciev, pomáha pri vysokom krvnom tlaku a zvyšuje prísun kyslíka v tele. Taktiež urýchľuje metabolizmus, spomaľuje procesy starnutia a bráni ukladaniu podkožného tuku. Infračervené svetlo pomáha nielen pri rôznych ochoreniach a zdravotných ťažkostiach, ale jeho účinky sú pozorovateľné i zvonka. Zvyšuje totiž elasticitu kolagénových vlákien, čím zlepšuje stav aj vzhľad pokožky.

účinky infračerveného svetla

Zdroj: Shutterstock®

Kedy sa oplatí vyskúšať infralampu?

Infralampa vám pomôže s celým radom zdravotných ťažkostí. V prvom rade pôsobí proti bolestiam pohybového aparátu a svalovým kŕčom. Odporúča sa ju používať pri postraumatických stavoch, športových úrazoch, poraneniach kostí, svalov a šliach, poraneniach pokožky alebo pri kožných ochoreniach. Vyskúšajte ju, ak vás trápi reumatizmus, ischias, artritída či dna. Infračervené svetlo je taktiež možné použiť ako doplnkovú liečbu pri krčno-nosno-ušných ochoreniach.

Infralampa je skvelým pomocníkom pre ľudí s astmou, nádchou alebo zápalom dutín. Vhodná je aj pri starostlivosti o pleť a pestovaní krásy. Skúste ju využiť na zlepšenie stavu znečistenej pleti. Infračervené svetlo totiž skvelo prekrvuje a otvára póry, čo predstavuje perfektný základ pre následné čistenie pleti. Ak si nie ste istý, či vám infralampa pomôže aj s vašim zdravotným problémom, neváhajte sa s otázkou obrátiť na lekára.

Vyskúšaj: Ergonomické nosenie - ako správne nosiť bábätko?

použitie infralampy

Zdroj: Shutterstock®

Stačí aj krátke nahrievanie

V súčasnosti už nie je problémom zakúpiť si infralampu aj na domáce používanie. Jej cena sa líši v závislosti od veľkosti či značky. Pre bežné používanie v pohodlí domova sa môžete poobzerať po lampách v cenovom rozpätí od 15 až 40 eur. Na trhu však nájdete aj podstatne drahšie. Čas používania lampy nemusí byť jednoznačne stanovený. Postup a spôsob použitia však nájdete v príbalovom letáčiku produktu.

Vo všeobecnosti sa infralampa používa jeden až dvakrát denne po dobu asi 5 až 10 minút. Ak s liečbou pomocou infračerveného svetla len začínate, bude vám stačiť pár minút nahrievania. Lampu sa neodporúča používať dlhšie ako 12 minút. Po zapnutí prístroja namierte svetlo na požadovanú časť tela. Vzdialenosť medzi vami a lampou by mala byť približne 40 centimetrov. Ak pociťujete príliš veľké pálenie, pokojne infralampu oddiaľte. Pri vyhrievaní tváre nezabudnite mať zatvorené oči. V prípade, že spozorujete na pokožke akúkoľvek nežiaducu reakciu, prestaňte prístroj používať.  

Odporúčame: Recept na domáci krém na vrásky


  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Soňa Krátka 11.10.17 08:13

SK
karma
113.00

podobnú lampu máme doma, keď sa niečo vyskytne, používame ju...

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 11.10.17 08:36

MM
karma
100.00

i aj patrím ku kategórii, ktorá návštevu lekára odkladá ako poslednú možnosť, možno sa mi to aj vypomstí

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 11.10.17 15:51

TK
karma
105.00

mám doma

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 11.10.17 19:41

MD
karma
121.00

Zišla by sa, musím napísať Ježiškovi :)

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 11.10.17 20:20

MC
karma
100.00

mám doma ešte starú socialistickú ,ale funkčnú.

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 11.10.17 22:25

karma
87.00

moji rodičia ju tiež majú...

 • 0
Odpovedať

Angela Gavlasová 13.10.17 23:59

AG
karma
100.00

Infralampa je skvelá vec.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 17.10.17 09:10

SK
karma
86.00

super vecička... máme ju vždy doma po ruke....

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

TEST: Adipo Gasta od GERnétic – telový krém na zoštíhlenie
Telová kozmetika

TEST: Adipo Gasta od GERnétic – telový krém na zoštíhlenie

 • 1
 • 03.07.2021
Sothys podkladové make-upy pre rozjasnenie i zmatnenie pleti
Dekoratívna kozmetika

Sothys podkladové make-upy pre rozjasnenie i zmatnenie pleti

 • 5
 • 27.07.2021
TEST: Pleťové produkty MERUMAYA – odličovací balzam, tonikum a sérum
Pleťová kozmetika

TEST: Pleťové produkty MERUMAYA – odličovací balzam, tonikum a sérum

 • 6
 • 14.07.2021
TOPlist