Stres i nedostatok spánku – ktoré návyky urýchľujú proces starnutia?

Stres i nedostatok spánku – ktoré návyky urýchľujú proces starnutia?

Chronologický a biologický vek človeka sa môžu líšiť. Chronologický vek určuje, ako dlho je jedinec na svete, teda koľko má rokov v závislosti od dátumu narodenia. Biologický vek je však často označovaný za skutočný vek, pretože má vyjadrovať skutočný vek tela a orgánov človeka, teda to, aký mladý alebo starý je jeho organizmus. I dve osoby s rovnakým chronologickým vekom môžu byť z hľadiska biologického veku v skutočnosti rôzne staré.

Na biologický vek má totiž vplyv mnoho vnútorných a vonkajších faktorov, vrátane genetiky, faktorov životného štýlu (spôsob stravovania, úroveň fyzickej aktivity), prípadne i psychologických či sociálnych faktorov. Na proces starnutia má teda významný vplyv to, ako sa o svoje telo staráme. Nie, starnutie ako prirodzený proces nemožno zvrátiť, no prečo podporovať jeho rýchlejší proces rôznymi nevhodnými návykmi vo svojom živote? Zistite, čo všetko môže mať vplyv na rýchlejší proces starnutia. 

Nevhodná strava

Ako sme spomenuli hneď v úvode, významný vplyv na náš biologický vek má spôsob stravovania. Asi nikoho neprekvapí fakt, že nezdravá, nevyvážená, nepravidelná či jednostranná strava nám na ceste k zdravému a dlhému životu dozaista nepomôže. Vhodné je minimalizovať nadmerný príjem nasýtených tukov, jednoduchých cukrov, mastných jedál či spracovaných potravín. Vítaný je vysoký podiel zeleniny, ovocia a lokálnych surovín. Strava by mala byť pestrá, vyvážená, s dostatkom všetkých potrebných živín. Zahrnúť by sme do nej mali zdroje antioxidantov, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi a predčasným starnutím. 

Odporúčame: Nielen fyzické zdravie je dôležité. Čo škodí duševnému zdraviu?

nedostatok spánku

Zdroj: Shutterstock®

Dlhodobý deficit spánku

Spánok predstavuje pravidelný stav odpočinku, počas ktorého prebieha regeneráciu organizmu. Mnohí spánok podceňujú a neberú na vedomie jeho obrovský význam. Dlhodobý deficit spánku sa však spája so zvyšovaním rizika viacerých zdravotných problémov. Nedostatok odpočinku značne podporuje proces starnutia, a to najmä starnutie nášho mozgu, ale nie je cestou ani k mladistvo vyzerajúcej pleti. Myslite však na to, že spánok by nemal byť len dostatočne dlhý, ale aj kvalitný.

Nedostatok fyzickej aktivity

I sedavý spôsob života a nedostatok fyzickej aktivity sa môžu negatívne odzrkadliť na našom biologickom veku. Ak si myslíte, že ak svoje telo nebudete vôbec namáhať, tak si ho v podstate budete šetriť, ste na omyle. Nedostatok pohybu sa práve naopak spája so zhoršením fyzickej kondície a vyšším rizikom problémov s pohybovým aparátom, ale aj mnohých iných ochorení. Dôležitá je hlavne primeraná a pravidelná fyzická aktivita. Počítajú sa prechádzky, chôdza po schodoch, bicyklovanie i práca na záhradke. 

Neprimeraná telesná hmotnosť

Pár kíl navyše nemusí nič vypovedať o celkovom zdraví človeka. Výraznejšia obezita však môže pre dobrý stav organizmu predstavovať veľký problém. Urýchľuje starnutie mozgu, prispieva k rozvoju viacerých zdravotných problémov a tiež zhoršuje priebeh rôznych ochorení. Zaťažuje pohybový systém a zvyšuje riziko degeneratívnych ochorení kĺbov, tiež je rizikovým faktorom ochorení srdca a ciev, ktoré patria dnes medzi najčastejšie príčiny smrti. K dlhému a zdravému životu nám teda dopomôže i primeraná telesná hmotnosť. 

Odporúčame: TOP potraviny pre zdravie žien: Ktorými by sme sa mali zásobovať?

fajčenie

Zdroj: Shutterstock®

Cigarety aj alkohol

Značný vplyv na starnutie tela majú rôzne návykové látky, či už hovoríme o legálnych drogách (nikotín v cigaretách, alkohol), alebo nelegálnych. Škodlivosť týchto látok nemožno spochybňovať. Fajčenie aj nadmerná konzumácia alkoholu sa totiž rovnako ako obezita či nedostatok pohybu spájajú s vyšším rizikom mnohých zdravotných problémov (rakovina, kardiovaskulárne ochorenia). Cigarety a alkohol škodia telu nielen zvnútra, ale zodpovedné sú aj za rýchlejší rozvoj vonkajších prejavov starnutia, ktoré možno pozorovať napríklad na pleti a pokožke tela. 

Nadmerný stres a negatívne myslenie

Nadmerný stres, negatívne myslenie, depresívne nálady, psychické ťažkosti – to všetko môže výrazne prispieť k rýchlejšiemu starnutiu organizmu. Osoby, u ktorých je neprimeraná miera stresu prítomná prakticky každý deň, sa cítia staršie a mnohokrát i vyzerajú staršie. Stres nemožno zo života úplne vylúčiť, ale je potrebné mať ho pod kontrolou. Pre celkové zdravie tela a dlhší a šťastný život by sme sa mali starať aj o psychické zdravie, ktoré je rovnako dôležité. Psychické problémy sa nevypláca ignorovať. 

Nedostatočná ochrana pred UV žiarením

Proces starnutia organizmu možno pozorovať predovšetkým zvonka, na našej pleti, pokožke, vlasoch. K rýchlejšiemu rozvoju vonkajších prejavov starnutia prispieva nielen spomínaná nezdravá strava, nedostatok spánku či cigarety, ale aj spôsob, ako sa o svoje telo zvonka staráme. K starnutiu pleti napríklad výrazne prispieva UV žiarenie, takže nedostatočným používaním ochranných prípravkov si rovnako koledujeme o to, že naša pleť bude starnúť rýchlejšie. Používať opaľovacie prípravky len počas dovolenky je pritom maximálne nepostačujúce. 

Pozri aj: Ako si udržať zdravie vo vyššom veku? Dajte na rady odborníkov!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Katarína Konečná 21.10.21 11:42

KK
karma
109.00

zaujímavý a poučný článok

  • 0
Odpovedať

Renáta Gallerová 22.10.21 22:14

RG
karma
108.00

Cítim, že starnem, aj keď dlho spím, stravujem sa zdravo a stresu sa tiež vyhýbam, aj keď to občas nejde....

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 24.10.21 22:45

karma
106.00

Všetci starneme.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní