Je večerné jedenie prospešné? Zisti, kedy je vhodné večerať!

Je večerné jedenie prospešné? Zisti, kedy je vhodné večerať!

  • Zdieľaj:
 • 6

Neraz počúvame z rôznych strán, že jedenie vo večerných či dokonca nočných hodinách je veľmi nezdravé. Že naše trávenie a metabolizmus už večer a počas spánku nepracujú a zbytočne sa nám prijaté kalórie uložia vo forme tukov. Že ak si chceme držať štíhlu líniu alebo schudnúť, mali by sme na večeru zabudnúť, respektíve jesť poslednýkrát maximálne o piatej hodine. Čo je na tom pravdy? Nuž, nič nie je čisto čierne alebo biele a vždy môžeme takmer na všetkom nájsť pre a proti. Áno, večerné maškrtenie zemiakových lupienkov či rôznych sladkostí pri pozeraní televízora pred spaním nie je pre naše zdravie a telo najvhodnejšie, no čo môžeme vytknúť zdravej večeri v rozumnom čase? Možno nič! Zistite viac v nasledujúcom článku.

Každé jedlo dňa je dôležité

Jedlo je pre nás nesmierne dôležité. Dopĺňame si vďaka nemu základné živiny a všetky dôležité látky, vrátane vitamínov a minerálov, ktorých nedostatok sa časom podpíše na našom zdraví. Vďaka jedlu máme dostatok energie na každodenné činnosti, prácu, koníčky a podobne. Je prirodzené, že svojmu telu musíme porciu jedla poskytovať niekoľkokrát denne. V jedálničku, aj v tom redukčnom, má pritom svoje pevné miesto každé denné jedlo, a to raňajky, obed aj večera, taktiež nemôžeme podľa potreby zabudnúť na desiatu či olovrant. Napríklad výživné a pestré raňajky nám zabezpečia dostatok energie na celé dopoludnie a nie je vhodné ich vynechávať. Prvé jedlo dňa dokáže po spánku uviesť do pohybu naše telo a všetky pochody v ňom, chráni nás pred neskoršími návalmi hladu počas dňa, podporí správnu činnosť mozgu a pomôže nám ľahšie si udržiavať stabilnú hmotnosť.

Ľudia, ktorí raňajkujú, následne počas dňa skonzumujú toho oveľa menej a prijmú menej kalórií. Ďalší prísun energie potrebujeme okolo obeda, aby sme v poobedňajších hodinách mohli úspešne pokračovať v práci, štúdiu, venovať sa voľnočasovým aktivitám či športu. Podľa potreby si môžeme niečo malé dať pod zub aj medzi hlavnými jedlami dňa, a to napríklad pred spomínaným cvičením. Zabúdať však netreba ani na večeru. Síce nás už spravidla nečakajú žiadne pracovné či iné povinnosti, stále by sme svojmu telu mali doplniť potrebné živiny aj v záverečnej fáze dňa. Pomôže nám to lepšie napríklad kontrolovať pocit hladu. Vhodná večera nás ochráni pred vlčím hladom v neskorších hodinách a následným vyjedaním chladničky. 

Odporúčame: Sušená trstinová šťava – je to vítané sladidlo v našich kuchyniach?

čas na večeru

Zdroj: Shutterstock®

Kedy si dopriať večeru?

Pravidelné jedenie niekoľkokrát denne je úplne prirodzené a potrebné, no neplatí zase, že by sme mali mať neustále niečo v ústach a náš žalúdok by mal byť nepretržite naplnený. Je dôležité dať svojmu telu čas na trávenie prijatého jedla. Medzi jednotlivými jedlami dňa je preto nevyhnutné dodržiavať dostatočne veľký časový rozostup, a to pokojne 3 až 4 hodiny. Pravidelný prísun jedla v podobe menších štyroch až piatich porcií zabezpečuje postupný prísun energie počas dňa a napomáha nám udržovať hladinu krvného cukru v norme. Počet porcií jedla v jeden deň však napríklad môže výrazne závisieť od aktivity človeka počas dňa. Ak má človek vyšší výdaj energie, tak pre zachovanie rovnováhy k tomu musí byť adekvátny aj príjem. Ak vedie aktívny životný štýl a je pohybovo aktívny, môže potrebovať až 4 či 5 porcií jedla, kým človeku s menším výdajom energie postačí jesť aj trikrát denne.

Večera by v každom prípade mala byť súčasťou zdravého jedálnička. Veľmi dôležité je však to, o koľkej hodine večeriame. Tak ako je potrebné dodržiavať isté časové rozostupy medzi jednotlivými porciami, rovnako je nevyhnutné udržať rozostup medzi posledným jedlom dňa a spánkom. Ideálna doba pre večeru je i v tomto prípade približne 3 až 4 hodiny pred tým, než sa uložíme do postele. Takto dáme telu dostatočný priestor na to, aby potravu v pokoji trávilo a nebude to mať negatívny vplyv ani na našu postavu, priebeh spánku a podobne. Ak chodíte spať medzi 22:00 až 23:00, pokojne večerajte aj po siedmej hodine večer. Ak chodievate spať okolo polnoci, večera môže byť ešte neskôr. V prípade, že do postele chodíte najneskôr o deviatej, pokojne môžete večeru plánovať medzi piatou a šiestou.

čo večerať

Zdroj: Shutterstock®

Čo je vhodné jesť vo večerných hodinách?

Samozrejme, dôležité je nielen to, kedy večeriame, ale aj to, čo si na tanier naservírujeme a aká veľká je porcia jedla. Platí, že je vhodné dopriať si vyváženú, zdravú a primerane veľkú porciu. Vhodnejší je ľahší pokrm bohatý na živiny, prejedanie rozhodne nie je vítané. Medzi najlepšie potraviny na večeru môžeme zaradiť prakticky všetky druhy zeleniny či chudé mäso, ktoré je bohatým zdrojom bielkovín, ako aj ryby, jogurty či vajíčka. Vo večernom pokrme sú tiež vítané napríklad huby. Vo všeobecnosti je najvhodnejšie, ak je večera bohatá na spomínané proteíny, v kombinácii so zdravými tukmi a dostatkom zeleniny.

Sacharidov nie je potrebné sa na večeru úplne báť, no je vhodné, aby mali v danom jedle o niečo menší podiel. Ukážkovou večerou je napríklad šalát z čerstvej zeleniny s trochou olivového oleja, konopnými semienkami, prípadne zopár prírodnými orieškami a lososom. Výživnou a zároveň ľahkou večerou je napríklad aj omeleta s hubami či grécky jogurt s kúskom banánu, medom a mandľami. Samozrejme, ťažké a mastné pokrmy je vhodnejšie na večeru vynechať. Takáto večera môže privodiť nepríjemný pocit plnosti, tráviace ťažkosti aj problémy so spánkom. 

Pozri aj: Pozor na vážny zdravotný problém! Aké sú prejavy podvýživy?


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 05.10.20 06:42

ĽŠ
karma
100.00

Je skutočne dôležité o koľkej hodine večeriame a tiež výber stravy; výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 05.10.20 07:53

DB
karma
112.00

Večer si dám hlavne potraviny, ktoré obsahujú bielkoviny

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 05.10.20 09:05

KK
karma
121.00

najčastejšie večeriavam jogurt s čerstvým ovocím, aké doma nájdem

 • 0
Odpovedať

Adriena Krzeminská 05.10.20 09:50

karma
103.00

Mňa taktiež trápilo večerné prejedanie, ale keď už dostanem chuť na niečo, tak sa snažím nájsť nejakú zdravšiu variantu, ako napríklad zeleninové chipsy.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 05.10.20 16:53

MM
karma
106.00

našťastie večer už vôbec nemám chuť na jedlo, takže večerné prejedanie nepoznám

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 15.10.20 14:24

AK
karma
100.00

večer si treba dať len ľahšie jedlo,ktoré strávime bez problémov

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhraj Toaletný stolík Emilie du Chatelet v hodnote 259 € od therese.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj Toaletný stolík Emilie du Chatelet v hodnote 259 € od therese.sk

 • 9
 • 01.12.2022
Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €
SÚŤAŽE

Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €

 • 4
 • 14.11.2022
Vyhraj 3x balíček prípravkov NUANCE ABSOLUTE CAVIAR AND PEARL
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček prípravkov NUANCE ABSOLUTE CAVIAR AND PEARL

 • 4
 • 10.10.2022