Liečivý cibuľový sirup: Domáci zázrak zázrakov z babičkinej lekárne

Liečivý cibuľový sirup: Domáci zázrak zázrakov z babičkinej lekárne

Neláka, ale je zdravá! Zatiaľ, čo niektorí môžu cibuľu jesť ako jablko, iní ju nemôžu ani cítiť. Už pri jej krájaní plačeme a snažíme sa nájsť tie najlepšie spôsoby, ako krájať cibuľu bez uslzených očí. Cibuli však nemôžeme odoprieť jej liečivé účinky. V cibuli je totižto obsiahnutý vitamín C, vitamíny B1 a B2, ale aj zinok, vápnik, železo, fosfor a pod.

Surovú cibuľu využívame nanajvýš tak v šalátoch, ktoré si „vyžadujú“ obohatiť jej zvláštnou chuťou. Okrem toho si mnohí pripravujú cibuľový čaj a dokonca aj cibuľový sirup, ktorý má neobyčajne zázračné účinky. Sirup z cibule je považovaný za najlepší liek proti kašľu, ktorý si môžete vyrobiť aj vy sami. Ako na to?

Odporúčame: Ako schudnúť z brucha za jednu noc - bez cvičenia? Neuveriteľné, dá sa to!

recept na cibuľový sirup

Zdroj: Shutterstock®

Na cibuľový sirup budete potrebovať:

  • cibuľu
  • med alebo cukor
  • nepovinné: klinčeky, zázvor, škorica

Cibuľu si nakrájajte nadrobno. Pripravte si sklenenú fľašu a začnite vrstviť. Najprv vrstvu cibule, potom vrstvu medu. Pokračujte dovtedy, kým sa vám neminú všetky suroviny. Ak máte alergiu na včelie produkty, teda aj na med, tak ho môžete nahradiť kryštálovým cukrom. Dokonca si do cibuľového sirupu môžete pridať aj cesnak a takto posilniť jeho účinky!

Nepatríte k tým, ktorí by sa za cibuľou hrnuli a vychutnávali si jej špecifickú chuť? Tak môžete medzi jednotlivé vrstvy cibule a medu pridať nastrúhaný zázvor, rozdrvené klinčeky alebo mletú škoricu.

Takto navrstvenú cibuľu nechajte odstáť aspoň 24 hodín. Po 24 hodinách cibuľa pustí šťavu, ktorá má výrazné antibakteriálne účinky. Sirup sa odporúča užívať po lyžičkách, poprípade si ho môžete pridať do čaju.

účinky cibuľového sirupu

Zdroj: Shutterstock®

A aké sú účinky cibuľového sirupu?

Cibuľový sirup má antibakteriálne, antivírusové, antiparazitárne a imunostimulačné účinky, ktoré sa uplatňujú v liečbe kašľa a ďalších ochorení dýchacích ciest. Je to pomerne lacný a pre každého dostupný liek, ktorý nemá takmer žiadne vedľajšie účinky.

Cibuľa a teda aj cibuľový sirup má tiež antihypertenzívne účinky, vďaka ktorým pomáha znižovať krvný tlak. Preto by si naň mali dávať pozor tí, ktorí sa liečia na nízky krvný tlak a cibuľový sirup by užívať radšej nemali.

Vraví sa, že príroda je najlepší lekár, o čom sme sa mohli už nejedenkrát presvedčiť. Cibuľový sirup je receptom našich starých mám, ktoré vďaka nemu bojovali s dusivým kašľom, ale aj bolesťou hrdla. Cibuľový sirup utíši silný kašeľ a postaví vás na nohy v priebehu dvoch dní. Dokonca pomáha aj tam, kde lieky zlyhávajú. Síce po jeho užití váš dych nemusí byť vábivý, no určite stojí za vyskúšanie.

Neprehliadni: Ako sa chrániť pred kliešťami a chorobami z nich? Toto je najúčinnejšie riešenie!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Elena Švachová 29.07.19 20:51

karma
115.00

Bylinkový čaj s cibuľou varím vždy,ked u nás prepukne choroba.Zaujal ma aj tento sirup.No a taký chleba,omastený domácou masťou a posypaný cibuľou,nemá chybu.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní