Mandľové kamene: Príčina zápachu z úst, o ktorej vie len málokto!

Mandľové kamene: Príčina zápachu z úst, o ktorej vie len málokto!

Zápach z úst sa najčastejšie spája s baktériami, poprípade so zubným kazom, nedostatočnou ústnou hygienou alebo so stravou. Určite už viete, že niektoré potraviny, ktoré konzumujete, môžu spôsobiť prirodzený zápach s úst. A veru, v tomto prípade môžeme hovoriť prioritne o cibuli alebo cesnaku, ktoré rozhodne neprispievajú k tvorbe sviežeho dychu.

Nepríjemným zápachom z úst trpí naozaj nespočetné množstvo ľudí, a pritom ani netušia, aká je príčina jeho vzniku. Ak patríte medzi nich aj vy a dokonca ste eliminovali všetky možné príčiny zápachu z úst a aj napriek tomu neustupuje, tak mali by ste vedieť, že príčinou môžu byť mandľové kamene.

Je dôležité venovať dostatočnú pozornosť ústnej hygiene a pravidelne vykonávať preventívne kontroly u zubného lekára, aby sa predchádzalo tvorbe mandľových kameňov a iným problémom v ústnej dutine. Úľava od mandľových kameňov či minimalizácia mandľových kameňov môže prísť spolu s lekárskym zákrokom, ako je napríklad extrakcia mandľových kameňov, rozpustenie mandľových kameňov, odstránenie skrytých mandľových kameňov, správna ústna hygiena, ústna voda, ústna sprcha, kloktanie, vyplachovanie či odsávačka na mandľové kamene. Dnes si povieme aj o tom, ako vyzerajú mandľové kamene, čo spôsobujú mandľové kamene, ako na ne pôsobia krčné mandle či zväčšené mandle, bolesti v krku, zlý dych či baktérie na jazyku.

Odkiaľ sa mandľové kamene berú? A aké sú príznaky súvisiace s mandľovými kameňmi?

Mandle predstavujú tkanivá umiestnené v zadnej časti hrdla. Ich primárnou funkciou je zachytávanie baktérii a zabraňovanie šíreniu infekcií. Jednoducho povedané, mandle fungujú ako sieť, ktorá zachytáva baktérie a vírusové častice.

Mandľové kamene predstavujú akési zhluky baktérií, kalcifikovaných zvyškov jedál a stvrdnutých hlienov. Tie sa usádzajú v zadnej časti ústnej dutiny – v mandľových dutinkách, kde môžu stvrdnúť a spôsobovať tak nepríjemný zápach z ústnej dutiny či prispievať k nepríjemnej chuti v ústach. Mandľové kamene nie sú nebezpečné, no v prípade, že „narastú“, môžu spôsobovať bolesť hrdla, poprípade môžu spôsobovať problémy pri prehĺtaní. Nepríjemné sú však najmä vtedy, keď sú pomerne veľké a vy máte pocit, ako by ste mali cudzie teleso v zadnej časti hrdla.

Mandľové kamene (z anglického tonsil stones) sú biele a môžete ich vidieť voľným okom. Stačí sa postaviť pred zrkadlo, otvoriť ústa a poriadne preskúmať zadnú časť svojej ústnej dutiny.

Čo však spôsobuje ich vznik nie je presne známe, pretože na ich vzniku sa nemusia podieľať žiadne zápaly ani iné bežné ochorenia. Často sa však hovorí o zlej ústnej hygiene ako o možnej príčine ich vzniku. Poprípade lekári uvádzajú, že mandľové kamene môžu vniknúť z dôvodu častých chronických zápalov mandlí. 

Príznaky mandľových kameňov - čo spôsobuje vznik a čo stojí za zápachom z úst?

Mandľové kamene sú drobné tvrdé útvary, ktoré sa tvoria v mandliach. Väčšinou sú bezbolestné a môžu sa vyskytnúť u ľudí všetkých vekových skupín. Ich veľkosť sa pohybuje od drobných zrniečok až po väčšie kamene.

 • Mandľové kamene sú zvyčajne tvorené odumretými bunkami, potravinovými zvyškami a bakteriálnym povlakom.
 • Ak ich odignorujete, môžu viesť k nepríjemnému zápachu z úst a nepohodliu pri prehĺtaní.

Našťastie je možné sa mandľových kameňov zbaviť rôznymi spôsobmi. Medzi najčastejšie patrí čistenie ústnej dutiny kefkou, jazykovou kefkou a ústnou vodnou sprchou. V niektorých prípadoch môže byť potrebné navštíviť zubného lekára, ktorý môže mandľový kameň odstrániť alebo odporučiť ďalšiu liečbu.

Neprehliadnite: Rada nad zlato: Nauč sa, ako skladovať cesnak tak, aby vydržal!

mandľové dutinky

Zdroj: Shutterstock®

Manuálne odstránenie mandľových kameňov

Vo všeobecnosti platí, že mandľové kamene dokážu vypadnúť samé od seba. Až sú dostatočne veľké, tak jednoducho z mandľových dutiniek vypadnú.

V prípade, ak vám mandľové kamene v ústnej dutine vadia a spôsobujú nepríjemnosti, tak si ich môžete vybrať aj sami. Stačí prostredníctvom vatovej tyčinky (poprípade fixky, pera,...) zatlačiť na mandľu a mandľový kameň tak vytlačiť von.

Akonáhle sa mandľového kameňa zbavíte, tak vykloktajte ústnu dutinu roztokom slanej vody, aby ste sa zbavili všetkých baktérii.

Rýchle a bezpečné odstránenie mandľových kameňov

V prípade, že je vám nepríjemne „špárať“ sa vo vašej ústnej dutine alebo sa vám mandľové kamene nepodarí vybrať, tak sa obráťte na pomoc lekára. Ten vám môže predpísať antibiotiká na liečbu mandľových kameňov poprípade vám ich odstráni už pri jednej návšteve. No v prípade, že sa vám mandľové kamene obnovujú a vytvárajú sa vám vždy nové a nové, tak môžete podstúpiť aj ich chirurgické odstraňovanie mandľových kameňov.

Odporúčame aj: Do kín sa vráti ikonická Bridget Jonesová – rozlúčime sa v štvrtom diele s kľúčovou postavou?

mandľový kameň

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia vzniku mandľových kameňov

Bohužiaľ, v tomto prípade vás asi sklameme, pretože neexistuje žiadna bylinka ani žiaden trik, ktorý by zabránil ich vzniku. Jediným riešením je odstránenie mandlí, čím eliminujete riziko vzniku mandľových kameňov. Avšak, tento krok je potrebné dobré zvážiť, pretože mandle majú svoju funkciu a nemáme ich len tak „na parádu“.

Odporúčame: V čom spať počas noci a vyspať sa do ružova? Na toto rýchlo zabudni!

Aktualizované na 22.04.2024


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

16 komentárov

Ľubica Šťastná 14.01.19 06:48

ĽŠ
karma
100.00

Mandle majú svoju funkciu a ich odstránenie treba naozaj zvážiť. Poznám prípad, keď ich odstránenie spôsobilo väčší problém ako prvotný.

 • 5
Odpovedať

Darina Božiková 14.01.19 14:23

DB
karma
114.00

o mandľových kameňoch som ešte nepočula/mandle nemám/,ale pozrela som si video a prišlo mi to trochu nechutné.

 • 2
Odpovedať

Soňa Krátka 14.01.19 19:52

SK
karma
114.00

aj mandle majú svoju funkciu v našom tele...

 • 2
Odpovedať

Elena Švachová 14.01.19 22:03

karma
109.00

Fúúúha,o tomto som veru nepočula a neviem-neviem ako by to dopadlo,keby som si špárala tak hlboko v krku...

 • 3
Odpovedať

Jana Komadová 14.01.19 22:31

JK
karma
100.00

Tak zas som o niečo múdrejšia vôbec som netušila ža sú aj mandlové kamene

 • 1
Odpovedať

Marta Hollá 15.01.19 09:51

MH
karma
91.00

Počula som o nich a som rada, že ich nemám - tie kamene. Mandle mi mama odmietla dať vybrať, keď som bola malá a úprimne? Som rada. Mnoho ľudí poznám, ktorým vybratie neprospelo...

 • 2
Odpovedať

Ivana Šurániová 15.01.19 20:28

karma
100.00

dobry clanok

 • 1
Odpovedať

Martina Varhaníková 15.01.19 20:36

karma
110.00

Určite majú svoju funkciu, ale sú prípady, kedy ich odstránenie je nevyhnutné...bohužiaľ. Našťastie tie kamene som neriešila.

 • 1
Odpovedať

Erika Podskubová 15.01.19 20:53

EP
karma
104.00

mne vybrali mandle a neľutujem lebo tie angíny a vysoké teploty bolo utrpenie

 • 1
Odpovedať

Libuše Šumná 16.01.19 15:06

karma
113.00

výraz mandlové kameny slyším poprvé a nic pěkného

 • 1
Odpovedať

Martin Benetin 17.01.19 18:53

MB
karma
-1.00

Tak o tomto som netušil doteraz...

 • 1
Odpovedať

Dominika Pňačková 22.01.19 20:51

DP
karma
-1.00

Vždy som si myslela, že je to hnis čiže angína....ale tak nie....kamene...hmmmm

 • 1
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 04.02.19 13:56

karma
100.00

Juj, strašne je to. Chvalabohu som sa s týmto u seba nestretla. Poznám veľa ľudí, čo majú stále zapálené mandle, poradím im, čo je to a ako odstrániť tieto mandľové kamene.

 • 3
Odpovedať

Alžbeta Stanková 07.02.19 12:56

AS
karma
108.00

ja som si myslela, že je to hnis

 • 1
Odpovedať

Jana Mariaková 12.02.19 10:17

JM
karma
90.00

Zas som o niečo múdrejšia, ďakujem za článok :)

 • 1
Odpovedať

Lenka Piovarčiová 22.05.20 07:33

LP
karma
81.00

zaujimave už som o tom počula ale neviem si predstavit vybratie ..

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní