Nebezpečná žltá zimnica: Čo ochorenie spôsobuje a aké sú prejavy?

Nebezpečná žltá zimnica: Čo ochorenie spôsobuje a aké sú prejavy?

Ľudstvo muselo od svojho počiatku bojovať už s nespočetným množstvom najrozličnejších vírusov a chorôb, ktoré spôsobujú. Dnes je to koronavírus SARS-CoV-2 a ochorenie COVID-19. Pred pár desiatkami rokov sa ľudstvo prvýkrát stretlo napríklad s vírusom HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS.

Chrípka, pásový opar, ovčie kiahne, osýpky, mononukleóza – to všetko sú ochorenia, ktorých pôvodcom je rovnako určitý vírus. Medzi vírusové ochorenia tiež radíme takzvanú žltú zimnicu. Čo by sme mali vedieť o tejto chorobe? Ako sa prenáša, prejavuje či lieči a kto je ohrozený? Zistite všetko dôležité!

Čo spôsobuje žltú zimnicu?

Žltá zimnica predstavuje závažnú vírusovú chorobu. Ide o krvácavé infekčné horúčkovité ochorenie, ktorého pôvodcom sú vírusy z čeľade Flaviviridae. Tieto vírusy prenášajú niektoré druhy komárov, a to najmä z rodov Aedes (Aedes aegyptii, Aedes africanus) alebo  Haemagogus.

Ochorenie sa vyskytuje prevažne v dvoch formách, a to mestskej a džungľovej. Pri mestskej forme ochorenia prenášajú vírusy z chorého človeka na zdravého jedinca pri uštipnutí infikované komáre, konkrétne samičky, a to najmä spomínaný druh Aedes aegypti. Pri džungľovej forme žltej zimnice sú rezervoárom opice a nákaza sa medzi nimi šíri najmä prostredníctvom komárov z rodu Haemagogus.

Prenos je tiež možný infikovanými komármi z opice na človeka. Žltá zimnica má pritom charakter nákazy s prírodnou ohniskovosťou. Známe sú hlavne niektoré regióny s výskytom tohto ochorenia, žltá zimnica však môže spôsobiť aj rozsiahlejšie miestne epidémie. Vyskytuje sa hlavne v tropických oblastiach v Afrike a Strednej a Južnej Amerike. U nás sa nevyskytuje. Ochorenie si môže priviesť cestujúci z rizikovej krajiny, no podmienky na ďalšie šírenie choroby na Slovensku nie sú.

Odporúčame: Čo je Marfanov syndróm? Pozor, poukazujú naň tieto príznaky!

prejavy žltej zimnice

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú prejavy ochorenia?

Vírusy sa po infikovaní v tele človeka šíria, často napádajú hlavne pečeň či obličky a spôsobujú typické prejavy ochorenia. Inkubačný čas, čiže čas od uštipnutia komárom po prepuknutie prvých príznakov choroby, býva zvyčajne 3 až 6 dní, prípadne jeden týždeň. Žltá zimnica prebieha spravidla v niekoľkých štádiách. U niektorých jedincov je priebeh miernejší, ochorenie však môže mať aj skutočne vážny priebeh.

Ako prvé sa ochorenie začína prejavovať najmä horúčkami, zimnicou, bolesťami hlavy, nadmernou únavou či bolesťami svalov a kĺbov. Objaviť sa môže začervenanie v tvári, podľa čoho sa toto štádium ochorenia často nazýva aj červené. Okrem toho môže byť prítomná i strata chuti do jedla, prípadne vracanie či nevoľnosti.

Podobné príznaky sa prejavujú i v prípade ľahšieho priebehu ochorenia. Vo vážnejších prípadoch však toto štádium trvá 3 či 4 dni, následne dochádza k zlepšeniu stavu pacienta, po ktorom nastáva vážnejšie štádium žltej zimnice. Dochádza k výraznému zhoršeniu zdravotného stavu, čo je sprevádzané vysokými horúčkami, bledosťou, krvácaním zo slizníc, a to z očí, úst aj nosa, tiež krvácaním z tráviaceho traktu a zvracaním natrávenej tmavej krvi. V dôsledku poškodenia pečene sa objavuje žltačka, koža aj sliznice chorého majú žlté sfarbenie. 

očkovanie proti žltej zimnici

Zdroj: Shutterstock®

Možno ochoreniu predchádzať?

Žltá zimnica je vážnym a hlavne smrteľným ochorení. Príčinou smrti býva zvyčajne krvácanie či zlyhanie pečene alebo obličiek. Smrtnosť ochorenia je skutočne vysoká, a to najmä u cestovateľov, ktorí prichádzajú do rizikových regiónov. Až okolo 50 až 60 % infikovaných jedincov umiera na žltú zimnicu, a to najmä v prípade vážnejšieho priebehu a rozvoja druhého štádia ochorenia sprevádzaného krvácaním a žltačkou.

V prípade domorodého obyvateľstva je smrtnosť podstatne nižšia. Priama liečba žltej zimnice neexistuje. Ide o vírusové ochorenie, ktorého liečba je symptomatická, a teda zameraná na tlmenie vedľajších príznakov choroby.

Chorému môžu byť podávané liečivá na znižovanie teploty. Dôležitý je pokoj na lôžku a dostatočný pitný režim. Pri vážnom priebehu ochorenia môžu byť potrebné krvné transfúzie. V prípade prekonania ochorenia získava jedinec na dlhú dobu imunitu. Najdôležitejšie je však myslieť na prevenciu ochorenia, a to v prípade cestovania do rizikových krajín s výskytom žltej zimnice.

Hlavnou formou prevencie je očkovanie proti žltej zimnici, ktoré je potrebné podstúpiť mesiac pred cestovaním, minimálne však 10 dní pred cestou z dôvodu dostatočnej účinnosti vakcíny. Okrem toho je vhodné pri pobyte v rizikových regiónoch myslieť na ochranu pred samotnými komármi, a to prostredníctvom repelentov, dlhého oblečenia, sieťok a podobne. 

Odporúčame: Čo je pľúcny emfyzém a ako sa prejavuje? Môže ho spôsobiť fajčenie?!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Jana Komadová 03.01.21 12:56

JK
karma
100.00

Nepríjemná choroba

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 04.01.21 05:31

ĽŠ
karma
100.00

O tomto druhu som ešte nepočula, veľmi nepríjemné!

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 04.01.21 21:14

karma
113.00

Uf, to som si vydýchla...U nás sa nevyskytuje.

  • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 10.02.21 20:43

SK
karma
113.00

Nepríjemné. Nepočula som o tom.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní