Nepríjemná bolesť kolenného kĺbu: Čo za ňou môže stáť?

Nepríjemná bolesť kolenného kĺbu: Čo za ňou môže stáť?

Bolesť kolena dokáže poriadne potrápiť. Problémom pritom často nebýva len samotná bolesť, ale aj následné ťažkosti s chôdzou, ku ktorým bolesť môže viesť. Tento zdravotný problém pritom môže trápiť mladších i starších, nie vždy totiž podobné ťažkosti súvisia len so stúpajúcim vekom. Príčiny bolesti kolien môžu byť rozličné. Bolesť kĺbov, alebo konkrétne kolenného kĺbu, môže súvisieť s úrazom či nadmernou záťažou, ale aj rozličnými ochoreniami. Medzi časté ochorenia kĺbov patrí napríklad dna, artritída či artróza. V dnešnom článku si niečo povieme o takzvanej gonartróze. O aké ochorenie ide, ako sa prejavuje a aké sú možnosti liečby?

Čo je gonartróza?

Pojmom gonartróza označujeme artrózu kolena. Ide o degeneratívne ochorenie kolenného kĺbu. Pri gonartróze dochádza k poruche obnovy kĺbovej chrupavky a jej následnej degenerácii. Chrupavka v kolene postupne mizne a rozpadá sa, čo súvisí s rozvojom mnohých problémov. Gonartróza je častým ochorením pohybového aparátu a zároveň patrí medzi najčastejšie degeneratívne ochorenia kĺbov. Artróza kolena je nezápalové ochorenie, ktoré sa rozvíja na základe opotrebovania kolenného kĺbu. Prebieha dlhodobo a má progresívny priebeh. Najčastejšie súvisí rozvoj gonartrózy práve s rastúcim vekom. Riziko vzniku ochorenia začína stúpať už po 45. roku života.

Vyšší vek však nepredstavuje jedinú príčinu vzniku tohto ochorenia. Artróza kolenného kĺbu sa ďalej môže rozvinúť v dôsledku úrazu a poškodenia kĺbovej chrupavky. Rizikovým faktorom je tiež nadmerné zaťažovanie daných kĺbov, čo je napríklad problém u profesionálnych športovcov. Na kĺby však negatívne vplýva ja nadváha a obezita či nedostatok pohybu, rolu tiež môže zohrávať dedičnosť. Gonartróza sa však môže rozvinúť aj následkom iného ochorenia. Taktiež môžeme spomenúť, že toto ochorenie vo vyššej miere postihuje ženské pohlavie. 

Pozri aj: Diabetická retinopatia je častou príčinou slepoty. Čo ju spôsobuje?

kolenný kĺb

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa ochorenie prejavuje?

Gonartróza je chronické ochorenie, ktoré sa zvykne vekom zhoršovať a jeho priebeh sa vyznačuje dlhodobou progresiou. Ťažkosti spojené s týmto ochorením sa časom spravidla zhoršujú. Gonartróza zvyčajne prebieha niekoľkými štádiami. Na zdravej chrupavke sa postupne začínajú objavovať prvé zmeny, následne dochádza k čoraz väčšiemu poškodeniu, až v poslednom štádiu dôjde k úplnému poškodeniu a strate chrupavky a odumieraniu tkaniva či dokonca okolitých štruktúr. Počas postupu ochorenia sa tiež tvoria kostné výrastky a kĺb sa deformuje. V najťažších štádiách dochádza k treniu a narážaniu kostí do seba. V začiatkoch ochorenie spravidla prebieha dlhú dobu bezpríznakovo. Postupne sa však začnú objavovať rôzne ťažkosti.

Charakteristickým prejavom gonartrózy je hlavne bolesť kolena, ktorá je spočiatku mierna, no môže sa postupne zhoršovať, napríklad pri chôdzi po schodoch, dlhej chôdzi či väčšej fyzickej námahe. Medzi prvotné príznaky môžeme zaradiť i rannú stuhnutosť kolien či stuhnutosť po dlhšej inaktivite. V neskorších štádiách je väčšia bolesť prítomná aj pri bežnej chôdzi či dokonca v úplnom pokoji aj počas noci. Pacienta môže trápiť pichanie, praskanie či vŕzganie v kolene, opuch kolena, nahromadenie tekutiny v kĺbe. Postupne sa pridávajú deformácie kĺbu a poruchy pohyblivosti, ktoré môžu viesť k problémom s ohýbaním kolena či krívaniu. Pri rozvinutej forme ochorenia dochádza v postihnutom kĺbe k strate hybnosti, kĺb je nestabilný, človek má pocit podlamovania.

liečba gonartrózy

Zdroj: Shutterstock®

Je možná liečba?

Artrózu kolenného kĺbu neradno podceňovať. Neliečená gonartróza totižto môže viesť až k úplnému poškodeniu kolena, jeho znehybneniu a invalidite. Pri zväčšujúcich sa problémoch s kolenným kĺbom je preto návšteva lekára skutočne na mieste. Liečba tohto ochorenia je spravidla zameraná hlavne na spomalenie rozvoja a ďalšieho postupu choroby a na tlmenie sprievodných príznakov. Jej cieľom býva hlavne bezbolestný pohyb pacienta a podpora schopnosti chôdze. Liečba býva spočiatku konzervatívna. Pacientovi sa môžu podávať rôzne liečivá, často napríklad formou injekcií do kĺbu. Analgetiká môžu pomáhať s bolesťami. So zlepšovaním pohyblivosti a posilnením svalstva bývajú veľmi nápomocné rozličné fyzioterapie, rehabilitácie a podobne.

Nápomocné tiež môžu byť rôzne protetické oporné pomôcky, napríklad na spevnenie kĺbu. Veľký význam však majú aj rozličné režimové opatrenia. Kolenné kĺby by nemali byť nadmerne zaťažované, no primeraný pohyb je dôležitý. Vhodná je pestrá strava, kĺbom je potrebné dodať potrebnú výživu. V prípade nadváhy alebo obezity môže pomôcť pacientovi zlepšiť zdravotný stav úprava telesnej hmotnosti. V neskorších štádiách ochorenia, najmä pri vážnom poškodení kĺbov alebo pri neúčinnosti konzervatívnej či rehabilitačnej liečby, môže byť nevyhnutná operačná liečba. Prevádzajú sa rôzne druhy chirurgických zákrokov, vrátane čiastočnej a úplnej náhrady kolenného kĺbu. Prevencia gonartrózy zahŕňa hlavne dostatočnú starostlivosť o kĺby, vrátane zdravej stravy, primeraného pohybu, nosenia vhodnej obuvi či udržiavania optimálnej telesnej hmotnosti.

Odporúčame: Aký vplyv má na naše zdravie sedavé zamestnanie? Takéto sú riziká!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 17.02.21 08:49

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemné ochorenie, ktorým, žiaľ, i v mojom okolí trpí zopár ľudí.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní