Aký vplyv má na naše zdravie sedavé zamestnanie? Takéto sú riziká!

Aký vplyv má na naše zdravie sedavé zamestnanie? Takéto sú riziká!

  • Zdieľaj:
 • 4

Pohyb tvorí neoddeliteľnú a dôležitú súčasť života človeka. Naše telo je nastavené skrátka tak, aby sa hýbalo. Pohyb nám napríklad umožňuje presúvanie sa z miesta na miesto za účelom zabezpečovania rôznorodých životných potrieb. No okrem toho rovnako napomáha udržovať naše telo v kondícii a podporuje zdravie. Hýbať by sme sa mali pravidelne a v dostatočnej miere. To však niekedy nie je jednoduché. Sedíme pri jedle, čítaní kníh, jazde v aute či autobuse, pozeraní televízie a mnohých iných činnostiach. Nemalá časť populácie však má i takzvané sedavé zamestnanie. 

Ak má človek prácu, v ktorej je pripútaný k stoličke osem až dvanásť hodín denne, razom presedí značnú časť dňa. So sedavým zamestnaním toho človek veľmi nenarobí, pokiaľ teda nechce úplne zmeniť svoju prácu. O to dôležitejšie je dávať si pozor na svoje zdravie a starať sa o telo. Nevyhnutné je hlavne dopriať telu dostatok pohybu a cvičenia vo voľnom čase. Ako sedavé zamestnanie a vo všeobecnosti sedavý životný štýl môžu vplývať na naše zdravie? Riziko ktorých zdravotných problémov môžu zvyšovať?

správne sedenie

Zdroj: Shutterstock®

Problémy s chrbticou

Sedavé zamestnanie v prvom rade výrazne zvyšuje riziko vzniku rozličných problémov s chrbticou. Ničím nezvyčajným nie sú hlavne rôzne bolesti chrbta, bedier či krčnej oblasti. Pri dlhodobom sedení nadmerne zaťažujeme viaceré svalové partie v oblasti chrbtice. K nepríjemným bolestiam rôznych častí chrbta výrazne prispieva hlavne nesprávne držanie tela počas sedenia. Nesprávne sedenie vyvíja nadmerný tlak na medzistavcové platničky, prispieva k rýchlejšiemu opotrebovaniu niektorých kĺbov a obmedzuje rozsah pohybu chrbtice. Spôsobuje predsunutie hlavy či skracovanie hornej časti trapezóv, čo môže viesť k bolestiam krku a hlavy. V rámci prevencie týchto ťažkostí je nevyhnutné správne sedenie. Pri sedení by sme sa mali vyhýbať hrbeniu, ale aj prekrižovaniu nôh, ktoré predstavuje pre pohybový aparát obrovskú záťaž.

srdcovo-cievne ochorenia

Zdroj: Shutterstock®

Srdcovo-cievne ochorenia

So sedavým zamestnaním sa spája i vyššie riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení a rôznych problémov s obehovým systémom. Neaktívny životný štýl vo všeobecnosti zvyšuje napríklad riziko infarktu či mozgovej príhody. Dlhodobé sedenie spomaľuje cirkuláciu krvi, a to najmä v nohách. Z dlhodobého hľadiska môže zhoršovať odtok krvi z dolných končatín a prispievať tak k rozvoju kŕčových žíl. Pri výskyte kŕčových žíl hrozí v niektorých prípadoch vznik krvných zrazenín, čo môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Krvné zrazeniny totiž môžu prerušiť tok krvi do iných častí tela a spôsobiť napríklad pľúcnu embóliu.

Odporúčame: Starostlivosť o detský zadoček – predíď bolestivým zapareninám!

nadváha

Zdroj: Shutterstock®

Nadváha

So sedavým zamestnaním môže neraz súvisieť aj nadváha a obezita. Celodenné sedenie v práci sa totižto spája s nedostatkom pohybu a ak sa k tomu pridá aj nedostatok pohybovej aktivity po práci v kombinácii s nevhodnými stravovacími návykmi, prípadne aj stresom, riziko nadváhy a obezity je skutočne vysoké. Takýto sedavý životný štýl celkovo prispieva k ochabovaniu svalstva, zhoršovaniu kondície, taktiež negatívne vplýva na trávenie a metabolizmus. To všetko môže viesť k problémom s udržiavaním si stabilnej váhy a postupnému priberaniu. O to dôležitejšie je venovať sa fyzickým aktivitám mimo pracovného času, taktiež má veľký význam pri udržiavaní si váhy a zdravého tela zdravá a vyvážená strava.   

cukrovka

Zdroj: Shutterstock®

Hemoroidy a cukrovka

Hemoroidy, či ľudovo zlatá žila, predstavujú veľmi nepríjemné ochorenie žíl v oblasti konečníka. Príčiny vzniku tohto zdravotného problému bývajú rôzne. Hemoroidy neraz potrápia tehotné ženy a riziko ich výskytu zvyšuje aj chronická zápcha či nadváha. No jedným z rizikových faktorov je práve aj dlhodobé sedenie, ktorému sa človek v sedavom zamestnaní skrátka nevyhne. Sedavý životný štýl sa však môže spájať aj so zhoršeným trávením a spomalenými pohybmi čriev, čo tiež môže viesť k rozličným tráviacim ťažkostiam, napríklad k nepravidelnému vyprázdňovaniu. Nedostatok fyzickej aktivity má vplyv okrem toho aj na zvyšovanie inzulínovej rezistencie v tele, čo spôsobuje zvyšovanie hladiny cukru v krvi. Sedavé zamestnanie tak môže zvyšovať aj riziko rozvoja cukrovky 2. typu.

Odporúčame: Poznáš koloidné striebro? Pomôže ti s týmito zdravotnými ťažkosťami!

syndróm karpálneho tunela

Zdroj: Shutterstock®

Karpálny tunel a problémy so zrakom

Sedavé zamestnania môžu byť rôzne. Môže ísť o kancelársku prácu či prácu na úrade, s dlhodobým sedením sa tiež spája aj práca šoféra či zamestnancov v niektorých fabrikách a podobne. Ak ide o sedavú prácu pri počítači, vznikajú ešte ďalšie zdravotné riziká, ktoré síce nemusia úplne súvisieť priamo so sedením, ale súvisia s daným typom práce. Jedným z nich je napríklad riziko rozvoja syndrómu karpálneho tunela, čo je ochorenie horných končatín. K jeho rozvoju prispieva najmä stereotypná manuálna práca a opakujúce sa preťažovanie zápästia. Do rizikovej skupiny radíme aj pracovníkov kancelárií či úradov, ktorí pracujú s počítačom a hlavne počítačovou myškou. Syndróm karpálneho tunela sa môže prejavovať bolesťami zápästia, tŕpnutím prstov či obmedzením pohyblivosti ruky. Okrem toho môže mať sedavá práca pri počítači z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv aj na zrak. Objaviť sa môže pálenie a suchosť očí, problémy so zaostrovaním, citlivosť na svetlo a s tým súvisiace bolesti hlavy. 

Odporúčame: Trápi ťa nadmerné či časté močenie? Zisti, čo všetko za tým môže byť!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Elena Švachová 02.02.21 23:12

karma
107.00

Pohyb je pre naše telo a zdravie veľmi dôležitý.Rada chodím na prechádzky do prírody a milujem túry po horách.

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 03.02.21 15:00

karma
107.00

Skvelý článok, veľmi dobre napísané. Som zástancom toho, že čím sedavejšie zamestnanie, o to viac pohybu vo voľnom čase a to každý deň ... výsledok na nezaplatenie.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 05.02.21 19:15

SK
karma
113.00

Treba si na to dávať pozor presne lebo zdravie máme len jedno. :)
Pohyb pohyb pohyb... to je najlepšie pre zdravie,

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 05.02.21 19:27

AK
karma
100.00

mám presne opačné zamestnanie

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

3 tipy, ako sa starať o pery počas leta: Toto je must-have pre hodvábne pery
Pleť

3 tipy, ako sa starať o pery počas leta: Toto je must-have pre hodvábne pery

 • 2
 • 28.06.2022
Ktorý si vybrať pre seba? Najlepšie antioxidanty podľa typu pleti
Pleť

Ktorý si vybrať pre seba? Najlepšie antioxidanty podľa typu pleti

 • 0
 • 03.09.2022
Starostlivosť o tehotenské bruško v 3 krokoch: Ako predísť striám?
Telo

Starostlivosť o tehotenské bruško v 3 krokoch: Ako predísť striám?

 • 0
 • 29.06.2022
TOPlist