Syndróm karpálneho tunela vzniká zo stereotypu. Dajte si pozor!

Syndróm karpálneho tunela vzniká zo stereotypu. Dajte si pozor!

Syndróm karpálneho tunela je jedným z najčastejších ochorení ruky a zápästia. Tento zdravotný problém sa na začiatku môže javiť nenápadne, no keď ho podceníte, neskôr vás zastihne veľká bolesť.

Toto ochorenie je známe aj ako choroba z povolania a postihuje viac žien než mužov. Prečítajte si, čo všetko syndróm spôsobuje a ako tomu čo najlepšie predísť!

Čo je karpálny tunel?

Karpálny tunel je úzka štrbinka nachádzajúca sa v zápästí tvorená kostičkami a väzmi zápästia. Cez tento priestor sú vedené šľachy, vďaka ktorým dokážeme ohýbať prsty. Prechádza tadiaľto jeden z najdôležitejších nervov ruky – stredový nerv. Pokiaľ je na toto miesto vyvíjaný sústavný a opakovaný tlak, nerv sa poškodzuje. Ak nastane v tejto oblasti podobný problém, prípadne v dôsledku úrazu či opuchu šliach, priestor sa v tuneli zmenšuje, a to spôsobuje stlačenie stredového nervu.

Jeho úlohou je prenos vzruchov z mozgu do prstov ruky, no neustálym tlakom a záťažou sa funkcia narúša. Vo výsledku to spôsobuje nedostatočné hýbanie prstami či celou rukou, pretože mozog nevie s prstami komunikovať. Takýmto poškodením vzniká syndróm karpálneho tunela, ktorý vo väčšine prípadov postihuje dominantnú ruku.

Prejavuje sa stuhnutosťou zápästia, bolesťou svalstva v oblasti rúk, opuchnutými prstami či mravčením v končatinách. Taktiež je sťažený pohyb prstov. V neskoršej fáze je syndróm karpálneho tunela často bolestivý, najmä v nočných hodinách. Často sa stáva, že ľudia trpiaci týmto ochorením majú problém niečo v postihnutej ruke udržať.

Odporúčame: Ako sa robí kávové umenie latte art

Syndróm karpálneho tunela je spájaný s prácou za počítačom

Zdroj: Shutterstock®

Prečo tento problém vzniká?

Syndróm karpálneho tunela sa zvyčajne spája s prácou za počítačom a používaním počítačovej myši. Často ním trpia ľudia pracujúci v kancelárii, na úrade alebo v inom zamestnaní, v ktorom počítač využívajú. Príčinou býva aj nesprávne umiestnenie klávesnice na pracovnom stole či výška klávesov. Riziková je rovnako skupina ľudí so stereotypnou manuálnou prácou.

Syndróm vzniká v prvom rade z opakujúceho sa preťažovania zápästia, preto sú ohrozené osoby vykonávajúce rukami tie isté činnosti. Sú to napríklad šičky, maliari, elektrikári a ľudia pracujúci v záhrade i športovci. Predispozíciou pre ochorenie môže byť aj chybné postavenie zápästných kostí, zápalové procesy zužujúce kanál, reumatické ochorenia šliach či ide o následky poranení v tejto oblasti.

Bude vás zaujímať: Magnézium a žiarivá pleť - čo majú spoločné? Potrebujeme ho?

Niekedy je na liečbu potrebný chirurgický zákrok

Zdroj: Shutterstock®

Nepodceňujte príznaky, inak bude na liečbu neskoro!

Ak spozorujete príznaky karpálneho tunela alebo vám túto diagnózu potvrdí lekár, je potrebné čo najskôr začať liečbu. V opačnom prípade by mohol byť váš zdravotný stav zhoršený natoľko, že by už liečenie nebolo možné. Na zmiernenie ťažkostí sú vhodné ľadové obklady zápästia. Pri väčších ťažkostiach sa na určitý čas používa dlaha, aby bola zaťažovaná oblasť ruky spevnená a znehybnená. Pomáha zvýšený prísun vitamínu B6, ktorý znižuje výskyt zápalov. V neskorších štádiách ochorenia sa pristupuje k chirurgickému zákroku, pri ktorom je prerezaný zápästný väz.

Odskúšajte si sami, či máte problém so stredovým nervom v zápästnom tuneli. Ak sa budete snažiť palec natiahnuť krížom cez dlaň k malíčku a nedokážete to, vaša ruka nemusí byť v poriadku a je vhodné vyhľadať lekára.

Odporúčame: Najlepšie mobilné aplikácie pre módne maniačky

Zápästie nechajte oddýchnuť a precvičte ho

Zdroj: Shutterstock®

Najdôležitejšia je prevencia

Prevencia spočíva predovšetkým vo vyhýbaní sa činnostiam, ktoré syndróm karpálneho tunela spôsobujú. Ak viete, že patríte do rizikovej skupiny ľudí, snažte sa zabrániť presiľovaniu zápästí. V prípade práce s počítačom používajte podložku pod zápästie aj ergonomickú klávesnicu. V práci si dávajte pravidelné prestávky a svoje ruky a prsty si popreťahujte, precvičte alebo pomasírujte. Krúžte zápästím a dlane striedavo zatvárajte a otvárajte.

TIP: Precvičiť ruky si môžete jednoducho tak, že si ich položíte na okraj stola a začnete krúžiť palcami najskôr jedným a potom druhým smerom.

Bude vás zaujímať: Starostlivosť o kĺby nezanedbávajte! Odvďačia sa vám


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Soňa Kelemenová 10.05.17 07:23

SK
karma
86.00

no po prečítaní tohto článku patrím k rizikovej skupine... keďže celý deń pracujem pri počítači..... snažím sa aspoň každú polhodinku ponaťahovať svoje ruky.... našťastie som sa ešte nemusela popasovať s týmto problémom...

  • 0
Odpovedať

Mária Frnová 10.05.17 08:43

MF
karma
106.00

tiež patrím do rizikovej skupiny a začínajú sa prejavovať už prvé príznaky :-(

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 10.05.17 17:41

MM
karma
100.00

možno aj ja mám tento syndróm a myslím si, že je to reuma :-)

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 10.05.17 19:34

PV
karma
113.00

Mňa skôr láme medzi palcom a ukazovákom, v tej priehlbine.. Lekár vravel,že nábeh na Reumu .. Ale mám ťažkú prácu ,myslím ,že je to z presílenia.. A cvičím aj sa snažím menej zaťažovať ľavú ruku.No niekedy to príde ,tá bolesť je hrozná..

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 10.05.17 19:58

SK
karma
113.00

naozaj nepríjemné...

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 11.05.17 01:27

MD
karma
132.00

Aj u mňa sa vyskytli podobné príznaky, myslela som že je to karpálny tunel, ale nakoniec z toho je závažnejšia diagnóza.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 13.05.17 13:03

MC
karma
109.00

nepríjemné problémy ....

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní