Perilový olej – zázrak pre dýchacie cesty. Dokáže aj niečo viac?!

Perilový olej – zázrak pre dýchacie cesty. Dokáže aj niečo viac?!

Už ste počuli o perilovom oleji? Pripravuje sa zo semien u nás nie veľmi známej liečivej bylinky, ktorá je pôvodom z Ázie. V mnohých ázijských krajinách je cenená pre svoje jedinečné účinky už od nepamäti. Perilový olej je určený na vonkajšie aj vnútorné použitie, pričom podporuje zdravie vo viacerých smeroch a rovnako tiež skrášľuje. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čím je tento olej taký jedinečný a ako ho správne používať!

Poznáte perilu?

Reč je o byline zvanej perila krovitá, latinsky Perilla frutescens, ktorú radíme do čeľade hluchavkovité. Jej domovinou sú oblasti juhovýchodnej Ázie a indických pohorí. Dodnes je pestovaná v Číne, Indii i Japonsku. Ide o jednoročnú rastlinu, ktorá dorastá do výšky okolo 60 až 90 centimetrov. Vzhľadom sa nápadne podobá na pŕhľavu, no vďaka jej výraznej mätovej vôni ju neraz prezývajú i purpurová mäta. Perila má hranatú stonku a zelené alebo červenofialové listy srdcovitého tvaru s pílkovitým okrajom.

Z rastliny sa však nevyužívajú iba semená, z ktorých sa za studena lisuje kvalitný olej. Ten má pevné miesto v tamojších kuchyniach. Perilu a jej odrody využívajú miestni obyvatelia tiež ako zeleninu, respektíve koreninu. Taktiež sa v záhradách vysádza ako okrasná rastlina. Jej semená i listy sú súčasťou tradičnej čínskej medicíny. V listoch sa ukrývajú flavonoidy, antokyány, myristicín a ďalšie pozitívne látky, v semenách zase kyselina linolová či olejová.

Pozri aj: Vieš, čo pomáha na vypadávanie vlasov? Toto si možno netušila

účinky perilového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Aké účinky má perilový olej?

Perilový olej je plný cenných látok. Z viac ako polovice ho tvoria významné omega-3 mastné kyseliny. Nájdeme tu napríklad kyselinu alfa-linolénovú. Rovnako je i zdrojom omega-6 alebo omega-9 mastných kyselín. Ukrývajú sa v ňom i flavóny, ktoré sa vyznačujú antioxidačnými účinkami. Chránia tak bunky tela pred poškodením. Perilový olej má v prvom rade blahodarný vplyv na dýchacie cesty. Posilňuje funkciu pľúc, podporuje vykašliavanie, eliminuje hlieny a celkovo zlepšuje dýchanie. Môže byť nápomocný pri liečbe rozličných pľúcnych infekcií a ochorení dýchacieho ústrojenstva.

Okrem toho je perilový olej odpradávna odporúčaný ako pomocník pri liečbe astmy i alergií. Napomáha brzdiť produkciu histamínu. Pôsobí protizápalovo a môže pomôcť i zmierniť kŕče či bolesti hlavy. Osoží pri vracaní, nevoľnostiach počas tehotenstva, bolestiach brucha aj pri prejavoch menopauzy či zápaloch maternice. Okrem toho priaznivo pôsobí aj na srdcovo-cievny systém. Znižuje vysoký cholesterol. Pre podporu zdravia je možné perilový olej používať v receptoch studenej kuchyne. Pridajte ho napríklad do šalátovej zálievky. Tiež sa pri ťažkostiach alebo ako prevenciu odporúča dopriať si čajovú lyžičku tohto oleja denne.

vplyv perilového oleja na pleť

Zdroj: Shutterstock®

Použiť sa dá aj zvonka

Perilový olej v pozitívnom smere ovplyvňuje nielen fyzické zdravie, ale i psychiku človeka. Pri vnútornom užívaní pôsobí upokojujúco, zlepšuje pamäť a koncentráciu a preventívne pôsobí proti depresívnym náladám. Perilový olej je však možné využívať i zvonka, pričom ho môžeme zaradiť medzi skvelé pleťové oleje s blahodarným vplyvom na pokožku tela. Pôsobí protizápalovo a upokojuje citlivú kožu.

Napomáha redukovať baktérie, ktoré sú pôvodcom mnohých kožných problémov. Osožný je pri kožných ochoreniach, najmä rôznych dermatitídach či ekzémoch, kedy zlepšuje stav pokožky pacienta. Pri vonkajšom použití je ideálne olej jemne vmasírovať do vlhkej pokožky. V prípade, že chcete vyskúšať jedinečnú silu perilového oleja, môžete sa po ňom poobzerať na internete aj v predajniach so zdravými potravinami.

Odporúčame: Najlepšie polievky pre deti: 3 TOP recepty, ktoré treba vyskúšať


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Krátka 26.12.19 01:31

SK
karma
114.00

Počujem o ňom prvý raz a hneď ma veľmi zaujal, ak naň natrafím, určite si ho kúpim.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 26.12.19 08:14

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi zaujímavé, ďakujem za článok!

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 26.12.19 10:15

AS
karma
108.00

ešte som o tomto oleji doteraz nepočula

  • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 26.12.19 12:44

karma
113.00

o takovém oleji slyším poprvé, musím se podívat, kde se dá koupit

  • 0
Odpovedať

Matej Varga 26.12.19 19:09

MV
karma
108.00

Prvýkrát o nej čítam, ďakujem za článok :)

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 26.12.19 19:27

DB
karma
117.00

zaujímavé veci sa tu dozvedám :-) tento olej je pre mňa novinka

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní