Poznáš mačací pazúr? Objav účinky tejto posvätnej amazonskej rastliny!

Poznáš mačací pazúr? Objav účinky tejto posvätnej amazonskej rastliny!

Počuli ste už niekedy o mačacom pazúre? Na mysli máme rastlinku, ktorá sa ukrýva v Amazonskom pralese, pričom tunajšie domorodé kmene ju už od nepamäti využívajú ako prírodný liek. Je pre ne posvätná a vysoko si ju cenia. Dnes ju spoznáva celý svet a je predmetom mnohých výskumov, ktoré potvrdili viaceré účinky. My sa dnes mačaciemu pazúru pozrieme bližšie na zúbok. Niečo si o tejto jedinečnej rastlinke prezradíme, zistíme, ako vplýva na ľudský organizmus, aj ako ju možno využiť pre zdravie.

Poznáte mačací pazúr?

Mačací pazúr je známy pod mnohými názvami. Latinsky ide o Uncaria tomentosa, taktiež sa mu hovorí Vilcacora či Uňa de gato. Rastlinka tiež dostala pomenovanie posvätná rastlina Inkov aj kráľovná amazonských rastlín. Ide o drevnatú a aj viac ako 30 metrov dlhú popínavú rastlinu, ktorej domovinou sú tropické pralesy Amazónie. Hojne sa vyskytuje v dažďových pralesoch v Peru.

Rastie prevažne vo výškach od 800 do 2400 metrov nad morom. Na liečebné účely sa získava vnútorná kôra rastliny. Mačací pazúr je pritom charakteristický svojimi tŕňmi, vďaka ktorým dostala rastlina i svoje pomenovanie. Tieto tŕne pripomínajú pazúriky a vyrastajú spod stoniek listov. Vďaka nim sa môže rastlina šplhať za svetlom. Zaujímavosťou je, že Vilcacora rastie veľmi pomaly a trvá celé roky, kým je vhodné z nej získavať kôru.

Odporúčame: Cviky na chrbticu a jej posilnenie: Pomôžu ti zbaviť sa aj bolesti!

účinky mačacieho pazúra

Zdroj: Shutterstock®

Aký je vplyv rastliny na ľudský organizmus?

Mačací pazúr ukrýva množstvo farmakologicky významných látok, vďaka ktorým pôsobí tak liečivo. Je bohatý na celý rad rozličných cenných alkaloidov. Ukrýva napríklad izopteropodín, ktorý má pozitívny vplyv na činnosť imunitného systému. Vilcacora je tak skvelým pomocníkom na zvýšenie obranyschopnosti. Môže byť osožná pri poruchách funkcie imunitného systému, taktiež pri liečbe a prevencii rozličných vírusových ochorení. Pomáha pri chronických infekciách horných dýchacích ciest či astme. Má antioxidačné aj protizápalové účinky. Blahodarný vplyv má aj na tráviaci systém človeka. Mačací pazúr môže podporiť liečbu zápalových ochorení tráviaceho traktu, akým je napríklad aj Crohnova choroba.

Podporuje funkčnosť žalúdka, zlepšuje zdravotný stav pri poruchách črevnej mikroflóry a pomáha pri zápche či plynatosti. Vilcacora našla uplatnenie aj ako podporný prostriedok pri liečbe zhubných nádorov. Neraz je podávaná pacientom, ktorí podstupujú onkologickú liečbu. Môže pomôcť lepšie zvládať negatívne vedľajšie účinky chemoterapie. Okrem toho táto amazonská rastlinka prispieva aj k zdraviu kardiovaskulárneho systému. Upravuje krvný tlak, zlepšuje stav ciev a podieľa sa na prevencii vzniku krvných zrazenín. Mačací pazúr sa však využíva pri celom rade ďalších zdravotných problémov, akými sú napríklad artritída, diabetes, cirhóza pečene, chronický únavový syndróm či rôzne kožné ochorenia.

použitie mačacieho pazúra

Zdroj: Shutterstock®

Ako mačací pazúr využiť pre zdravie?

Ako už asi vyplýva z predchádzajúcich riadkov, mačací pazúr je všestranným prírodným liečivom z ďalekého Amazonského pralesa. Ako ním však podporiť svoje zdravie? U nás je dostupný vo viacerých formách. Dostupné sú tablety, ktoré sa užívajú ako bežné doplnky stravy. Okrem toho je v lekárňach, na internete či v predajniach so zdravými potravinami možné zohnať aj sušenú kôru, z ktorej sa pripravuje čaj. Ten pomáha pri liečbe aj prevencii vyššie spomínaných zdravotných ťažkostí.

Nech už sa rozhodnete mačacím pazúrom podporiť svoje zdravie v akejkoľvek forme, nezabúdajte na to, že ide len o výživový doplnok a nie je náhradou pestrej stravy. Taktiež vždy dodržujte odporúčané dávkovanie z obalu či príbalového letáčika. Nie sú známe žiadne negatívne účinky mačacieho pazúra, no v niektorých prípadoch sa jeho používanie neodporúča. Nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, malé deti ani osoby pred alebo po transplantácii. Užívanie prípravkov z tejto amazonskej rastliny je vždy možné prekonzultovať s lekárom.

Pozri aj: TOP bylinky na ženské problémy: Tieto musí poznať každá z nás!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 11.05.20 07:50

ĽŠ
karma
100.00

Už som o ňom počula, no nemala ešte možnosť vyskúšať.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní