Poznáš účinky dračej krvi? Z jej liečivej sily budeš ohromená!

Poznáš účinky dračej krvi? Z jej liečivej sily budeš ohromená!

  • Zdieľaj:
 • 0

Keď sa povie dračia krv, znie to ako niečo vymyslené či niečo z filmu alebo rozprávky. Skutočnosť je pritom úplne iná a reč je o prírodnom lieku, ktorý má svoj pôvod v ďalekých amazonských oblastiach. Svoje pevné miesto má najmä v tradičnej medicíne Latinskej Ameriky. Dračia krv môže byť nápomocná pri poraneniach kože, tráviacich problémoch či pri rôznych infekciách. Ale čo to vlastné tá dračia krv je, z čoho sa získava a aké sú jej účinky? Všetko dôležité sa dozviete v našom článku!

Poznáte dračiu krv?

Dračia krv, taktiež známa pod pojmom sangre de drago, predstavuje čistý kvapalný latex z peruánskeho stromu s latinským názvom Croton lechleri. Ten je rozšírený najmä v tropických oblastiach Južnej a Strednej Ameriky. Po odlúpení či narezaní jeho kôry vyteká miazga karmínovo červenej farby a vyzerá to, akoby strom naozaj krvácal. Túto tečúcu miazgu už od dávnych čias zberali domorodé kmene v oblastiach Peru, Mexika či Ekvádora.

Využívali ju na liečebné účely, najmä pri rôznych kožných poraneniach a na zastavenie krvácania. Taktiež bola živica používaná niektorými kmeňmi ako farbivo, napríklad ňou farbili kožu pri rôznych rituáloch. Postupne však účinky dračej krvi začal objavovať celý svet. Medzi prvými sa o účinkoch sangre de drago zmienil španielsky prírodovedec Bernabé Cobo v roku 1600. Do dnešného dňa je živica zo stromov Croton lechleri predmetom intenzívneho vedeckého výskumu.

Odporúčame: Najlepšie psy do rodiny s deťmi: Ktoré plemená sú správnou voľbou?

dračia krv

Zdroj: Shutterstock®

Aké má účinky?

Dračej krvi sú pripisované mnohé účinky, ktoré poznali už domorodé kmene juhoamerickej Amazónie. Živica stromu Croton lechleri obsahuje mnohé účinné látky, najmä rozličné alkaloidy, flavonoidy, taníny, triterpény a mnohé ďalšie. Izolovaný bol zo živice v minulom storočí alkaloid taspín, ktorý vykazuje protinádorové vlastnosti a efektívne pomáha hojiť rany. Dračia krv má vo všeobecnosti antivírusové, antibakteriálne, antimykotické aj antiseptické účinky. Na liečebné účely sa využíva zvnútra aj zvonka. Pri vnútornom použití napomáha toto prírodné liečivo podporovať funkciu imunitného systému a môže byť užitočné pri prevencii aj liečbe rozličných infekčných a zápalových ochorení.

Dračia krv pozitívne vplýva na činnosť slizníc tráviaceho traktu. Podporuje činnosť sleziny, pankreasu a mimo iného i štítnej žľazy. Je používaná ako podporný prostriedok pri liečbe mnohých tráviacich ťažkostí a rovnako aj vírusových respiračných ochorení. Dračia krv pôsobí antioxidačne aj detoxikačne. Môže prispievať k dobrej kvalite kostí i kĺbov. V období menštruácie prináša upokojenie a zvyšuje pocit pohodlia a okrem toho celkovo pomáha organizmu v stavoch vyčerpania.

ako sa získava dračia krv

Zdroj: Shutterstock®

Pri vonkajšom používaní má dračia krv blahodarný vplyv najmä na pokožku a sliznice. Už odpradávna bola používaná hlavne pri rôznych kožných poraneniach. Napomáha totiž zastaviť krvácanie, preto je veľmi vhodná na rýchle ošetrenie prakticky všetkých povrchových rán, hlavne rôznych rezných rán či škrabancov. Dračia krv podporuje regeneráciu poškodených tkanív a prispieva k ochrane kože pred infekciou. Okrem toho dračia krv napomáha hojiť opary spôsobené vírusom Herpes simplex.

Taktiež pomáha liečiť bolestivé afty, rôzne vredy či zápaly v ústnej dutine aj hltane. Dokonca je vhodná na ošetrenie hemoroidov. Okrem toho môže pomôcť aj pri paradentóze, krvácaní ďasien či problémoch so zvýšenou kazivosťou zubov. Dračia krv sa tiež využíva pri liečbe kožných plesní či iných dermatóz aj ako prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom.

použitie dračej krvi

Zdroj: Shutterstock®

Ako dračiu krv používať?

Dračiu krv je u nás možné zohnať na internete, v špeciálnych predajniach so zdravými potravinami či v lekárňach, a to vo viacerých formách. Najčastejšie je však táto živica predávaná vo forme kvapiek. Vnútorne sa dračia krv užíva pri zdravotných ťažkostiach či v rámci prevencie po kvapkách. Vždy však dodržujte odporúčané dávkovanie, ktoré je uvedené na obale produktu či v príbalovom letáčiku a nikdy uvedené množstvá neprekračujte. Požadované množstvo dračej krvi sa spravidla zmieša s vodou a vypije.

Zvonka je možné dračiu krv aplikovať priamo na ranu či štípanec od hmyzu a nechať zaschnúť. Pri rôznych infekciách v ústnej dutine či krku je vhodné liečivo zmiešať s vodou a použiť na pravidelné kloktanie a výplachy. Do pohára s vodou stačí pridať 5 kvapiek dračej krvi. Takáto kúra môže pomôcť aj pri zápaloch mandlí či problémoch so zubami. Pri hemoroidoch sa zase na postihnutú oblasť prikladajú namočené chumáčiky vaty.

Pozri aj: Najlepšie recepty z mrkvy: Karotková príloha, polievka či šalát!


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Najlepšie mužské znamenia: Máte podľa astrológie dokonalého muža?
Znamenia

Najlepšie mužské znamenia: Máte podľa astrológie dokonalého muža?

 • 2
 • 24.09.2022
Celebrity narodené v znamení Škorpión
Znamenia

Celebrity narodené v znamení Škorpión

 • 0
 • 23.10.2022
Spontánnosť nemá v krvi každý! Ale tieto 3 znamenia zverokruhu ÁNO! Máš ju aj ty?
Znamenia

Spontánnosť nemá v krvi každý! Ale tieto 3 znamenia zverokruhu ÁNO! Máš ju aj ty?

 • 1
 • 30.11.2022