Pozor! Kovová chuť v ústach môže signalizovať vážne ochorenie

Pozor! Kovová chuť v ústach môže signalizovať vážne ochorenie

  • Zdieľaj:
 • 2

Kovová chuť v ústach (ochorenie známe ako parageúzia), a na tom sa isto zhodneme, vie byť veľmi nepríjemná. Veď komu by nevadil pocit, ako keby práve dojedol kus železa? Ide dokonca o pachuť krvi, čo len umocňuje mimoriadne nepríjemný pocit, navyše spojený s ústnou dutinou – jednou z najcitlivejších a najháklivejších častí nášho tela. Viete však, čoho je kovová chuť príznakom, čo všetko za ňou stojí a ako ju môžeme potlačiť? My vám to prezradíme.

Ak ste niekedy zašli za svojím lekárom s tým, že cítite kovovú pachuť v ústach, s najväčšou pravdepodobnosťou vás poslal na špeciálne vyšetrenie ústnej dutiny, hltana, ale aj žalúdka. Kovová chuť totiž môže byť prejavom viacerých problémov alebo ochorení. Ktoré to sú? Kovová chuť v ústach je jedným z nesporných príznakov akútneho zlyhania obličiek.

V tomto prípade sa pridružujú aj symptómy, ako je opuch celého tela, únava a ospalosť, ako aj nevoľnosť a vracanie. Tak, ako s obličkami, pocit kovových predmetov v ústach úzko súvisí aj s ochorením pečene. Treba ale spomenúť aj cukrovku, v horšom prípade rakovinu – aj títo pacienti majú v ústach pachuť po železe. Postihuje teda pacientov, ktorí absolvujú chemoterapiu alebo ožarovanie. 

Odporúčame: Toto sa stane, keď sa obaríš! Aká je prvá pomoc pre popálený jazyk?

železná chuť v ústach

Zdroj: Shutterstock®

Kovová pachuť v tehotenstve

Okrem obličiek, pečene či iných vážnych ochorení však treba spomenúť aj hormonálne zmeny v tele, ktorých neodmysliteľnou súčasťou býva aj kovová pachuť. Tehotné ženy mávajú tento pocit predovšetkým v prvom trimestri, pričom po stabilizácii hormónov sa pachuť stratí. Môže to súvisieť tak so stavom chrupu, ako aj liekmi, ktoré sú v tejto súvislosti užívané.

Ak sa pozastavíme pri chrupe, za pocit, akoby ste cmúľali desaťcentovky, môže krvácanie ďasien, rôzne zápaly, ale aj staré plomby. Za zmienku však stojí aj zlá ústna hygiena, pričom po nasadení liekov a odstránení infekcie v ústach, zmizne aj nepríjemná pachuť.

depresia a kovová chuť v ústach

Zdroj: Shutterstock®

Za železnú pachuť môžu aj lieky

K liekom, ktoré môžu kovovú chuť v ústach spôsobiť, patria antibiotiká a antidepresíva či iné neurologické lieky. A áno, je to šokujúce, ale za kovovou chuťou v ústach môže stáť aj depresia. Táto železná pachuť sa často vyskytuje tiež u ľudí, trpiacich demenciou a Parkinsonovou chorobou. Sú však aj situácie, kedy je kovová chuť v ústach len prirodzeným javom – reč je o fajčení, piercingu v jazyku alebo strojčeku na zuboch.

Ak užívate výživové doplnky, ako železo, meď, zinok, vápnik alebo chróm, krátko po ich užití sa kovová chuť môže objaviť aj u vás. Ak ale nemizne ani po dlhšej dobe, skontrolujte si odporúčané dávkovanie prípravku – je totiž možné, že ho užívate vo väčšom množstve, než je žiadúce.

Zaujme ťa: Dračia krv: Jeden z najsilnejších očistných prostriedkov

ústna hygiena

Zdroj: Shutterstock®

Kovová chuť v ústach je aj prirodzeným znakom hladovky, kedy je povolený len príjem čistej vody. U citlivejších ľudí môže kovová pachuť spôsobovať až nutkanie na zvracanie. Pozor však aj na rôzne infekcie, ktoré sa môže prejavovať kozovou chuťou v ústach. Sú to predovšetkým infekcie horných dýchacích ciest, sinusitída alebo zápal prínosových dutín. Dokonca k vzniku nepríjemnej chuti v ústach môže dôjsť aj pri obyčajnom prechladnutí.

Ako sa môžete zbaviť kovovej chuti v ústach? Krátkodobo si viete pomôcť pitím citrusových nápojov. Pomáhajú aj korenisté jedlá, tu však pozor, pokiaľ ste tehotné. Ak za vašu kovovú chuť v ústach môžu problémy s ústnou dutinou, rozhodne si zakúpte škrabku na jazyk a pri ústnej hygiene venujte čas a pozornosť aj jazyku! Kvalitná zubná kefka a dentálna niť by u vás mali byť samozrejmosťou. Hoci príčin je celá škála, v žiadnom prípade kovovú chuť v ústach nepodceňujte!

Naposledy aktualizovaný článok: 3.3.2022

- Anketa

CÍTILI STE NIEKEDY KOVOVÚ CHUŤ V ÚSTACH?

Odpovedalo 1285 ľudí  

Áno
97%
Nie
3%

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Elena Švachová 14.04.18 21:43

karma
100.00

Kovovú chuť v ústach som nikdy nemala a priznám sa,teraz o nej počujem prvýkrát. A kedže signalizuje také vážne choroby,ani po nej netúžim a dúfam,že sa mi bude vyhýbať.

 • 1
Odpovedať

Mária Beniačová 16.04.18 01:41

MB
karma
96.00

Aj moja sestra má s tým problém. A lekári jej nevedia pomôcť. Absolvovala už množstvo vyšetrení, ale žiadnu z menovaných chorôb jej nepotvrdili. A dúfam že sa u nej ani neobjavia.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Botulotoxín ako jed aj pomocník – aké problémy rieši okrem vrások? A čo otrava botulotoxínom?
Telo

Botulotoxín ako jed aj pomocník – aké problémy rieši okrem vrások? A čo otrava botulotoxínom?

 • 0
 • 19.05.2022
Očný krém na okamžité zmiernenie opuchov: Svieži pohľad na počkanie
Novinky

Očný krém na okamžité zmiernenie opuchov: Svieži pohľad na počkanie

 • 0
 • 03.06.2022
Žena ukázala, ako vytvoriť drdol za pár sekúnd: Ideálny aj na svadby či oslavy
Vlasy

Žena ukázala, ako vytvoriť drdol za pár sekúnd: Ideálny aj na svadby či oslavy

 • 6
 • 17.04.2022
TOPlist