Ako pomôcť hormonálnej rovnováhe prirodzene? Máme 7 tipov, ako na to!

Ako pomôcť hormonálnej rovnováhe prirodzene? Máme 7 tipov, ako na to!

Hormóny sú pre správnu funkciu ľudského organizmu nenahraditeľné. V našom tele plnia množstvo úloh. Dôležité pritom je, aby hladiny jednotlivých hormónov v organizme boli čo najoptimálnejšie. Môže však dôjsť aj k tomu, že produkcia alebo činnosť niektorých hormónov je narušená a nastáva takzvaná hormonálna nerovnováha.

Veľmi často ľudí trápia problémy s hormónmi štítnej žľazy, ako aj problémy s pohlavnými hormónmi, napríklad estrogénom, progesterónom či testosterónom. Vážne hormonálne poruchy je nevyhnutné riešiť s lekárom či odborníkom.

I náš spôsob života však má vplyv na endokrinný systém. Rôzne režimové opatrenia môžu pomôcť podporiť liečbu týchto problémov, prípadne pôsobiť ako prevencia. Ako teda pomôcť hormonálnej rovnováhe prirodzenou cestou?

Zdravá a vyvážená strava

Možno vás ani neprekvapíme, keď povieme, že obrovský vplyv na endokrinný systém má v prvom rade spôsob stravovania. I vhodnou skladbou jedálnička je možné podporiť správnu funkciu či hladiny hormónov v tele. Strava by mala byť pestrá a vyvážená.

Vo všeobecnosti by mala byť bohatá na dostatok ovocia a zeleniny. Dbajte na dostatočný prísun bielkovín. I zinok je dôležitý. Vplýva na funkciu pohlavných orgánov a tvorbu hormónov. Jeho zdrojom sú orechy, morské plody či horká čokoláda. Jód je zase dôležitý pre štítnu žľazu. Tento minerál je pridávaný do kuchynskej soli, nájdeme ho aj v rybách.

Odporúčame: Alchemilka: Zázračná rastlina, ktorú musí poznať každá žena!

zdravé tuky

Zdroj: Shutterstock®

Príjem zdravých tukov

Pre podporu hormonálnej rovnováhy je nevyhnutné zahrnúť do jedálnička aj zdroje zdravých tukov. Práve tuky sú pre mnohé hormóny ľudského tela nenahraditeľné a ich nedostatok môže viesť až k narušeniu hladiny hormónov, a teda hormonálnej nerovnováhe. Dôležité je zamerať sa na príjem omega-3 mastných polynenasýtených kyselín, ktorých dobrým zdrojom sú napríklad konopné či ľanové semená alebo ryby.

Aj omega-6 mastné kyseliny sú pre naše telo dôležité, no pre podporu hormonálnej rovnováhy je potrebné dávať pozor na ich nadbytok. Vysoký podiel týchto tukov majú niektoré rastlinné oleje, napríklad arašidový.

Odstránenie toxínov, alkoholu, cigariet

Hormonálnej rovnováhe výrazne pomôže, ak niektoré škodlivé veci či neduhy vo svojom živote čo najviac eliminujeme. V rámci stravy by sme mohli hovoriť hlavne o priemyselne spracovaných potravinách či vyprážaných a veľmi sladkých pokrmoch. Pomôže aj obmedzenie alkoholu a skoncovanie s cigaretami. Taktiež je vhodné aspoň do určitej miery obmedziť kofeín.

Okrem toho môžeme svoju hormonálnu rovnováhu podporiť tak, že sa vo svojom okolí budeme vyhýbať čo najviac toxínom, a to hlavne rozličným pesticídom, chemikáliám v domácnosti, ale aj plastom. Všetky menované činitele majú výrazne škodlivý vplyv na hormóny a ich produkciu.

bylinné čaje

Zdroj: Shutterstock®

Bylinky a prírodné doplnky stravy

Skvelým pomocníkom v boji proti hormonálnej nerovnováhe a na podporu správnej činnosti endokrinného systému sú aj rozličné bylinky. Ženám dokáže pomôcť napríklad senovka grécka, ktorá je bohatá na fytoestrogény, čo sú prírodné látky pôsobiace ako ľudské estrogény. Na podporu hormonálnej rovnováhy u žien tradičná medicína odporúča aj vitex jahňací.

Byliniek s podobnými účinkami je mnoho. Informácie o ich pôsobení aj použití sa dajú nájsť v herbároch či u odborníkov. Bylinky sa dajú užívať napríklad vo forme čajov, no rovnako sú mnohé základom rozličných prírodných výživových doplnkov. Známym doplnkov stravy pre podporu hormonálnej rovnováhy je aj maca, respektíve žerucha peruánska. Dá sa zohnať vo forme tabliet i prášku.

Pravidelný pohyb

Ďalším krokom, ktorý môžeme urobiť pre podporu hormonálnej rovnováhy v tele, je primerane a pravidelne sa hýbať a viesť aktívny spôsob života. Pravidelný pohyb je nesmierne dôležitý a jeho deficit škodí nášmu zdraviu. Vyskúšať môžete priamo i cvičenie zamerané na podporu hormónov. Čoraz obľúbenejšia je hormonálna joga, ktorá pozostáva zo série cvikov a pozícií, zameraných na reaktiváciu produkcie hormónov v tele.

Môže pomôcť pri problémoch so ženskými pohlavnými hormónmi aj hormónmi štítnej žľazy. Hormonálna joga môže zlepšiť stav pri prejavoch menopauzy, problémoch s plodnosťou či syndróme polycystických vaječníkov. Pri problémoch s hormonálnou nerovnováhou u žien sa neodporúčajú príliš namáhavé a intenzívne športy, vhodný je naopak beh.

spánok

Zdroj: Shutterstock®

Kvalitný spánok

Pre podporu správnych hladín hormónov a činnosti endokrinného systému je nevyhnutné telu dopriať dostatok spánku, počas ktorého sa celý organizmus regeneruje. Deficit spánku môže viesť k viacerým zdravotným problémom a rozhodne neprospieva ani našim hormónom. Nezabúdajte na to, že spánok by nemal byť len dostatočne dlhý, ale aj kvalitný.

Na kvalitu spánku má významný vplyv napríklad matrac, ale aj podmienky prostredia, v ktorom jedinec spí. Na spánok je najvhodnejšia trochu chladnejšia miestnosť, v ktorej je absolútna tma a ticho. Je dôležité eliminovať všetky rušivé elementy, ako tikot hodín či svetielka na niektorých elektronických zariadeniach. Tesne pred spánkom nie je vhodné pracovať, pozerať do mobilu či jesť.

Eliminácia stresu

Ako posledné je ešte dôležité spomenúť, že aj nadmerný stres môže mať negatívny vplyv na produkciu a činnosť hormónov v ľudskom tele a môže byť spúšťačom hormonálnych zmien. Stres nie je možné vo svojom živote úplne eliminovať, o to dôležitejšie je naučiť sa ho zvládať.

Každý človek si musí nájsť vlastné techniky, ktoré mu pomáhajú so stresom bojovať. Niekomu pomôže pobyt v prírode, ďalšiemu zase upokojujúci bylinný čaj, relaxačný kúpeľ alebo čas strávený s rodinou a blízkymi. Neváhajte si vždy po náročnom dni v práci dostatočne oddýchnuť, úplne vypnúť a relaxovať.

Odporúčame: Vieš, ako vznikol prvý domáci tehotenský test? Vymyslela ho žena!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 26.11.20 17:29

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobré rady a prostriedky ako pomôcť hormonálnej rovnováhe prirodzenou cestou.

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 27.11.20 04:39

AK
karma
100.00

A to som ani nevedela aká dôležitá je hormonálna rovnováha.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 27.11.20 23:09

karma
113.00

Výborný článok o tom,čo všetko ovplyvňuje naše zdravie.Vždy si rada prečítam.

  • 0
Odpovedať

igor peto 28.11.20 15:47

IP
karma
117.00

zaujímavý článok

  • 0
Odpovedať

Martina Begalova 10.12.20 11:49

MB
karma
108.00

po 40 mám stavy že aj moje okolie "cíti" moju hormonálnu nerovnováhu:)

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 12.12.20 23:26

karma
106.00

Hormonálna rovnováha je veľmi dôležitá v živote ženy.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní