Prečo konzumovať morské plody? Tieto dary mora sú zdraviu prospešné!

Prečo konzumovať morské plody? Tieto dary mora sú zdraviu prospešné!

Z každej strany počúvame, prečo jesť ryby pravidelne, prečo by sa na našom tanieri mali nachádzať aspoň dva razy týždenne a ako veľmi sú zdraviu prospešné. Sú plné živín a telu prospešných látok, prospievajú nášmu srdcu, mozgu i pokožke. Medzi najlepšie a najzdravšie ryby môžeme dozaista zaradiť lososa, tuniaka, makrelu, pstruha či sardinky. Vo vodách, najmä teda tých slaných, sa však ukrývajú aj mnohé ďalšie poklady.

Dalo by sa dokonca povedať, že takzvané dary mora sú veľkým darom nielen pre chuťové poháriky, no hlavne pre naše zdravie. Áno, na mysli máme najmä rôznorodé mušle a ustrice, kôrovce, ale aj chobotničky a ďalšie príšerky. Leto je pritom tým pravým obdobím, kedy podobné morské živočíchy ochutnať. Najmä v dovolenkových prímorských oblastiach ich nájdeme na každom rohu, a to nielen v reštauráciách, ale aj stánkoch s občerstvením či na miestnych trhoch.

Aj u nás sú však v dnešnej dobe už väčšie supermarkety dobre zásobované a ponúkajú bohatý výber rozličných morských plodov. Hoci morské živočíchy nie vždy vyzerajú lákavo a na zjedenie, verte, že ich vo väčšine prípadov stačí len dobre pripraviť a vznikne z nich skutočná lahôdka. Navyše sú veľmi zdravé. Dalo by sa povedať, že sú to hotové výživové bomby. Zaradiť ich primárne môžeme medzi skvelé zdroje zdravých tukov.

Mnohé ukrývajú dôležité kyseliny DHA, EPA aj ALA. Ďalej sú morské plody zdrojom vitamínu D, podobne ako ryby. Obsahujú však i nenahraditeľný vitamín B12, čiže kobalamín, taktiež viaceré minerály, najmä jód. Vďaka svojmu zloženiu predstavujú potravinu pre naše srdce aj mozog a môžu prispievať k prevencii rôznych chorôb, vrátane srdcovo-cievnych ochorení. Poďte sa pozrieť spolu s nami na to, ktoré morské plody sa rozhodne oplatí zaradiť do jedálnička.

Pozri aj: Čo robiť a čo nie, ak chcete zdravšie, pevnejšie a silnejšie vlasy?

kraby

Zdroj: Shutterstock®

Krab

Krabie mäso je skutočná delikatesa a ak ste ho ešte neochutnali, je najvyšší čas to napraviť. Krabov radíme medzi kôrovce, podobne ako aj raky. Rozšírené sú prakticky po celom svete. Sú bohatým zdrojom dôležitých bielkovín a mnohých esenciálnych aj neesenciálnych aminokyselín. Taktiež telu doplnia obrovské množstvo selénu, ktorý je známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami. Rovnako ukrývajú veľkú dávku magnézia, fosforu, medi či zinku i spomínaného vitamínu B12.

Za vyskúšanie stojí napríklad krab nemecký, ktorý sa dá u nás zohnať živý, varený, mrazený aj konzervovaný. Veľkou špecialitou je krab kamčatský, ktorý má vysoký podiel jemného mäsa. Do našich obchodov sa často dostáva predvarený. Jeho mäso sa perfektne hodí aj do rôznych receptov studenej kuchyne. 

Homár

Medzi najžiadanejšie veľké kôrovce radíme aj homárov. Homár je kráľom spomedzi kôrovcov, a to hlavne pre svoju delikátnu chuť, ktorá je sladkasto-oriešková. Podstatnú časť celosvetového lovu tvoria homáre americké (Homarus americanus), ktoré majú silné a mäsité klepetá. Z chutného mäsa z klepiet aj chvosta je možné ugrilovať lahodné medailóniky.

Hojne lovené sú aj homáre európske (Homarus gammarus), ktorých mäso sa rovnako hodí na grilovanie, pečenie, taktiež ako ingrediencia do omáčok alebo polievok. Mäso homára neobsahuje veľa kalórií a je bohatým zdrojom proteínov. Telu doplní aj zdravé tuky, vitamín B12, zinok a selén. V mnohých kuchyniach sa na tanieroch objavuje aj homária pečeň.

krevety

Zdroj: Shutterstock®

Krevety

Do tretice tu máme ďalšie kôrovce. Do jedálnička sa z času na čas totiž rozhodne oplatí zaradiť aj rozličné krevety. Samozrejme, je potrebné dávať si na ne pozor v prípade alergie. V opačnom prípade môžeme práve krevety zaradiť medzi vôbec najobľúbenejšie plody mora. Sú veľmi chutné, nutrične bohaté a dajú sa pripraviť na mnoho spôsobov. Je ich možné pripraviť s čerstvým šalátom, cestovinami, taktiež sa dajú použiť ako prísada na pizzu či na naplnenie tortilly.

U nás sa dajú krevety zohnať mrazené, konzervované aj čerstvé, či už lúpané alebo nelúpané. Telu doplnia prospešné omega-3 mastné kyseliny, kobalamín, bielkoviny, jód, draslík i železo. Sú veľmi vítané v jedálničku aj pri redukcii váhy, neobsahujú totiž veľa kalórií.

Slávky, mušle, ustrice

Od kôrovcov sa presúvame k rôznym druhom mušlí, ustríc, hrebenatiek či slávok. Najmä mušle môžeme zaradiť medzi najbohatšie zdroje dôležitého železa. Ak vás trápi anémia z nedostatku tohto nenahraditeľného minerálu, určite si z času na čas pochutnajte aj na mušliach. Ukrývajú aj polynenasýtené a mononenasýtené mastné kyseliny, draslík či vápnik a horčík, vitamíny A aj C a vitamín B12. Ustrice sú rovnako výživné.

Zaradiť ich bezpochyby môžeme medzi najlepšie zdroje zinku. Tento minerál je dôležitý pre funkciu pohlavných orgánov, prirodzenú imunitnú reakciu voči infekciám aj zdravie pokožky. Ustrice telu doplnia aj selén, ktorý okrem iného podporuje dobrý stav a krásu pleti aj vlasov. Ak sa obávate experimentovania s rôznymi mušľami vo svojej kuchyni, určite si na ne zájdite do reštaurácie. 

kalamáre

Zdroj: Shutterstock®

Kalamáre

Na záver môžeme spomenúť ešte kalamáre, ktoré patria medzi hlavonožce, podobne ako chobotnice či sépie. Ide o morské mäkkýše. Kalamáre sú možno takto trochu pre tých odvážnejších, pretože na prvý pohľad nevyzerajú veľmi lákavo. Záleží však na tom, ako sú pripravené. Verte, že s tým správnym receptom z nich vznikne hotová lahôdka. V predaji ich nájdeme v čerstvom, mrazenom aj konzervovanom stave.

Sú vhodné do polievok, na grilovanie, dusenie i varenie. Dajú sa obaliť v cestíčku či trojobale a vysmážať. A prečo sa ich oplatí zaradiť do jedálnička? Majú málo kalórií, sú zdrojom bielkovín, viacerých vitamínov skupiny B, nenasýtených mastných kyselín EPA a DHA, mnohých  antioxidantov i viacerých minerálnych látok a stopových prvkov. Vďaka svojmu zloženiu podporujú zdravie a funkciu kardiovaskulárneho aj nervového systému, rovnako priaznivo vplývajú na plodnosť.

Pozri aj: Skús recept na domácu zmrzlinu 3x inak: Chutí ako od zmrzlinára!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 21.08.20 05:45

ĽŠ
karma
100.00

Dary mora sú naozaj veľkým darom nielen pre chuťové poháriky, no hlavne pre naše zdravie.

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 21.08.20 10:06

KK
karma
105.00

ryby milujem, ale iné morské živočíchy nemusím

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 22.08.20 22:22

karma
107.00

Ryby mám rada, ale morské plody nemám odvahu vyskúšať.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 18.09.20 07:51

MC
karma
109.00

Chcela by som vyskúšať pripravené dobrým chefkuchárom- možno by zachutili.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 20.09.20 03:46

KS
karma
133.00

Priznám sa, že morské plody si doprajem iba raz do roka na letnej dovolenke pri mori, pretože mám aspoň záruku, že sú čerstvé. Tie mrazené zo supermarketu mi vôbec nechutia, úplne iná chuť.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní