Prečo potrebujeme vitamín D? Ako vplýva na kosti či imunitu?

Prečo potrebujeme vitamín D? Ako vplýva na kosti či imunitu?
  • 20.05.2014
  • Silvia Karasová

Vitamín D získavame zo slnečného svetla. Aj preto sa po zamračených dňoch nevieme nabažiť slniečka, keď sa konečne rozhodne vykuknúť spoza mrakov. Jeho nedostatok spôsobuje letargiu a dokonca oslabuje imunitu – vtedy sme napríklad náchylnejší na prechladnutia a cítime sa jednoducho pod psa. Napríklad vo Veľkej Británii si toho slniečka neužijú bohvieako často. Aj kvôli tomu viac ako 50 % Britov trpí jeho nedostatkom. Prečo tento vitamín potrebujeme?

Odporúčame: Antúria a jej pestovanie: Ako zabezpečiť, aby u teba doma len prekvitala?

zdroje vitamínu D

Zdroj: Shutterstock®

Čo je to ten vitamín D?

Ide v podstate o skupinu hormónov, ktoré pomáhajú absorbovať kostiam posilňujúce minerály, vápnik a fosfát. Nedostatok vitamínu D je spojený aj s roztrúsenou sklerózou, osteoporózou, dokonca aj s obezitou. Štúdie hovoria aj o tom, že tí, ktorí majú málo tohto vitamínu, majú o 35 % vyššie riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby a o 14 % vyššie riziko úmrtia na rakovinu.

Pokiaľ je všetko v poriadku, stačiť by vám malo aspoň po 20 minút denne na slniečku. Vitamín D si vďaka tomu vaše telo dotvorí samo. Doplniť si ho však môžeme i stravou, najmä rybami, vajíčkami či syrmi. V čom nám vitamín D pomáha?

Pozri aj: Najkrajšie povzbudivé citáty – pre veľkú dávku povzbudenia a pozitivity!

účinky vitamínu D

Zdroj: Shutterstock®

Pozitívne vplýva na kosti

Keď nášmu telu chýba vápnik, začne si brať zásoby z našich kostí a zubov. Ak to trvá dlhodobo, výsledkom sú potom slabé a krehké kosti. Vitamín D pomáha telu vápnik vstrebávať. Takže bez tohto spoľahlivého spoločníka sú naše kosti zraniteľné.

Udržuje zdravý imunitný systém

Zabudnite na chrípky v zimnom období, horúčky, prechladnutia, plný nos či boľavé hrdlo. Štúdie preukázali, že nízka hladina vitamínu D môže zvýšiť riziko infekcie, vrátane spomínaných respiračných ochorení. Iné štúdie dokázali dokonca súvislosť s Parkinsonovou chorobou.

Pozri aj: Je horčičný olej bezpečný na použitie? Kedy ho radšej v obchode obísť?

nedostatok vitamínu D

Zdroj: Shutterstock®

Zlepší nám náladu

Ľudia s depresiou mávajú zvyčajne nedostatok vitamínu D. Nie nadarmo sa hovorí, že slnečná energia nám dodáva hormón šťastia, takže ak chcete byť šťastný, trikrát hádajte, odkiaľ treba začať.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Kristína Lipovská 25.05.14 14:53

KL
karma
-1.00

Tento clanok je dost "chudobny" a povrchny. Vidno, ze je prebraty, ale informacnu hodnotu ma velmi nizku. Napr. tvrdenie o tom, ze staci byt denne 20 min na slnku je nespravne; vit. D sa tvori najma na velkych plochach tela (cize trup, nohy), ak sa vystavime slniecku len tvarou, ci rukami od zapastia k prstom, nestaci to na dostatocnu tvorbu Dcka. Toto plati hlavne v zime, vtedy je potrebne doplnat Dcko umelym vitamínom.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní