Priprav sa na kýchaciu sezónu: Tu nájdeš peľový kalendár 2019!

Priprav sa na kýchaciu sezónu: Tu nájdeš peľový kalendár 2019!

Stúpajúce teploty a čoraz viac viditeľné slnečné lúče. Aj tak by sa dala definovať jar, ktorá už neklope na naše dvere, ale priamo si ich do našich domovov otvára. S príchodom jari pribúda aj čoraz viac smokliacich, kýchajúcich a kašľajúcich ľudí na uliciach, pretože jar je nočnou morou pre alergikov. Poznáte alergický kalendár 2019? My vám prezradíme, kedy ktoré rastliny kvitnú a môžu vám tak spôsobovať najväčšie zdravotné ťažkosti.

Sezóna peľov

Ak sa spýtate na odborný názor alergológa, celkom určite vám povie, že sezóna alergií neexistuje, pretože v podstate trvá po celý rok. Alergie totiž nevytvárajú len kvitnúce stromy, rastliny a trávy, ale aj plesne, prach či zvieracia srsť. Ako o sezónnych alergénoch hovoríme najmä o peľoch, ktoré sú typické práve pre jarné a letné mesiace v roku.

Veľa alergikov na pele o svojej chorobe ani netuší, no faktom je, že peľových alergií je čoraz viac a odborníci bijú na poplach. S čím súvisí nárast alergikov? Ako za veľa katastrôf, aj za peľovú inváziu vraj môže globálne otepľovanie spojené s vyššou koncentráciou peľov vo vzduchu. A keďže sa stále zhoršuje, držíme nám alergikom palce.

Inšpiruj sa: Čo je ostropestrec a aké sú jeho účinky? Toto o ňom potrebuješ vedieť

alergia na púpavu

Zdroj: Shutterstock®

Peľový kalendár 2019

Aby ste sa vedeli na začiatok peľovej sezóny poriadne pripraviť, musíte vedieť, kedy kvitne ktorý peľový alergén a dostáva sa tak do ovzdušia až k vám a vášmu citlivému alebo skôr príliš obranyschopnému organizmu. Peľové alergie začínajú spravidla v marci a vrcholia v lete. V jesenných mesiacoch nastáva ich ústup.

Byliny

Kvitnutie bylín, ktoré môžu spôsobovať alergické prejavy u ľudí, začína v apríli repkou a púpavcom. V máji kvitne púpavec, skorocel, ďatelina, repka, štiavec, pŕhľava či lucerna. V júni sa k nim pridáva rumanček, v júli toľko obávaná palina, chmeľ či ambrózia. Palina a ambrózia potrápia alergikov až do októbra.

Trávy

V marci sezónu kvitnutia alergénových tráv zahajuje sedmokráska, ku ktorej sa nasledujúci mesiac pridá horčica či múrovník. V máji na scénu nastupuje reznačka, lipnica, timotejka, psiarka a raž. V júni kvitne aj pýr, medúnok či mätonoh, v júli môže byť pre alergikov problémom kukurica. Dostávame sa na koniec leta. V auguste sa k peľovým alergénom pridáva trsť, niektoré z alergénov sú však na ústupe, podobne ako v septembri a októbri.

alergie na jar

Zdroj: Shutterstock®

Stromy

Z alergénových drevín sezónu už vo februári otvára lieska a jelša, v marci ich kvitne podstatne viac. Pridáva sa tis, borievka, breza, vŕba, dub, brest aj topoľ. V apríli sa tabuľka rozširuje o jaseň, hrab, platan, vŕbu, borievku, orech, pagaštan, gaštan, borovicu, buk, cyprus, orech a brest. V máji sa kalendár už tradične rozširuje o bazu čiernu, lipu a olivovník. Od júna alergikov potrápi už len baza, lipa a pajasan, pričom účinky bazy a lipy pretrvajú až do ďalšieho mesiaca. Dreviny dajú od augusta alergikom pokoj.

Lieky majte po ruke

Podľa odborníkov na alergie mnoho ľudí robí chybu, ak čaká na prvé symptómy alergie s podaním vhodnej predpísanej liečby. Tento rok sa tomu vyvarujte, lieky si vyberte vopred a majte ich po ruke ideálne už dva týždne pred začiatkom tej-ktorej peľovej pohromy. Lieky si pokojne v takomto odstupe nasaďte preventívne a určite spozorujete, že vás tento rok alergia nezaskočila. Ak ste to preventívne nestihli, alergológovia odporúčajú nasadiť lieky najneskôr na začiatku poletovania sporného peľu v ovzduší.

- Anketa

MÁTE ALERGIU?

Odpovedalo 33 ľudí  

Áno, hlavne na pele!
82%
Áno, ale nie peľovú.
9%
Mávala som, no už nemám.
3%
Alergiu nemám.
6%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Mária Maxianová 03.03.19 17:40

MM
karma
100.00

ja trpím skôr na potravinové alergie

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 03.03.19 18:42

MD
karma
132.00

Jóóój, ani mi nepripomínajte :)) Ja som celoročný alergik, ale na jar sa to vždy vystupňuje. Alergická som na pele, prach, na nikel, na penicilín, na slnko a dokonca mám aj chladovú alergiu.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní