Psoriáza: Toto sú najčastejšie príčiny prepuknutia ochorenia!

Psoriáza: Toto sú najčastejšie príčiny prepuknutia ochorenia!

  • Zdieľaj:
 • 4

Kožné ochorenia patria medzi obzvlášť nepríjemné zdravotné ťažkosti. Často sa totiž vnímajú aj ako estetický a kozmetický problém, čo môže vplývať dokonca na psychiku človeka.

Medzi takéto ochorenia patrí i psoriáza. Ide o ochorenie, ktoré postihuje nielen pokožku, ale niekedy aj nechty či kĺby.

Psoriáza, žiaľ, nie je úplne vyliečiteľná, ale správnou liečbou sa dajú jej príznaky zminimalizovať. Prečítajte si najdôležitejšie informácie o tejto nepríjemnej chorobe a zopár tipov, ako ju dostať pod kontrolu!

Čo je psoriáza?

Psoriáza, známa aj ako lupienka, je chronické zápalové ochorenie celého organizmu. Viditeľne sa však prejavuje na pokožke tela, a to v podobe zhrubnutých šupinatých ložísk. Ochorenie niekedy postihuje i nechty či dokonca kĺby. Približne dve až tri percentá európskej populácie trpia na psoriázu, po celom svete ich je okolo 80 miliónov. Choroba sa prejavuje v akomkoľvek veku, prvýkrát je to zvyčajne vo veku 15 až 35 rokov. Lupienku zaraďujeme medzi autoimunitné ochorenia. To sú také, pri ktorých je imunitný systém nadmerne aktívny a napáda vlastný organizmus.

Psoriáza nie je nákazlivá choroba. Nie je totiž spôsobená baktériami či vírusmi. Je liečiteľná, no nie úplne vyliečiteľná. Vhodná liečba dokáže účinne zmierniť príznaky ochorenia a zlepšiť tak kvalitu života postihnutej osoby. Psoriázy sa síce nadobro zbaviť nedá, môže však ustúpiť na dlhú dobu. Niektorí pacienti majú problémy len v určitých obdobiach, stav sa môže zhoršovať napríklad v zime. Hoci je psoriáza primárne vnímaná ako ochorenie kože a estetický problém, môže viesť k vzniku ďalších chorôb. Ľudia trpiaci lupienkou majú vyššie riziko vzniku a rozvoja artritídy, cukrovky i srdcových chorôb.    

Pozri aj: Hojenie rán: Zoznám sa s bylinkami, ktoré zacelia takmer každú ranu!

príčiny psoriázy

Zdroj: Shutterstock®

Takéto môžu byť spúšťače

Vo všeobecnosti sa za príčinu psoriázy považuje geneticky podmienená porucha funkcie imunitného systému, ktorý spôsobuje nadmernú produkciu kožných buniek. Tie sa následne hromadia, čo sa prejavuje zápalom a odlupovaním pokožky vo forme šupín. Toto ochorenie sa dlhú dobu nemusí vôbec prejaviť, vypuknúť môže až pod vplyvom rozličných vnútorných alebo vonkajších podnetov. U detí sa často objavuje napríklad po kontakte so streptokokovou infekciou. Veľmi významným spúšťačom je i stres. Bolo preukázané, že stres nielen ochorenie spúšťa, ale i výrazne zhoršuje jeho priebeh.

Psoriázu celkovo zhoršuje nezdravý životný štýl. Riziko prepuknutia ochorenia je vyššie u ľudí, ktorí trpia obezitou, nadmerne konzumujú alkohol či fajčia. Na ochorenie ďalej vplýva nedostatok potrebných vitamínov, minerálov a enzýmov či strava zložená z množstva cukrov a živočíšnych tukov. Spúšťačom môžu byť i hormonálne zmeny, hlavne v období puberty či po pôrode. Počas tehotenstva sa stav postihnutého často zlepšuje. Zistilo sa, že prejavy ochorenia spôsobujú dokonca niektoré lieky alebo očkovanie. Medzi vonkajšie vplyvy, ktoré podnecujú psoriázu, môžeme zaradiť sezónne zmeny počasia, stále trenie oblečenia o kožu či poranenie.

liečba psoriázy svetlom

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky psoriázy sa dajú potlačiť

V súčasnosti už existuje množstvo liečebných možností, ktoré dokážu udržať psoriázu pod kontrolou. Rôznym pacientom môže stav zlepšiť úplne iný typ liečby. Rovnako sa môže stať, že odpoveď na liečbu sa v priebehu času zmení. Najčastejšie sa používajú štyri druhy liečebných postupov. Postihnutí užívajú lieky vo forme tabliet alebo injekcií, ktoré pôsobia na celý organizmus. Potom sú dostupné lieky, ktoré zasahujú len v chorej časti organizmu. Taktiež sa pri liečbe uchyľuje aj k prípravkom, ktoré sa používajú priamo na kožu, a to len na postihnuté miesta.

Ľuďom trpiacim psoriázou tiež pomáha fototerapia, čiže liečba pôsobením ultrafialového svetla. Za najdôležitejší prvok pri psoriáze a snáď všetkých kožných chorobách je správna strava. Pre zlepšenie postihnutých častí pokožky sa odporúča striktná diéta bohatá na zeleninu, vlákninu a antioxidanty. Celkovo sa odporúča zvýšiť podiel surovej stravy v jedálničku. Vhodné je znížiť príjem cukrov, rafinovaných uhľohydrátov a mäsa. Vo všeobecnosti je dobré prejsť do ústupu choroby na vegetariánsku stravu. Mnohým ľuďom môže lupienku zhoršovať kravské mlieko, syry, pšeničná múka aj výrobky z nej.

krémy na psoriázu

Zdroj: Shutterstock®

Pomôže vám príroda?

Alternatívna liečba niekedy prináša oveľa lepšie výsledky než tá klasická. Prírodnou terapiou sa však dá podporiť aj liečba, ktorú vám naordinoval lekár. Stav psoriázy dokážu zlepšiť mnohé prírodné produkty či byliny. Vyskúšať môžete rôzne mastičky, obklady či kúpele. Čoraz častejšie sa na zmierňovanie príznakov používa soľ z Mŕtveho mora. Z nej sa dá pripraviť liečivý kúpeľ. Do vane si tiež môžete pridať i množstvo bylín. Proti psoriáze je účinná praslička roľná či slez.

Bylinky doprajte telu i zvnútra. Pravidelne si varte šálku čaju z medovky, rumančeka, žihľavy či ďateliny. Príznaky lupienky sa dajú potlačiť i olejmi. Výborný je ľanový olej alebo kombinácia levanduľového esenciálneho a panenského olivového oleja. Na povrchovú liečbu je vhodný kvalitný gél z aloe vera, nechemicky konzervovaný kokosový olej a koloidné striebro. Uvarte si silnejší harmančekový čaj, namočte doň jemnú látku a aplikujte na postihnuté miesta vo forme obkladov. Pri liečbe lupienky nezabudnite na pravidelný pitný režim, dostatočný pohyb a vyhýbanie sa stresu.

Odporúčame: Menštruačný kalíšok: Toto o ňom potrebuješ vedieť!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Milka Damašková 18.09.17 01:24

MD
karma
121.00

Veľmi zákerné a nepríjemné ochorenie,zrejme si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti..

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 05.10.17 22:31

karma
87.00

Stres... spúšťač toľkých chorôb... a v dnešnej dobe je toho viac a viac...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 22.10.17 21:30

JK
karma
100.00

Je aj dedičná bojujem s ňou roky

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 14.12.17 10:40

SK
karma
113.00

ojojoj

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Správne čistenie uší naberá nový rozmer: Poznáš japonské mimikaki?
Zdravie

Správne čistenie uší naberá nový rozmer: Poznáš japonské mimikaki?

 • 0
 • 22.03.2022
Ovplyvňuje spánok okrem zdravia aj krásu?
Inšpirácie

Ovplyvňuje spánok okrem zdravia aj krásu?

 • 1
 • 09.02.2022
Selén a jeho účinky – je problémom jeho nedostatok alebo nadbytok?
Zdravie

Selén a jeho účinky – je problémom jeho nedostatok alebo nadbytok?

 • 0
 • 11.03.2022
TOPlist