Kalisia voňavá - elixír života

Kalisia voňavá - elixír života
 • 19.08.2016
 • Barbora Vizváryová

  • Zdieľaj:
 • 2

Čoraz častejšie zisťujeme, že rastliny okolo nás, ktoré sme považovali za úplne obyčajné, toho v sebe ukrývajú oveľa viac. Prekvapujú nás svojím zložením a ešte viac neuveriteľnými účinkami pre náš organizmus.

Jednou z nich je aj kalisia voňavá – na prvý pohľad obyčajná zelenolistá rastlina, ktorých je v každom dome alebo byte mnoho. Od tých, ktoré sú skutočne len na okrasu sa však zásadne líši. Už ste niekedy žuli listy rastliny, ktorú máte v obývačke? Keď zistíte, čo všetko dokáže kalisia, verte, že začnete.

Odporúčame prečítať: Kapucínka - rastlinka nielen na okrasu

Prišla k nám z tropickej Ameriky

Domovom kalisie voňavej je Mexiko a tropická Amerika. Tam voľne rastie v tieni vysokých stromov. U nás jej môžeme dopriať polotieň, pretože na priamom slnku by sa jej listy spálili. Má rada teplo, preto ju cez leto pokojne nechajte vonku. Cez zimu by teplota nemala klesnúť pod 10°C , ideálna vlhkosť pre túto rastlinku je 50%.

Existuje viacero druhov kalisie, konkrétne kalisia voňavá má pevné mäsité listy dlhé asi 20-30 cm a 5-6 cm široké. Najvzácnejšou časťou rastliny sú výhonky, ktoré vyrastajú z hlavnej stonky. Keď sa sfarbia do hnedo-fialova a napočítame ich 9, vtedy je správny čas začať ich využívať. Účinné sú pre nás aj listy, ale v menšej miere ako výhonky.

kalisia voňavá, callisia fragrans, elixír života, elixír zdravia, liečivé účinky

Zdroj: Shutterstock®

Prečo je elixírom života?

Pýtate sa, čo je na tejto zelenej rastline také výnimočné? Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, vápnik, železo, a mnohé ďalšie, no hlavnou účinnou látkou sú flavonoidy. Úspešne pomáha pri liečení mnohých chorôb, napríklad pri cukrovke, pankreatitíde a iným tráviacim problémom, pri ženských chorobách, vysokom tlaku alebo astme. Dokonca, má priaznivé účinky pri boji s rakovinovými nádormi, najmä pri rakovine ženských orgánov.

Odporúčame prečítať: Prečo by ste mali poznať senovku grécku?

Okrem vnútorných účinkov pre náš organizmus nám pomôže aj zvonka tým, že hojí rany, popáleniny, zranenia a urýchľuje tiež hojenie operačných jaziev. Celkovo zmierňuje bolesť, spevňuje cievy a má protizápalové a antibakteriálne účinky. Užíva sa aj pri alergiách, infekčných ochoreniach a taktiež pri liečbe alkoholovej závislosti. Využitie tejto rastliny je naozaj mnohostranné a stojí za to ju vyskúšať.

kalisia voňavá, callisia fragrans, elixír života, elixír zdravia, liečivé účinky

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju užívať?

Ako sme už spomínali vyššie, najvzácnejšou časťou rastliny sú hnedofialové výhonky (kolienka), ale nemôžeme zabudnúť ani na listy. Tu prichádzame k najväčšej zaujímavosti kalisie. Listy urežte, ale pred použitím ich dajte opláchnuté do mikroténového vrecka aspoň na 2 týždne do chladničky. Práve takto sa vytvoria biogénne stimulátory, ktoré majú silnejšie účinky na naše telo.

Takto uskladnené listy môžeme žuvať. Áno, prvýkrát sa asi budete cítiť zvláštne, keď zahryznete do tvrdého zeleného listu, ale za všetky tieto účinky to určite stojí. Dôležité je, že musíte akoby odsať šťavu z listu a ten zvyšok, ktorý vám zostane vypľujete. Z listov môžeme urobiť aj odvar, ktorý je dobrý na žalúdočné ťažkosti. Šťava z listov sa môže použiť na výrobu masti, ktorá je účinná na kožné problémy. 1 diel šťavy zmiešame s 3 dielmi detského krému alebo lanolínu a nanášame na postihnuté miesta.

Odporúčame prečítať: Exotické hadie ovocie - SALAK

Z fialových kolienok, ktoré skladujeme rovnakým spôsobom sa najčastejšie robia tinktúry. Budeme potrebovať pol litra 50% alkoholu, asi 20 kolienok – tie posekáme, zalejeme alkoholom a necháme lúhovať 2 týždne.  Potom užívame po malých dávkach pred jedlom. Na bolesti kĺbov natierame extrakt, vyrobený z 4-5 kolienok, ktoré sme zaliali pol litrom vodky alebo liehu. 

Zdroj foto: Shutterstock.com

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 19.08.16 07:25

SK
karma
113.00

...to som teda nevedela

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 19.08.16 18:46

karma
108.00

O tom počujem prvý krát..

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Everyday Beautiful: Spokojnosť je štýl, ktorý pristane každému
Voľný čas

Everyday Beautiful: Spokojnosť je štýl, ktorý pristane každému

 • 1
 • 07.04.2022
Ako na rozmnožovanie rastlín? Tu je 5 hlavných spôsobov, ako si namnožiť izbové rastliny!
Voľný čas

Ako na rozmnožovanie rastlín? Tu je 5 hlavných spôsobov, ako si namnožiť izbové rastliny!

 • 3
 • 08.05.2022
Fenomén krilový olej ako potravina budúcnosti: Prečo ho tak ospevujú?
Zdravie

Fenomén krilový olej ako potravina budúcnosti: Prečo ho tak ospevujú?

 • 0
 • 13.03.2022
TOPlist