Kalísia voňavá – aké účinky na zdravie má tento elixír života?

Kalísia voňavá – aké účinky na zdravie má tento elixír života?
  • 30.08.2023
  • Barbora Vizváryová

Čoraz častejšie zisťujeme, že rastliny okolo nás, ktoré sme považovali za úplne obyčajné, toho v sebe ukrývajú oveľa viac. Prekvapujú nás svojím zložením a ešte viac neuveriteľnými účinkami pre náš organizmus.

Jednou z nich je aj kalísia voňavá alebo kalízia, latinky Callisia fragrans – na prvý pohľad obyčajná zelenolistá rastlina, ktorých je v každom dome alebo byte mnoho. Od tých, ktoré sú skutočne len na okrasu sa však zásadne líši. Už ste niekedy žuli listy rastliny, ktorú máte v obývačke? Keď zistíte, čo všetko dokáže kalísia, verte, že začnete.

Poznáte kalísiu voňavú?

Domovom kalisie voňavej je Mexiko a tropická Amerika. Tam voľne rastie v tieni vysokých stromov. U nás jej môžeme dopriať polotieň, pretože na priamom slnku by sa jej listy spálili.

Má rada teplo, preto ju cez leto pokojne nechajte vonku. Cez zimu by teplota nemala klesnúť pod 10 °C , ideálna vlhkosť pre túto rastlinku je 50 %. Existuje viacero druhov kalísie, konkrétne kalísia voňavá má pevné mäsité listy dlhé asi 20-30 cm a 5-6 cm široké. 

Najvzácnejšou časťou rastliny sú výhonky, ktoré vyrastajú z hlavnej stonky. Keď sa sfarbia do hnedo-fialova a napočítame ich 9, vtedy je správny čas začať ich využívať. Účinné sú pre nás aj listy, ale v menšej miere ako výhonky.

Odporúčame prečítať: Kapucínka - rastlinka nielen na okrasu

kalisia voňavá, callisia fragrans, elixír života, elixír zdravia, liečivé účinky

Zdroj: Shutterstock®

Aké má kalísia voňavá účinky?

Pýtate sa, čo je na tejto zelenej rastline také výnimočné? Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, vápnik, železo, a mnohé ďalšie, no hlavnou účinnou látkou sú flavonoidy. Úspešne pomáha pri liečení mnohých chorôb, napríklad pri cukrovke, pankreatitíde a iným tráviacim problémom, pri ženských chorobách, vysokom tlaku alebo astme.

Dokonca, má priaznivé účinky pri boji s rakovinovými nádormi, najmä pri rakovine ženských orgánov. Okrem vnútorných účinkov pre náš organizmus nám pomôže aj zvonka tým, že hojí rany, popáleniny, zranenia a urýchľuje tiež hojenie operačných jaziev.

Celkovo zmierňuje bolesť, spevňuje cievy a má protizápalové a antibakteriálne účinky. Užíva sa aj pri alergiách, infekčných ochoreniach a taktiež pri liečbe alkoholovej závislosti. Využitie tejto rastliny je naozaj mnohostranné a stojí za to ju vyskúšať.

Odporúčame prečítať: Prečo by ste mali poznať senovku grécku?

kalisia voňavá, callisia fragrans, elixír života, elixír zdravia, liečivé účinky

Zdroj: Shutterstock®

Ako použiť kalísiu voňavú?

Ako sme už spomínali vyššie, najvzácnejšou časťou rastliny sú hnedofialové výhonky (kolienka), ale nemôžeme zabudnúť ani na listy. Tu prichádzame k najväčšej zaujímavosti kalísie. Listy urežte, ale pred použitím ich dajte opláchnuté do mikroténového vrecka aspoň na 2 týždne do chladničky. Práve takto sa vytvoria biogénne stimulátory, ktoré majú silnejšie účinky na naše telo.

Takto uskladnené listy môžeme žuvať. Áno, prvýkrát sa asi budete cítiť zvláštne, keď zahryznete do tvrdého zeleného listu, ale za všetky tieto účinky to určite stojí. Dôležité je, že musíte akoby odsať šťavu z listu a ten zvyšok, ktorý vám zostane vypľujete.

Odvar z kalísie voňavej

Z listov môžeme urobiť aj odvar, ktorý je dobrý na žalúdočné ťažkosti. Dve veľké spodné listy kalísia odtrhneme a dáme do chladničky na 4 dni. Potom ich rozdrvíme a povaríme v 1,5 l vody na miernom ohni asi 15 minút. Potom necháme chvíľu lúhovať. Možné je vnútorné aj vonkajšie použitie. Pripravený odvar je potrebné spotrebovať v priebehu pár dní. 

Masť z kalísie voňavej

Šťava z listov sa môže použiť na výrobu masti, ktorá je účinná na kožné problémy. 1 diel šťavy zmiešame s 3 dielmi detského krému alebo lanolínu a nanášame na postihnuté miesta.

Tinktúra z kalísie voňavej

Z fialových kolienok, ktoré skladujeme rovnakým spôsobom sa najčastejšie robia tinktúry. Budeme potrebovať pol litra 50 % alkoholu, asi 20 kolienok – tie posekáme, zalejeme alkoholom a necháme lúhovať 2 týždne.  Potom užívame po malých dávkach pred jedlom. Na bolesti kĺbov natierame extrakt, vyrobený z 4-5 kolienok, ktoré sme zaliali pol litrom vodky alebo liehu. 

Aktualizovaný článok: 30.8.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 19.08.16 07:25

SK
karma
114.00

...to som teda nevedela

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 19.08.16 18:46

karma
107.00

O tom počujem prvý krát..

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 31.08.23 07:21

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé informácie, vďaka!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní