Rakovina pažeráka: Ako sa prejavuje? Je ju možné včas rozpoznať?

Rakovina pažeráka: Ako sa prejavuje? Je ju možné včas rozpoznať?

  • Zdieľaj:
 • 59
 • 3

Nech hovoríme o akomkoľvek druhu rakoviny, vždy ide o vážne a veľmi zákerné ochorenie. Napríklad pre ženy je dozaista veľkým strašiakom rakovina prsníka. Obávanou chorobou je rakovina hrubého čreva, ktorú na Slovensku aj naprieč celým svetom radíme medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy zhubných ochorení. Tieto choroby sa často dlhú dobu skrývajú a neraz sa prvé príznaky objavia až vtedy, keď je neskoro. Práve preto je nevyhnutné sledovať i najmenšie zmeny vo svojom zdravotnom stave. Rakovina pažeráka je rovnako zákerným ochorením. Ako sa prejavuje alebo aké sú jej rizikové faktory? Na to sa pozrieme v nasledujúcom článku.

Aké sú rizikové faktory rakoviny pažeráka?

Pod pojmom rakovina pažeráka rozumieme zhubné nádorové ochorenie časti tráviaceho traktu človeka. Vyskytovať sa však môžu i nezhubné nádory pažeráka. Pažerák odborne tiež nazývame ezofagus, pričom ide o dutý orgán spájajúci hltan so žalúdkom. Dosahuje dĺžku okolo 25 až 30 centimetrov. Z väčšej časti je uložený v oblasti hrudníka. Pri ochorení dochádza k tvorbe útvaru v postihnutej oblasti, ktorý vzniká kvôli abnormálnemu rastu a neregulovanému deleniu buniek. Tie majú v neskorších štádiách choroby tendenciu šíriť sa do okolitých tkanív. Presné príčiny rakoviny pažeráka nie sú celkom zrejmé, no hovorí sa o mnohých rizikových faktoroch, ktoré môžu prispieť k rozvoju problému.

Rolu zohráva genetika a dokonca i pohlavie. Vo vyššej miere sú totižto postihnutí najmä muži. K rozvoju rakoviny pažeráka pritom najčastejšie dochádza medzi 40. až 50. rokom života. Medzi ďalšie rizikové faktory radíme fajčenie, nadmernú konzumáciu alkoholu, nadváhu a obezitu i nevhodnú stravu, v rámci čoho môže riziko zvyšovať nedostatočný príjem dôležitých živín, nadmerný prísun tukov, soli a nadmerná konzumácia korenistých jedál aj dlhodobé pitie veľmi horúcich nápojov, prípadne i kyslých, ktoré môžu poškodzovať sliznicu pažeráka. Viac ohrozené sú osoby, ktoré dlhodobo trápia problémy s gastroezofageálnym refluxom.

Pozri aj: Nosné mandle sú častou príčinou chorôb: Kedy ich dieťaťu vybrať?

prejavy rakoviny pažeráka

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa ochorenie prejavuje?

Rakovina pažeráka je skutočne zákernou chorobou, a to najmä preto, že dokáže byť veľmi dlhú dobu skrytá. Človek tak nepociťuje v prvotných štádiách choroby žiadne ťažkosti, no nádor pritom neustále rastie a metastázuje do okolia. Kedže má pažerák pomerne pružné steny, dáva nádoru dostatok miesta na zväčšovanie sa. Prvotné symptómy sa zväčša začínajú objavovať až vtedy, keď nádor prerastie 2/3 vnútorného priemeru orgánu. V dôsledku toho dochádza k zúženiu pažeráka a následnému rozvoju ťažkostí, respektíve k narúšaniu funkcie orgánu.

Typicky sa objavujú najmä problémy s prehĺtaním. Prehĺtanie potravy dokonca môže spôsobovať postihnutému bolesti. Neskôr sa môžu vyskytnúť bolesti v hrdle, hrudníku či chrbte. Časté sú najmä pálčivé bolesti v okolí hrudnej kosti. Pridať sa môže nevoľnosť či sťažené dýchanie. Pacient sa môže pri konzumácii potravy dusiť, prípadne sa jednotlivé sústa môžu neustále vracať do úst. V neskorších štádiách môže dôjsť k zachrípnutiu, postupnej strate váhy až podvýžive či celkovej slabosti. Mnohé prejavy rakoviny pažeráka sú však pomerne nešpecifické a sú prítomné pri mnohých ďalších ochoreniach.

liečba rakoviny pažeráka

Zdroj: Shutterstock®

Včasná diagnostika rozhoduje!

Lekára by sme mali navštevovať nielen pri zhoršujúcom sa zdravotnom stave, ale hlavne aj pri výskyte prvých ťažkostí a tiež pravidelne kvôli preventívnym prehliadkam. Úspešnosť liečby mnohých ochorení závisí hlavne na včasnej diagnostike. Pri rakovine pažeráka to platí dvojnásobne. Prognóza tohto ochorenia nie je veľmi dobrá, a to hlavne preto, že býva odhalené neskoro. Pri diagnostike je pritom spravidla potrebné a nápomocné endoskopické vyšetrenie, pri ktorom si môže odborník pomocou trubicového prístroja s kamerou prehliadnuť sliznicu pažeráka, prípadne môže odobrať vzorky pre ďalšie vyšetrenia. Röntgenové vyšetrenie hrudníka môže ukázať prítomnosť metastáz v hrudnej oblasti.

Ak je rakovina pažeráka na základe rôznych vyšetrení potvrdená, odborník stanoví vhodnú liečbu s ohľadom na zdravotný stav pacienta a štádium ochorenia. Tá v prvom rade spočíva v chirurgickom odstránení nádoru. Následne môže byť pacientovi odporučená chemoterapia či rádioterapia. Ak nie je operácia možná, liečba je zameraná na zmiernenie sprievodných ťažkostí a skvalitnenie života pacienta. Dôležité je udržiavať pažerák priechodný. Ak sú u jedinca objavené pri vyšetrení menšie nezhubné nádory na sliznici pažeráka, zvyčajne sú odstránené endoskopicky.

Odporúčame: Najväčšie mýty o obezite: Môžu všetci obézni za svoju diagnózu?!


  • Zdieľaj:
 • 59
 • 3
Návrat hore
Autor článku

3 komentáre

Ľubica Šťastná 09.01.20 06:42

ĽŠ
karma
127.00

Zákerné ochorenie!

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 09.01.20 21:08

karma
106.00

Veľmi podrobne odborne popísaný článok, plný ponaučenia.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 12.01.20 23:02

karma
137.00

Ach,tieto choroby...strašiak ľudstva...aj môj.Na rakovinu mi zomrelo už dosť známych aj rodina.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Numero a mágia

Nastanú zmeny vo zverokruhu? Spoznaj trináste znamenie Hadonos!

 • 133
 • 3
 • 05.08.2020
Znamenia

Letná láska do konca života? Spoznaj 3 znamenia, ktoré do konca leta nájdu pravú lásku!

 • 104
 • 0
 • 17.08.2020
Mesačný

Mesačný horoskop na september 2020: Čo ťa čaká v novom mesiaci?

 • 129
 • 6
 • 03.09.2020
TOPlist