Spomienka na mladosť či operáciu? Poznáme triky, ako sa zbaviť jazvy!

Spomienka na mladosť či operáciu? Poznáme triky, ako sa zbaviť jazvy!
 • 08.03.2018
 • Simona Kostková

Niektoré vznikli po pôrode, po operácii či nehode a iné sú nepríjemnou spomienkou na detstvo. Spoločné majú to, že sa za ne väčšinou hanbíme. Aj keď z niektorých jaziev dokázali ich majitelia vytvoriť hrdý odkaz na to, čím si v živote prešli. Ako sa dá tých škaredých, kvôli ktorým sa cítime nepríjemne, zbaviť?

Väčšina jaziev, či už z vážnejších zákrokov alebo z neškodného akné, nám zdobí telo celý život. Buď na ich odstránenie nemáme dostatok financií, chuť alebo čas. Možno sa len bojíme ďalšej bolesti. Avšak ich odstraňovanie nemusí byť vždy iba bolestivé a nepríjemné, ide to aj inak. Ako, to sa dozviete v našom článku. Začnite život s novou kožou!

Ako jazva vznikne?

Príčina vzniku jaziev je rôznorodá, avšak dôvod, prečo jazvy nezmiznú a nezahoja sa, je doktorom už dávno známy. Jazvy vznikajú v procese hojenia povrchu kože, ktoré je sprevádzané komplexnými procesmi. Pre nedostatok starostlivosti nám potom ostanú po zvyšok života. Hojenie kože však úzko súvisí aj so stravou a stavom organizmu. Pokiaľ si chcete zvýšiť šancu, že po poranení vám neostane na pamiatku jazva, zaraďte do jedálnička niektoré z dôležitých zložiek.

Okrem toho je dôležitá hlavne samotná starostlivosť o pokožku a o hojacu sa ranu. V prvom štádiu hojenia môžete pozorovať v oblasti poškodenia pokožky opuch a začervenanie, ktoré vyústia do tvorby prvotnej chrasty. V druhom štádiu hojenia vznikajú pod chrastou nové tkaninové bunky a v treťom štádiu dochádza k úplnej prestavbe vrstiev kože.

Pozri tiež: Reflexné body na ruke ako prvá pomoc pri bolestiach. Ktoré to sú?

ako sa starať o poranenie

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pixabay.com

Konajte okamžite!

V rámci prevencie pred vznikom jaziev je najdôležitejšia pohotová reakcia, spolu s dôkladnou starostlivosťou. Pretože práve vďaka tomu dokážete ľahko zabrániť vzniku škaredej jazvy alebo aspoň eliminovať jej nevkusný vzhľad. Ako prvé umožnite hojacej sa pokožke dostatočne dýchať, hlavne počas prvých dní hojenia. Okrem toho obmedzte používanie hrubých vrstiev krému – telo si vie pomôcť samo. Deje, ktoré prebiehajú v mieste poranenia, dokážu, okrem chrasty a zahojenia, vytvárať aj vlastný „výpotok“, ktorý je pre obnovu kože dostačujúci.

Veľmi časté je predčasné zlupovanie chrasty. To je však nesprávne! Chrasta odpadne sama, keď bude pokožka pod ňou dostatočne regenerovaná, aby sa dokázala chrániť sama. Strhávanie chrasty môže byť jedným z faktorov, ktoré podmienia vznik nepeknej jazvy. Počkajte si na správny čas, keď chrasta odpadne a vtedy sa vrhnite na starostlivosť.

jazvy po operácii

Zdroj: Shutterstock®

Navštívte lekára!

Lekára určite nemusíte navštíviť, ak máte drobnú jazvu po akné alebo kiahňach, ale až v prípade, keď ide o väčšiu jazvu, poprípade ak vás obťažuje neestetickým vzhľadom. Môže ísť o jazvu po operácii, úraze či pôrode. Najlepšie vám pomôže samotný lekár, ktorý vám „jazvu spôsobil“. Ten vás vie odporučiť k dermatológovi alebo k chirurgovi, poprípade vám odporučí niektorú z liečivých mastí.

V dnešnej dobe nájdete v lekárni nespočetné množstvo rôznych mastí a gélov, či dokonca predpripravených náplastí s gélom, ktoré vám dokážu niektoré typy jaziev krásne zahojiť. Lekár vás podľa vášho typu a rozsahu jazvy vie nasmerovať buď do lekárne alebo k inému špecialistovi. A rovnako vám vie odporučiť okamžite po zákroku, aký typ masti by ste si preventívne mali kúpiť a kedy presne si ranu natierať, aby ste sa jej vyhli alebo ju zmenšili. S výberom správnej masti alebo gélu vám vie dokonca poradiť aj lekárnik, pokiaľ ste sa so žiadnym lekárom neradili a ani nechcete.

Musíš vidieť: Prečo pestovať aloe vera? Takto ho využiješ pre zdravie i krásu!

odstránenie jazvy laserom

Zdroj: Shutterstock®

Z domácej lekárničky

Či už máte jazvu menšiu alebo väčšiu, či už chcete podstúpiť chirurgické odstránenie alebo nie, sú určité látky, ktoré by ste doma určite mali mať. Ide o Beta Glucan gél, ktorý obsahuje účinnú látku z hlivy ustricovej a tá prispieva k regenerácii pokožky. Kožu by ste ním mali potierať niekoľkokrát do dňa. Rovnako ho nájdete aj vo forme tabletiek, ktoré zvyšujú imunitu a môžete ich jesť celoročne. Alebo si rovno doprajte hlivu na tanieri.

Regenerácii môžete pomôcť aj zmenou stravy, prípadne zvýšením príjmu niektorých látok. Začnite vitamínmi, a to C a E, z toho hlavne vitamín E pomáha regenerovať pokožku. Zvýšte prísun zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú dostatočné spektrum minerálov aj vitamínov, dokonca aj stopových prvkov, ktoré urýchlia proces hojenia. Nezabudnite veľa piť, aby bola pokožka dostatočne hydratovaná. A samozrejme nefajčite – to dokáže spomaliť hojenie, a to tým, že bráni účinku niektorých vitamínov a zároveň spomaľuje tok kyslíka k rane.

vitamín E

Zdroj: Shutterstock®

Život s jazvou

Mimo lekárskeho zákroku a domácej starostlivosti je dôležité, aby ste dodržiavali ešte niekoľko bodov. S jazvami by ste nemali chodiť na slnko, ale ani mrznúť v snehu. Nemali by ste zjazvené miesto vystaviť extrémnym teplotám, a to hlavne počas prvého roku od jej vzniku. Opaľovať sa môžete iba s dostatočnou vrstvou krému s vysokým UV faktorom. Ani po prvom roku by ste nemali zanedbávať starostlivosť o jazvu, či už neustálym natieraním masťou alebo chránením pred slnkom.

Hojeniu jazvy, ktorú máte už dlhší čas, môžete pomôcť aj masírovaním. Väčšinou sa odporúča masírovanie po dvoch a viac týždňoch od vybratia stehov a dostatočného zahojenia. Bruškami prstov tlačte na okolité miesta, ale aj na jazvu, asi 30 sekúnd. Masáž robte opatrne, pomaly, ale zároveň tlačte dostatočným tlakom. Masáž môžete robiť niekoľkokrát za deň a nezabudnite jazvu pred masážou natrieť krémom.

Dostane ťa: Vieš, aké druhy medu existujú a na čo sú dobré? Zorientuj sa v nich!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Mária Maxianová 08.03.18 07:41

MM
karma
100.00

ja mám jazvu na krku, absolvovala som dve operácie štítnej žľazy, vôbec to neriešim, v živote sú dôležitejšie veci

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 08.03.18 14:43

KK
karma
90.00

bola som 3x na operácii a vždy mi chirurg povedal že najlepšie je masírovať a krémovať, potom som sa pýtala kožného lekára na tie silikónové krémy a náplaste a povedal mi že úspešnosť je asi 5% čo je zanedbateľné takže tiež to už neriešim

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.03.18 18:46

ĽŠ
karma
100.00

Niektoré jazvy vedia nepríjemne strpčovať život, obzvlášť tie viditeľné, najlepšie konať okamžite.

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 08.03.18 19:24

PV
karma
113.00

Jazvy mám. Niektoré sa zahojili pekne a nevidno ich ,ale niektoré maličké ostali. Vždy nechám nech chrasta sama odpadne.

 • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 08.03.18 19:53

LM
karma
82.00

Nastastie nemam jazvy ale su aj horsie veci

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 08.03.18 21:47

karma
109.00

mám jazvu po operácii...zvykla som si na ňu a neriešim to.Hlavne,že sa operácia vydarila.

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 09.03.18 17:17

karma
107.00

Tiež som si na jazvu zvykla..

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 10.03.18 19:43

SK
karma
114.00

som po dvoch "cisarákoch" nie je vidieť, neriešim...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní