TOP bylina na prečistenie organizmu: Táto tráva nie je obyčajná burina!

TOP bylina na prečistenie organizmu: Táto tráva nie je obyčajná burina!

  • Zdieľaj:
 • 7

Keď sa povie slovo pýr, mnohým hneď príde na um to, že ide o vybrané slovo. Mnohým však napadne aj to, že reč je o obyčajnej burine, ktorá rastie úplne všade a hlavne tam, kde si to neželáme. To však nie je až tak celkom pravda. Možno ste o tom ani netušili, no aj pýr radíme medzi bylinky tradičného ľudového liečiteľstva. Má na naše zdravie priaznivý vplyv a môže byť nápomocný pri liečbe mnohých neduhov. Zistite o ňom viac v nasledujúcom článku!

Poznáte pýr?

Pýr plazivý, latinsky Elytrigia repens, je trváca bylina z čeľade lipnicovité. Ľudovo sa mu často hovorí aj divé žito či pýrnica. Hojne rozšírený je prevažne na severnej pologuli, a to hlavne v Európe a Ázii, no rovnako v ďalších častiach sveta. Nájsť je ho možné v nížinách i vyšších polohách. Nájdeme ho na obrábaných aj neobrábaných pôdach, poliach, lúkach, v močiaroch, priekopách, záhradách, vinohradoch i pri cestách. Obľubuje stanovištia s ľahkými humóznymi či piesočnatými pôdami. 

Pýr radíme aj u nás medzi najznámejšie a najhúževnatejšie buriny, respektíve trávy. V podzemnej časti rastliny nájdeme bohato rozkonárený a hrubý podzemok. Z neho vyrastajú až 150 cm dlhé steblá, ktoré sú článkované, duté a valcovité. V dolnej časti sú zvyčajne poliehavé. Z kolienok stebiel vyrastajú listy a sú úzko kopijovité. Majú sivozelenú farbu a na líci sú jemne chĺpkaté. Kvety sa objavujú v letných mesiacoch, pričom sú usporiadané do dvojradových klasov. Na liečebné účely sa zberajú prevažne podzemky pýru, a to na jar alebo v jesennom období. Niekedy sa zberá i kvitnúca vňať. 

Odporúčame: Domáce zvieratá k malým deťom: Ktoré sú vhodné a ktorým povedať nie?

účinky pýru

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky tejto liečivej buriny?

Hoci je pýr radený medzi nežiaduce buriny a obyčajné trávy, pravdou zostáva, že ukrýva množstvo účinných látok a priaznivo vplýva na zdravie človeka vo viacerých smeroch. Droga obsahuje slizovité látky, vlákninu, silice, saponíny, triesloviny a ďalšie látky. Pýr je v tradičnej ľudovej medicíne známy hlavne ako prírodný prostriedok na prečistenie a posilnenie organizmu. Podporuje i prečistenie krvi a zbavovanie tela toxínov. Pôsobí ako prírodné diuretikum (močopudne), preto sa osvedčil aj ako pomocník pri liečbe ochorení močového ústrojenstva. 

Môže pomôcť ako podporný liek pri liečbe zápalov močového mechúra i pri problémoch s pieskom či kameňmi v močových cestách. Rovnako môže osožiť pri žlčníkových ťažkostiach aj ochoreniach pečene. Vďaka svojmu zloženiu a účinkom môže pomôcť tlmiť príznaky miernych potravinových otráv. Taktiež je ho možné pridávať do diabetických čajov, môže byť podávaný pri ochoreniach dýchacích ciest, reumatizme aj dne. Pýr má priaznivý vplyv i na hladinu cholesterolu v krvi a látkovú premenu. Pri použití zvonka dobre pôsobí na kožné ochorenia, vyrážky aj hemoroidy

čaj z pýru

Zdroj: Shutterstock®

Ako pýr využiť?

Ako sme spomenuli už vyššie, z pýru plazivého sa predovšetkým vykopávajú podzemné časti. Sušený koreň možno zakúpiť v lekárni, na internete aj v predajniach so zdravými potravinami. Taktiež je možné nazbierať si vlastné korene, dávajte si však pozor, aby ste si pýr nepomýlili s inými podobnými druhmi. Vykopané podzemky je potrebné dôkladne umyť, nakrájať a sušiť na slnečnom mieste, prípadne v umelých podmienkach do 40 °C. Na prípravu čaju postačí jedna lyžička drogy na šálku vody. Zmes je vhodné trochu povariť a následne nechať lúhovať ešte asi päť minút. Čaj z pýru podávame pri akútnych stavoch 1 až 3 razy denne. 

Tento nápoj je možné podávať pri liečbe zápalov močových ciest, pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva, vysokom cholesterole, reumatizme aj cukrovke. V mnohých prípadoch sa však pýr nepoužíva samotný, ale práve v čajových zmesiach. Môžete ho kombinovať s ďalšími bylinkami podľa ich účinkov a konkrétnych ťažkostí, ktoré vás trápia. Z pýru plazivého je však možné pripraviť aj silnejší odvar na použitie zvonka. Takýto odvar je vo forme obkladov vhodné aplikovať na vyrážky, poranenia kože alebo i rôzne ekzémy a iné kožné ochorenia. Pri problémoch s hemoroidmi je vhodné odvar z pýru použiť na sedací kúpeľ.

Odporúčame: Bylina na zápaly močových ciest: Poznáš tradičné liečivo peruánskej medicíny?


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 23.09.20 07:11

ĽŠ
karma
100.00

O jeho pozitívnych účinkoch už som počula, zatiaľ však ešte nevyskúšala.

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 23.09.20 21:24

TK
karma
105.00

kedy konečne začnete aj overovať a testovať tieto vaše "overené zázraky", tieto informácie si nájde každý kto vie používať internet no kde sú nejaké reálne skúsenosti?

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 24.09.20 15:23

karma
106.00

Ďakujem za nové informácie, nevedela som že je tak účinný.

 • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 25.09.20 22:23

MK
karma
100.00

Nechce sa mi veriť, že pýr môže byť užitočný

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 26.09.20 08:43

DB
karma
112.00

Pýr som vždy považovala iba za nežiadúcu burinu....

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 26.09.20 15:48

AS
karma
108.00

tak to som prekvapená- pod názvom pýr som si predstavovala inú"burinu"

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.02.21 15:04

JK
karma
100.00

Bylinky zberam a suším no pýr to som nevedela a je všade

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Značka Balenciaga opäť prekvapila: Cena tašky, ktorá vyzerá ako balík zemiakových lupienkov ťa prekvapí!
Inšpirácie

Značka Balenciaga opäť prekvapila: Cena tašky, ktorá vyzerá ako balík zemiakových lupienkov ťa prekvapí!

 • 1
 • 18.10.2022
Trápi vás svrbenie hlavy? Za problémom môže stáť i týchto 9 príčin
Zdravie

Trápi vás svrbenie hlavy? Za problémom môže stáť i týchto 9 príčin

 • 4
 • 04.12.2022
Nová séria Let’s Dance bude špeciálna a výnimočná! Na parket sa postaví aj paraolympionička! Prekvapenie aj v porote!
Voľný čas

Nová séria Let’s Dance bude špeciálna a výnimočná! Na parket sa postaví aj paraolympionička! Prekvapenie aj v porote!

 • 0
 • 23.01.2023