Potraviny posilňujúce pľúca: Toto v období pandémie potrebujeme všetci!

Potraviny posilňujúce pľúca: Toto v období pandémie potrebujeme všetci!

  • Zdieľaj:
 • 4

Dôležitý orgán v ľudskom tele, ktorý ho zásobuje kyslíkom a odvádza z neho oxid uhličitý. No v dnešnej dobe môžeme povedať, že naše pľúca sú príliš ohrozené. Nemáme na mysli ohrozenie nikotínom, aj keď áno, aj ten nám škodí. Dokonca škodlivé nie je len aktívne fajčenie, ale aj to pasívne. No dnes naše pľúca ohrozuje aj pandémia menom COVID-19.

Od doby, čo sa u nás objavil koronavírus a začalo sa o ňom hovoriť a písať úplne všade, začali sa  vypredávať všetky vitamínové doplnky. Zrazu vitamín C bol (a aj je) náš najlepší kamarát a rovnako aj iné doplnky stravy. No viac, než by sme sa mali spoliehať na vitamíny, tak by sme ich mali telu dopĺňať prostredníctvom stravy. A najlepšie je siahnuť po potravinách, ktoré pľúca posilňujú. Tak ktoré potraviny nás dokážu ochrániť pred koronavírusom a inými respiračnými problémami?

Zaujme ťa: Cesnaková voda dokáže zázraky v prípade, že ju budeš piť každý deň! Ale ako ju pripraviť?

ovocie prospešné pre organizmus

Zdroj: Shutterstock®

Ovocie naše každodenné

Vraví sa, že jedno jablko denne dokáže hotové zázraky. Jablká sú bohaté na flavonoidy, vitamíny (C a E), beta-karotén i fytochemikálie, ktoré pomáhajú znižovať zápal a rovnako eliminovať pôsobenie oxidačného stresu. To prispieva k zlepšeniu funkcie pľúc. Okrem jabĺk je to aj grapefruit, ktorý je vhodné zaradiť do jedálnička. Obsahuje vysoký podiel flavonoidov, ktoré pomáhajú z tela odstraňovať toxíny a tým prispievajú k lepšej regenerácii pľúc. 

Spomenúť môžeme aj bobuľovité ovocie (čučoriedky, maliny, černice, brusnice,...), ktoré má vysoký podiel antioxidantov. Ide o látky, ktoré posilňujú pľúca a podporujú správne fungovanie dýchacích ciest. Okrem bobuľovitého ovocia sú na antioxidanty bohaté aj iné druhy ovocia, ako napríklad granátové jablká, hrozno a pod.

Skvelé sú aj banány, ktoré sú bohaté na draslík a vitamín C. Podľa štúdii je draslík pre pľúca dôležitý, pretože im pomáha sťahovať sa a rozširovať, čo môže pomôcť pri problémoch s dýchaním.

prečo konzumovať cibuľu a cesnak

Zdroj: Shutterstock®

Cesnak a cibuľa

Neodpustíme si ani tieto, svojou vôňou prenikavé, potraviny. Cesnak je už odjakživa považovaný za surovinu, ktorá podporuje imunitný systém. Preto aj v období koronavírusu je vhodné siahnuť práve po ňom. Má protizápalové a antioxidačné účinky, ktoré chránia organizmus a teda aj pľúca pred oxidačným stresom. Dokonca niektoré štúdie uvádzajú, že cesnak chráni aj pred rakovinou pľúc.

Na druhej strane cibuľa má antivirotické účinky, vďaka čomu sa ju oplatí konzumovať v surovom stave. Rovnako tak aj cesnak, ktorý podobne ako cibuľa uvoľňuje dýchacie cesty, zmierňuje kašeľ a uľahčuje vykašliavanie.

na čo je dobrý zázvor a kurkuma

Zdroj: Shutterstock®

Kurkuma a zázvor

Kurkuma má zaujímavú vôňu a rovnako aj chuť. Je to typická indická korenina, ktorá má množstvo zdravotných výhod. Disponuje protizápalovými účinkami, ktoré pomôžu v prípade respiračných problémov.

Zázvor obsahuje látku zvanú gingerol, ktorá patrí k prírodným čističom pľúc. Čaj z neho je teda ideálne dopriať si v tomto období.

Neprehliadni: Nevonia, no lieči! Ktorá bylina odstráni poruchy trávenia a odpudí hmyz?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 22.09.20 06:25

ĽŠ
karma
100.00

Výborné potraviny, ktoré v období pandémie potrebujeme všetci!

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 22.09.20 12:13

PV
karma
110.00

Máme radi cesnak , cibuľu - dávam ich skoro do každého jedla.. Ale aj v surovom stave ich konzumujeme .. Taktiež zázvor je super potravina..

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 22.09.20 22:49

karma
111.00

S ovocím a zeleninou som kamarátka.Jablk som už zjedla na tony :-D A cibuľu a cesnak si doprajem tiež. Zázvor do čaju nesmie chýbať.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 24.09.20 08:54

MR
karma
113.00

všetko z toho konzumujeme na posilnenie imunity sú top

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?
Pre ženy

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?

 • 0
 • 14.12.2022
Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?
Zdravie

Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?

 • 1
 • 13.10.2022
Rebel Wilson sa splnil sen – stala sa MATKOU! Svojmu „zázraku“ dala krásne meno
LIFESTYLE

Rebel Wilson sa splnil sen – stala sa MATKOU! Svojmu „zázraku“ dala krásne meno

 • 0
 • 18.11.2022