Domáce zvieratá k malým deťom: Ktoré sú vhodné a ktorým povedať nie?

Domáce zvieratá k malým deťom: Ktoré sú vhodné a ktorým povedať nie?

Pri výbere zvieratka do domácnosti je potrebné premyslieť si a zohľadniť veľké množstvo vecí. V prvom rade je dôležité zamyslieť sa nad tým, či má človek dostatok času na starostlivosť o zvieratko, či má preň miesto a či mu bude schopný poskytnúť všetko, čo potrebuje. Niektoré domáce zvieratá vyžadujú veľmi veľa starostlivosti, no mnohé sú z tohto hľadiska zase nenáročné. O to dôležitejšie je správne rozhodnutie. Na výber vhodného domáceho miláčika je potrebné klásť o to väčší dôraz, ak je v domácnosti malé dieťa. V tomto prípade je nevyhnutné brať do úvahy vek dieťaťa aj to, či sa dokáže o zvieratko sčasti starať, či mu naopak nemôže nejako ublížiť, alebo aj to, či dieťa nie je alergik a podobne.

Skrátka, výber zvieratka musí byť hlavne zodpovedný. Ide predsa o živú bytosť, ktorú nie je možné vrátiť, ako nejakú zakúpenú vec v obchode. Domáce zvieratká s nami pobudnú celé roky i desaťročia a prinesú nám množstvo radosti. Vplyv domácich miláčikov na človeka je nespochybniteľný. Dokážu nám zlepšiť náladu, vedú nás k aktivite, pomáhajú nám zbaviť sa stresu a budujú u nás zmysel pre zodpovednosť. Zvieratá majú tiež priaznivý vplyv na imunitný systém človeka a kontakt s nimi prospieva i malým deťom, samozrejme, pokiaľ dieťa netrpí odmalička alergiou na zvieracie chlpy. A ktoré domáce zvieratá sú teda k malým deťom najvhodnejšie?

Pozri aj: Trendy bytové dekorácie so vzorom listov: Podľahla si im aj ty?

chov psa

Zdroj: Shutterstock®

Psy

Pravdepodobne najobľúbenejším domácim miláčikom sú práve psy. Aj malé deti po nich najčastejšie túžia. Pri výbere tohto štvornohého chlpáča je potrebné myslieť na to, že starostlivosť oň zaberá asi najviac času. Psy treba niekoľkokrát denne venčiť, pravidelne kúpať či chodiť s ním veterinárovi. Pes vyžaduje od pána veľa pozornosti. Predstavuje však veľmi vhodné zvieratko do rodiny s deťmi v rôznych vekových kategóriách. Zároveň je potrebné myslieť na to, že najmenšie deti vám so starostlivosťou o psa asi veľmi nepomôžu. To môžete čakať od starších školákov, povedzme starších ako 12 rokov. Tí budú vedieť psa nakŕmiť a bez problémov okolo domu vyvenčiť.

Pri výbere psíka do rodiny nezabudnite zvážiť jeho veľkosť. Či zvoliť menšie alebo väčšie plemená, často závisí od toho, či bude zviera bývať vonku alebo v interiéri. Spravidla do bytov sú lepšou voľbou najmä menšie druhy psov. Pre maličké psíky však môžu byť malé deti, ktoré sa napríklad začínajú práve plaziť alebo už behať, trochu nebezpečné. Dieťa nevie s takýmto zvieratkom zaobchádzať s citom, môže ho nešťastne chytiť a ublížiť mu. Veľmi dobrou voľbou sú v tomto prípade plemená stredného vzrastu. Taktiež je vhodné zamerať sa na povahu jednotlivých plemien a vyberať skôr tie pokojnejšie typy. Medzi najlepšie psy do rodiny s malými deťmi môžeme zaradiť plemená, ako napríklad beagle, zlatý retríver, írsky seter, kavalier či anglický buldog.

chov mačky

Zdroj: Shutterstock®

Mačky

Okrem psov v našich domácnostiach najčastejšie chováme i mačky. Dalo by sa povedať, že títo štvornohí chlpáči si vyžadujú starostlivosti a našej pozornosti o čosi menej. Mačky nie je potrebné venčiť a mnohé z nich sú veľmi samostatné a nezávislé. Samozrejme, aj mačky potrebujú do určitej mieri našu pozornosť a podobne ako psy nám dokážu opätovať svoju lásku. Potrebujú však pravidelné čistenie svojej toalety, škrabadlo na obrusovanie pazúrikov a rovnako pravidelnú veterinárnu starostlivosť. Sú dobrou voľbou aj do domácnosti s menšími či väčšími deťmi.

Pri najmenších deťoch je však opäť dôležité dávať pozor. Deťom do 5 rokov by sa rozhodne nemali dostať do rúk malé mačiatka, môžu ich nechtiac stlačiť a ublížiť im. Deti je však celkovo od malička potrebné učiť, že mačky nemôžu silno stláčať či nasilu objímať. Mačky bývajú neraz menej trpezlivé ako psy a môžu sa brániť. Nemusí to však byť pravidlom. Taktiež pamätajte na to, že najmenšie detičky nie je vhodné nechať spať v posteli s mačkou. Tá by mala zostať mimo detskej izby. Aj pri výbere mačky môžete brať do úvahy rozličné plemená, ktoré sa môžu výrazne líšiť svojou povahou. 

Odporúčame: Starostlivosť o pokožku dojčaťa: Potrebujú vôbec bábätká kozmetiku?

škrečok

Zdroj: Shutterstock®

Menšie hlodavce

Ďalšími obľúbenými domácimi zvieratkami sú menšie hlodavce, ako sú napríklad škrečok, myš, potkan, pieskomil či morča. Tieto zvieratká sú skutočne nenáročné na starostlivosť a nepotrebujú veľa miesta. Stačí im klietka, v ktorej budú mať dostatok stravy a pitnej vody. Potrebné je pravidelné menenie podstielky, vďaka čomu možno predísť nepríjemnému zápachu. K najmenším deťom do 5 až 6 rokov však nie sú malé hlodavce vôbec vhodné, nemali by s nimi ani veľmi prichádzať do kontaktu. Škrečkovi či morčaťu sa však môžu potešiť už deti v školskom veku. Môžu pomáhať s kŕmením zvieratka či čistením klietky. Menšie deti je opäť potrebné upozorňovať na to, aby so zvieratkom zaobchádzali opatrne a s citom.

Králik

Miesto v našich domácnostiach i srdciach si našli aj milé ušaté králiky. Sú dobrou voľbou, ak nemáte v domácnosti veľa miesta, no radi by ste si zaobstarali trochu väčšie zviera, ktoré je aktívne, hravé, s ktorým sa možno maznať a ktoré si môže behať po byte a nemusí byť len zavreté v klietke. Práve naopak, králiky potrebujú behať mimo klietky každý deň aj niekoľko hodín. Netreba zabúdať na to, že do všeličoho sa s radosťou zahryznú, preto je potrebné pred nimi poschovávať minimálne káble.  Králiky sú, podobne ako spomínané menšie hlodavce, vhodné do rodín s deťmi v školskom veku, prípadne k predškolákovi. Starostlivosť opäť nie je náročná, zahrňuje kŕmenie, čistenie klietky i návštevu zverolekára. 

korytnačka

Zdroj: Shutterstock®

Plazy

V domácnostiach si už dávno našli miesto okrem chlpatých kožúškov napríklad aj také plazy, a to korytnačky, hady či jaštery. Či sú tieto zvieratká vhodné k deťom veľmi závisí od veku dieťaťa aj konkrétneho druhu plaza. Napríklad také korytnačky spravidla znesú aj nemotornejšie zaobchádzanie a sú vhodné aj do rodiny s dieťaťom v predškolskom veku. Dieťa môže pomáhať s kŕmením zvieratka  či čistením jeho obydlia. Pre staršie deti, hlavne v strednom školskom veku, sú vhodné aj spomínané jaštery či hady. Starší školák sa dokáže o ne dobre postarať aj sám, prípadne s menšou pomocou. Veľmi obľúbené sú chameleóny, gekóny či leguány. Treba však brať do úvahy, že plazy sú vo všeobecnosti zvieratá so špecifickými požiadavkami na starostlivosť. Potrebujú vhodné osvetlenie či správnu stravu. Nie je na škodu sa pred zaobstaraním si podobného zvieratka poradiť so skúseným chovateľom.

Rybičky

Zabudnúť nemôžeme ani na rybičky. Tie sú vhodné prakticky do každej domácnosti, či už sú v nej najmenšie alebo naopak dospievajúce deti. Ryby sú spravidla menej náročné na starostlivosť a majú prakticky minimálne nároky na priestor v domácnosti. Veľkosti bytu či domu je vhodné maximálne prispôsobiť veľkosť akvária, a tomu následne i množstvo rybičiek. Ak nie je miesta nazvyš, radosť urobí aj guľaté akvárium s jednou rybou. Rybky potrebujú pravidelné kŕmenie a údržbu obydlia. Naplnené akvárium je navyše v interiéri peknou dekoráciou. Menšie či väčšie deti môžu pomáhať rybičky kŕmiť, no k väčšej interakcii medzi nimi pravdepodobne nedôjde. Predsa len je reč o rybičkách, ktoré celý deň plávajú v akváriu. Pred zaobstaraním si väčšieho akvária s cieľom chovať v ňom väčšie množstvo rozličných rýb je rovnako vhodné si o ich chove vopred niečo naštudovať. 

Pozri aj: Najúčinnejšie praktiky pre zdravé vlasy: Okamžite si ich osvoj aj ty!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Lenka Falatová 13.09.20 18:16

LF
karma
-1.00

naša dcérka má síce iba 1,5 roka ale zbožňuje nášho leguána, aj keď zatiaľ im dovolíme sa kamarátiť iba cez sklo

  • 1
Odpovedať

Anna Podmanická 13.09.20 20:22

AP
karma
106.00

Súhlasím s tým, aby sa deti zapájali do starostlivosti o zvieratá, ale iba vonku. Osobne by som žiadne zviera v dome nezniesla. Preto neuznávam chov zvierat v byte. Podľa môjho názoru je to pre tie milé tvory trápenie. Sme najrozumnejšie bytosti na svete, ale zdá sa mi, že zvieratá majú často viac rozumu ako my. Hoci sú inteligentné, predsa vo veľa prípadoch ublížili a najčastejšie práve deťom. Dieťa z nevedomosti zvieratku ublíži, ono sa pre svoju obranu zachová pudovo a problém je na svete. Preto rodičia, POZOR! pri výbere „živej hračky“ pre svoje ratolesti.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 14.09.20 06:09

ĽŠ
karma
100.00

Výber zvieratka musí byť zodpovedný, je potrebné dobre si premyslieť a zohľadniť veľké množstvo vecí; dobrý článok!

  • 1
Odpovedať

Milka Damašková 14.09.20 13:03

MD
karma
132.00

U nás to bolo vždy pestré, mali sme doma celý zverinec :D Pes, zajace, sliepky, koza, morča, škrečky, myš, rybky, jašterica, škorpión, dokonca aj akési muchy a červy, ktoré sú vraj vhodné na kompostovanie :DDD zvlášť mladší syn vždy domov niečo doniesol a postavil nás pred hotovú vec :D

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Neuschlová 15.09.20 17:36

AN
karma
109.00

Vždy som chcela ako dieťa psíka a svojim deťom to plánujem dopriať :)

  • 0
Odpovedať

kristýna ryglová 14.10.20 06:37

KR
karma
-1.00

My máme psa a s dcérou to sú skvelé parťáčku. Nedokážem si predstaviť, že by sme ju nemali :-). Okrem suky máme ešte sliepky a králiky, ale to nie sú maznáčikovia, tie chováme len na úžitok, takže k nim chodím len popoludní, aby som im nasypala kŕmenie. U sliepok potom ešte s dcérou zbierame vajíčka :-).

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní