Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

  • Zdieľaj:
 • 18

Pečeň patrí medzi životne dôležité ľudské orgány. Je zodpovedná za odstraňovanie jedovatých látok z tela, metabolizmus dôležitých látok aj zásobovanie živín.

Tvorí sa v nej žlč a má množstvo ďalších funkcií. Poškodenie či ochorenie pečene môže narušiť jej činnosť a viesť aj k iným zdravotným ťažkostiam.

Ľudské telo však zvyčajne dokáže upozorniť človeka na to, že v organizme nastal nejaký problém. Medzi signály poškodenej pečene môžeme zaradiť dlhodobú únavu aj zmeny na pokožke. Zistite, aké najčastejšie signály chorej pečene by ste nemali ignorovať.

Čo pre nás robí pečeň?

Pečeň je v tele človeka najväčšou žľazou s vonkajším vylučovaním. Váži približne 1,5 kilogramu a je tvorená štyrmi lalokmi. Nachádza sa v brušnej dutine, konkrétne v pravej hornej časti brucha. Jej menšia časť zasahuje aj do ľavej časti tela. Zaraďujeme ju medzi orgány tráviacej sústavy. Má hnedočervenú farbu a mäkkú konzistenciu. Pečeň sa v ľudskom tele podieľa na najdôležitejších úlohách. V každej sekunde v nej prebieha veľké množstvo rozličných procesov. Pečeň prečisťuje krv a detoxikuje telo od škodlivých látok.

Z tela napomáha odstraňovať vedľajšie produkty metabolizmu. V bunkách pečene sa tiež tvorí žlč, ktorá je dôležitá pri vstrebávaní tukov a absorpcii vitamínov A, D, E aj K. Tento orgán je akousi zásobárňou dôležitých látok, živín i minerálov. Zaisťuje látkovú výmenu a premenu živín. Pri poškodení pečene môže nastať problém s plnením všetkých dôležitých funkcií spomenutých vyššie. Choroby pečene bývajú vyvolané infekciou, nádormi, chybami enzýmov či pôsobením jedovatých látok, ako sú alkohol či drogy. Medzi najčastejšie ochorenia patrí cirhóza či stukovatenie pečene, nádor v pečeni aj žltačka.  

Pozri aj: Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

svrbiaca pokožka

Zdroj: Shutterstock®

Tieto príznaky neignorujte:

1. Kožné zmeny

Problém s pečeňou je v mnohých prípadoch pozorovateľný na našej pokožke. Často ide o zafarbenie kože, prípadne aj nechtov a očných bielok dožlta. Môže za to hromadenie látky zvanej bilirubín, ktoré nastáva, ak pečeň dostatočne neuvoľňuje z tela toxíny. Ďalším príznakom je svrbiaca aj veľmi suchá pokožka citlivá na dotyk či slnečné žiarenie, za ktorou opäť stoja nahromadené odpadové látky. Taktiež sa vo zvýšenej miere môže objaviť akné, ekzém či ďalšie kožné problémy.

2. Tráviace ťažkosti

Keďže je pečeň súčasťou tráviacej sústavy, jej poškodenie má dopad aj na procesy trávenia. Zhoršená funkcia pečene môže následne zapríčiniť hneď niekoľko tráviacich ťažkostí. U človeka sa to prejavuje napríklad zhoršeným trávením mastných jedál a poruchou spracovania živín. V niektorých prípadoch môže dochádzať k nepríjemnému páleniu záhy. Postupom času sa objavuje aj zvracanie či nadúvanie. Typickým prejavom ochorenia pečene býva tiež nechuť do jedla, čo často smeruje k stratám váhy.

chronická únava

Zdroj: Shutterstock®

3. Chronická únava

Dlhodobé pocity únavy môžu byť signálom zdravotného problému, najmä ak za nimi nestojí nedostatok oddychu. Chronická únava je aj jedným zo signálov chorej pečene. Zbystriť pozornosť by ste mali predovšetkým vtedy, ak ste vyčerpaný aj po dostatočnom oddychu a spánku. Postihnutí môžu pociťovať slabosť, rýchlu stratu síl, malátnosť, či dokonca letargiu. Problém s pečeňou sa môže prejavovať i neschopnosťou udržať pozornosť či striedaním nálad. Všetky prejavy sú pritom spôsobené nesprávnou funkciou organizmu.

4. Zmeny stolice a moču

Niektorí jedinci môžu problém v tele zaregistrovať pri návšteve toalety. Signálmi narušenej funkcie alebo ochorenia pečene sú totiž aj rôzne zmeny moču. Postihnutý môže spozorovať veľmi tmavý moč, čo však býva aj prejavom nedostatočného príjmu tekutín. Tmavší moč v ranných hodinách je zvyčajne v poriadku. Spozornieť treba, ak je oranžovej až hnedej farby alebo je veľmi spenený. Poškodenie pečene sa ďalej prejavuje aj v zmenách stolice. Problém môže naznačovať príliš bledá alebo krvavá stolica. Taktiež postihnutého trápi častá zápcha, alebo naopak hnačka.

brušné kŕče

Zdroj: Shutterstock®

5. Bolesť

Jedným z príznakov chorej pečene bývajú aj rôzne bolesti. Postihnutý môže pociťovať najmä bolesť v hornej oblasti brucha, prípadne v podbrušku. Typické sú prudko vyrážajúce kŕče. Takáto bolesť býva niekedy sprevádzaná pocitmi tlaku v bruchu a nafukovaním. Ak problém s pečeňou postupuje, objaviť sa môžu opuchy spôsobené nahromadením tekutiny v brušnej dutine. Prejavom nesprávne fungujúcej pečene bývajú aj chronické bolesti hlavy, svalov alebo kĺbov.

Čo robiť pri problémoch s pečeňou?

Z času na čas je vhodné podporiť jej činnosť, aby fungovala ako švajčiarske hodinky. Skvelá je napríklad pečeňová diéta, pri ktorej je vhodné a potrebné obmedziť príjem tučných jedál, teda jedál bohatých na tuky. Zamerať by ste sa mali na vyváženú stravu, ktorá by mala byť bohatá na najrôznejšie živiny prospešné nielen pre pečeň, ale celkovo pre naše telo.

No a, samozrejme, pri podozrení na problémy s pečeňou či už pri jej bolesti alebo pri iných príznakoch, je vhodné obrátiť sa na lekára. Ten vám spraví základné vyšetrenia, na základe ktorých dokáže zistiť, či ide o problémy s pečeňou alebo iným orgánom v tele.

Odporúčame: Poznáš tradičné fašiangové recepty? Vyskúšaj niektorý z nich!


  • Zdieľaj:
 • 18
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

18 komentárov

Ľubica Šťastná 09.02.18 07:51

ĽŠ
karma
100.00

Signály, ktoré naozaj netreba ignorovať.

 • 10
Odpovedať

Helena Povalova 09.02.18 19:42

HP
karma
107.00

Poučný článok. Ďakujem.... prevencia je vždy lepšia ako liečba.

 • 3
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 09.02.18 20:38

karma
74.00

veru mať zdravú pečen je pre naše telo dôležité

 • 5
Odpovedať

Elena Švachová 09.02.18 22:20

karma
109.00

takéto poučné články mám rada

 • 3
Odpovedať

Jana Komadová 22.02.18 15:04

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 23.02.18 13:58

DB
karma
111.00

poučný článok,ako vždy.

 • 2
Odpovedať

Anna Kristova 25.08.18 16:56

AK
karma
100.00

veľmi zaujímavý článok

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 26.09.18 18:30

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala zad niečo prospešné pre moje zdravie

 • 1
Odpovedať

Alena Marková 15.10.18 10:49

AM
karma
-1.00

Zaujal ma tento článok

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 23.12.18 06:05

AS
karma
114.00

opísané príznaky sú skoro ako moje.musím ísť k lekárovi

 • 4
Odpovedať

Jana Čipková 25.12.18 20:19

karma
100.00

Pečeň je naozaj veľmi potrebný orgán v tele - chráňme si ju.

 • 2
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 25.12.18 21:00

KH
karma
75.00

Článok sa mi páči. Je dobré poznať príznaky ochorenia

 • 1
Odpovedať

Lenka Šluchová 13.06.22 20:27

karma
-1.00

Veľmi dobrý článok. Poučný.

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 14.06.22 08:24

MS
karma
112.00

Zaujímavý článok, so záujmom som si ho prečítala.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 14.06.22 23:34

AK
karma
100.00

Stálo to za prečítanie

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 15.06.22 14:12

karma
107.00

Skvelý článok ... ak môžem odporučiť, mimoriadne dobrá na prečistenie a regeneráciu pečene je čerstvá mrkvová vňať napr. do šalátov, na chlebík a pod. Skutočne je veľmi účinná.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 15.06.22 18:37

MR
karma
114.00

zaujímavé informácie

 • 0
Odpovedať

Ingrid Štefanová 15.06.22 19:37

karma
94.00

velmi tazko sa detoxikuje stukovana pecen

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?
Zdravie

Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?

 • 1
 • 22.10.2022
Aké rôzne využitie má med v jesennom jedálničku? Včelárka radí!
Zdravie

Aké rôzne využitie má med v jesennom jedálničku? Včelárka radí!

 • 1
 • 21.10.2022
Ako vplýva alkohol na organizmus? Toto sa stane, keď sa ho vzdáš aspoň na mesiac!
Zdravie

Ako vplýva alkohol na organizmus? Toto sa stane, keď sa ho vzdáš aspoň na mesiac!

 • 1
 • 09.11.2022