Vianoce ako spúšťač smútku: Pozor, povianočná depresia existuje!

Vianoce ako spúšťač smútku: Pozor, povianočná depresia existuje!

  • Zdieľaj:
 • 4

Hovorí sa, že Vianoce sú ten najkrajší čas v roku. Voľné dni, čas strávený s rodinou a priateľmi a k tomu všetkému veľa, veľa dobrôt, to všetko jednoducho milujeme a tešíme sa na to celý rok.

Možno práve preto nás po vianočných sviatkoch chytajú pocity smútku, bezmocnosti či dokonca úzkosti až depresie. Áno, povianočná depresia naozaj existuje a postihuje viac ľudí, než by ste pravdepodobne tipovali. Kedy začína, ako sa prejavuje a ako ju poraziť?

Prichádza s novým rokom

Momentálne sa nachádzame uprostred prežívania vianočných sviatkov. Ešte stále si užívame všetky ich výsady a mnohí z nás majú po celý čas dovolenku. Problém štatisticky nastáva až vtedy, keď sa máme vrátiť do práce, teda až po oslavách príchodu Nového roka. A keďže na všetko existuje nejaká štúdia, podložíme to faktami aj my.

Istá anketa, ktorej výsledky zverejnili vlani preukázala, že až 44 percent z dvetisíc opýtaných respondentov zažíva symptómy povianočnej alebo posviatočnej depresie, úzkosti, smútku a podobne. V priemere im tak trvá 4 dni, kým sa dostanú do normálu. Niektorí však s pocitmi smútku za sviatočnou atmosférou zápasia oveľa dlhšie a v práci sú prítomní len telom a nie duchom pokojne aj do konca januára.

Pozri aj: Škodia podcasty ľudskému zdraviu? Zisti, čo hovorí veda

depresia po Silvestri

Zdroj: Shutterstock®

Dobrovoľná izolácia

Okrem toho, že povianočná depresia z nás robí mrzutých ľudí a neproduktívnych zamestnancov, podľa danej štúdie sa dokonca v prvom mesiaci nového roka nemáme potrebu ani socializovať. Stojí za tým mnoho dôvodov, no najčastejšie uvádzame ako kameň úrazu nedostatok financií, pochmúrne počasie či problémy s deťmi, ktoré počas sviatkov zdiveli, nechcú chodiť spať a naopak ráno vstávať.

Mnohí respondenti uviedli ako dôvod aj to, že väčšina priateľov a známych počas januára drží alkoholovú očistu, a teda v stretnutiach údajne nevidia zmysel. Tento rok bude určite povianočnú depresiu umocňovať aj pandémia koronavírusu, ktorá na dobrej nálade rozhodne nepridáva.

príčiny depresie po sviatkoch

Zdroj: Shutterstock®

Porazí ju plán

Dobrou správou je, že povianočná depresia sa rozhodne dá poraziť. Podľa odborníkov je to najmä o našom vlastnom nastavení. Nápomocné však bude, ak si na január urobíte plán a dáte si konkrétne ciele. Vhodné je stravovať sa zdravo, dostatok odpočívať a poriadne sa hýbať. Napriek tomu, že sme v januári skôr antisociálni, mali by sme sa socializovať viac, nie však cez sociálne siete, ale naživo.

Odborníci sa zhodujú na tom, že sa budeme cítiť lepšie, ak v januári pomôžeme iným a uškodiť nám nemôže ani krátky výlet. Ak ste niečo po celý minulý rok odkladali, teraz je čas skúsiť to, či už ide o koníček alebo veľké upratovanie, len smelo do toho. Čokoľvek robíte, zostaňte hlavne zamestnaní. Nuda je totiž ubíjajúca a povianočná depresia sa ňou doslova živí.

Odporúčame: Najlepšie cviky na zadok a nohy podľa Chloe Ting: 2 týždne a budeš mať zadok ako broskynka!

- Anketa

ZAŽILI STE UŽ NIEKEDY POVIANOČNÚ DEPRESIU?

Odpovedalo 15 ľudí  

Jasné, mám ju každý rok.
67%
Niekedy už hej, nemávam ju ale vždy.
13%
Ešte nie, uvidíme v januári.
20%

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 26.12.20 06:31

ĽŠ
karma
100.00

Tento rok, žiaľ, naozaj bude určite povianočnú depresiu umocňovať aj pandémia koronavírusu, ktorá na dobrej nálade rozhodne nepridáva.

 • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 26.12.20 23:05

IO
karma
97.00

Zatial som ju ešte nezažila, skôr som sa už tešila do práce. No tento rok celkom iný , tak uvidíme , aké to bude, či sa do práce vôbec nastúpi.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 29.12.20 15:55

KS
karma
133.00

Ani by som to nenazvala depresiou, ale po Vianociach som vždy tak trošku smutná, že tak rýchlo ubehli :-) Prípravy na Vianoce sú oveľa dlhšie ako ich trávenie, takže to je taká tá irónia.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 02.01.21 10:38

AK
karma
100.00

No ja keďže som skoro stále v práci mne to nehrozí

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

TEST: Hydratačná starostlivosť Beauty Royal od Bernard Cassière
Pleťová kozmetika

TEST: Hydratačná starostlivosť Beauty Royal od Bernard Cassière

 • 0
 • 22.12.2022
TEST: Organické maslá Alteya Organics – bambucké, kakaové, kokosové a mangové
Telová kozmetika

TEST: Organické maslá Alteya Organics – bambucké, kakaové, kokosové a mangové

 • 2
 • 03.11.2022
VIDEO: Novinky od FOREO – s čím prichádza FOREO Luna 4, Luna 4 Mini a Luna 4 Go?
Elektronika

VIDEO: Novinky od FOREO – s čím prichádza FOREO Luna 4, Luna 4 Mini a Luna 4 Go?

 • 1
 • 11.12.2022