Vieš, čo je divertikulóza? Zisti, ktorú časť tela môže postihnúť!

Vieš, čo je divertikulóza? Zisti, ktorú časť tela môže postihnúť!

Divertikulóza predstavuje nie až tak známe ochorenie. Ani zďaleka však nie je reč o nejakej zriedkavej diagnóze. Tento zdravotný problém, ktorý môžu sprevádzať viaceré nepríjemné prejavy či komplikácie, sa najviac dotýka najmä vyspelých krajín. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo je divertikulóza, ako sa prejavuje a aké sú možnosti liečby tohto ochorenia.

Čo je divertikulóza?

Divertikulóza, známa tiež ako divertikulárna choroba, je ochorenie charakteristické tvorbou vychlípenín respektíve vydutín v určitom orgáne v tele človeka. Najčastejšie postihuje stenu hrubého čreva, a to napríklad konečnú časť čreva zvanú esovitá kľučka. Spomenuté vydutiny sa nazývajú divertikuly, pričom v čreve môže byť prítomný len jeden divertikul, ale i viacero naraz. Vyskytnúť sa však môžu aj na iných miestach tráviaceho traktu človeka. Tieto výčnelky zvyčajne vznikajú v mieste oslabenej steny čriev pod tlakom zvnútra. Na vzniku tohto zdravotného problému sa môže podieľať viacero rizikových faktorov.

Radíme medzi ne stravu chudobnú na vlákninu a vo všeobecnosti i nevhodné stravovanie. Na vznik tohto problému má vplyv aj obezita, fajčenie, nedostatok pohybu a problémy s vyprázdňovaním. Výrazným rizikovým faktorom ochorenia je taktiež vek. Divertikulózou vo zvýšenej miere trpia prevažne staršie osoby. Zo štatistík vyplýva, že u jedincov starších ako 60 rokov je možnosť výskytu divertikulov približne 50 %. Ide teda o pomerne častý zdravotný problém. Niektoré zdroje menované ochorenie dokonca zaraďujú medzi civilizačné choroby, ktoré sa vyskytujú hlavne vo vyspelých krajinách.

Odporúčame: Recept od čitateľky: Vyrob si zázračný šalviový sirup!

prejavy divertikulózy

Zdroj: Shutterstock®

Toto ochorenie nemusí mať žiadne prejavy!

Divertikulóza býva v mnohých prípadoch úplne bezpríznaková a postihnutému nemusí spôsobovať žiadne vážnejšie ťažkosti či komplikácie. Vzniknuté divertikuly v čreve teda nemusia hneď ovplyvniť zdravotný stav pacienta. Jedinec o ich existencii ani nemusí vedieť. V niektorých prípadoch, kedy je priebeh ochorenia o niečo komplikovanejší, však môžu tento problém sprevádzať napríklad kŕče v spodnej časti brucha, zápcha alebo naopak hnačka či plynatosť. Príznaky divertikulózy, ak sa vyskytnú, môžu byť však ľahko zameniteľné so symptómami mnohých iných ochorení tráviaceho traktu.

Prítomnosť divertikulov na stene čriev je pritom mnohokrát náhodne zistená napríklad pri kolonoskopii. Približne u štvrtiny pacientov s divertikulózou však môžu vzniknúť i vážnejšie komplikácie, pričom najčastejšou z nich je takzvaná divertikulitída. Ide o zápalové ochorenie, ktoré vzniká pri infekčnom zápale jedného alebo viacerých vydutín čreva. V tejto fáze ochorenia môže dochádzať k vzniku hnisavých ložísk, čiže abscesov či dokonca perforácii, teda prederaveniu črevnej steny. Divertikulitída býva sprevádzaná bolesťami v podbrušku, poruchami vyprázdňovania a krvou v stolici, nevoľnosťou či zvracaním, pocitom plnosti a stuhnutosti v oblasti brucha aj zvýšenou teplotou.  

liečba divertikulózy

Zdroj: Shutterstock®

Je možná liečba?

Liečba divertikulózy závisí od toho, aký je jej priebeh. Ak totiž u pacienta boli zistené divertikuly, ale nespôsobujú žiadne ťažkosti, zvyčajne nepodstupuje žiadnu špeciálnu liečbu. Lekár môže odporučiť nejaké režimové opatrenia, napríklad zmenu stravovacích návykov. Vhodné je dbať na dostatok vlákniny i tekutín a znížiť príjem vyprážaných či korenistých jedál. Organizmu prospeje i obmedzenie alkoholu či kofeínu. Jedálniček by mal pozostávať z čerstvej zeleniny aj ovocia a zabúdať sa nesmie ani na pravidelnú pohybovú aktivitu.

Menované režimové opatrenia v podobe zdravého životného štýlu zároveň vo všeobecnosti predstavujú i prevenciu divertikulózy. Liečba tohto zdravotného problému je však nevyhnutná v prípade, že sa vyskytnú nejaké komplikácie, napríklad spomínaná divertikulitída. Vtedy by už mala byť liečba v rukách lekárov. Pacientovi sa môžu podávať antibiotiká aj lieky proti bolesti. Dôležitý je oddych či krátka hladovka. Vo vážnejších prípadoch je nevyhnutná i hospitalizácia. Niekedy sa tiež pristupuje k chirurgickému zákroku.

Pozri aj: Svaly panvového dna: Prečo a ako ich treba posilňovať?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Zuzana Szocsova 03.12.18 10:35

ZS
karma
100.00

ten obrazok je strasidelny :D

 • 0
Odpovedať

viktor labakann 03.12.18 12:19

karma
85.00

Po našom sa to nazýva "žaba" obyčajne sa to objaví na jazyku a ak je tam, tak je podozrenie, či sa nenajde aj niekde vnútri. Máličko borovičky to dezinfikuje.

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 08.12.18 08:29

AS
karma
108.00

v ústach možno áno

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 03.12.18 17:59

karma
107.00

Ten názovsom este nepocula...

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 03.12.18 19:30

HZŠ
karma
102.00

O tomto ochorení počujem (čítam) prvýkrát. Prečítala som si ho pozorne, lebo vekovo tam spejem.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 03.12.18 20:15

karma
109.00

fúúúha,o tomto som ešte nepočula...Nevyzerá to pekne.

 • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 05.12.18 18:20

LK
karma
100.00

Toto počujem prvýkrát..

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 08.12.18 08:30

AS
karma
108.00

aké choroby ešte môžeme mať- o ktorých nevieme.....

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 09.12.18 16:07

AK
karma
100.00

každá choroba je zlá ale táto,už len to odhodlanie ísť na hadicu

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 23.12.18 06:00

AS
karma
108.00

však to !

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.01.19 23:56

JK
karma
100.00

Zas som o niečo múdrejšia čítam o tejto chorobe prvý krát

 • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 24.02.19 12:29

karma
74.00

ja som divertilkulitýdu mala diagnostikovanú , bolo to peklo už mi hrozila operácia, ale veru trvalo kým zistili presnu diagnozu a vyšetrenia neboli príjemné boli prekvapený že ju mám ,lebo že ju mávajú skôr starší , nakoniec po preliečení 2x som sa vyhla operácii ale musím si velmi dávať pozor na stravu ...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní