Vieš, prečo jesť jablká každý deň? Prezradíme ti hneď 5 dôvodov!

Vieš, prečo jesť jablká každý deň? Prezradíme ti hneď 5 dôvodov!

Či už zelené alebo červené, sladšie alebo kyslejšie, milujú ich jednoducho mnohí z nás. Reč je o jablkách, ktoré radíme v našom podnebnom pásme medzi bežne pestované druhy ovocia. Vďaka tomu sú dobre dostupné počas celého roka. Dajú sa konzumovať samotné aj použiť v chutnom koláči. Dalo by sa však povedať, že v súčasnej dobe sa na ne tak trochu aj zabúda. V supermarketoch sú už dnes dostupné najrozličnejšie exotické druhy ovocia z celého sveta, ktoré nás lákajú, aby sme ich ochutnali.

V našom jedálničku by však nezastupiteľné miesto mali mať aj tuzemské druhy ovocia či zeleniny, ktoré sú pestované v našich končinách. Práve napohľad obyčajné jablká radíme medzi potraviny, ktoré majú nášmu telu skutočne čo ponúknuť. Sú nabité cennými látkami, vďaka čomu podporujú komplexné zdravie organizmu. V dnešnom článku vám povieme, prečo jesť jablká každý deň. Nasledujúce dôvody vás dozaista presvedčia, že zahryznúť do tohto chutného ovocia sa určite oplatí!

Pozri aj: Toto sú najlepšie zdroje vlákniny. V jedálničku ti nesmú chýbať!

vplyv jabĺk na trávenie

Zdroj: Shutterstock®

1. Poskytnú vlákninu a podporia trávenie

Jablká sú v prvom rade skvelým zdrojom cennej vlákniny. Vďaka nej je podporená správna činnosť čriev a ich pravidelné vyprázdňovanie. Predstavujú tak účinnú prevenciu pred zápchou. Okrem toho jablká napomáhajú vylučovať toxíny z tela. Najviac vlákniny sa však ukrýva tesne pod šupkou jablka, preto by ste toto ovocie nemali šúpať. Jeden stredne veľký plod môže pritom obsahovať pokojne aj viac ako 3 gramy vlákniny, čo môže predstavovať až 10 percent jej odporúčanej dennej dávky.

2. Doplnia vitamíny aj minerály

Okrem vlákniny sú jablká bohaté aj na mnohé vitamíny a minerálne látky. Ak sa zahryznete do tohto chutného ovocia, telu doplníte skutočne slušnú dávku vitamínu C, ktorý výrazne podporuje imunitný systém. Rovnako sa v jablku ukrýva vitamín K a viaceré z vitamínov skupiny B. Z minerálnych látok sú v tomto ovocí najviac zastúpené draslík, horčík, vápnik, fosfor a v malom množstve i železo. Jablká sú tiež zdrojom antioxidantov a flavonoidov, ktoré prispievajú k zdraviu organizmu.

vplyv jabĺk na srdce

Zdroj: Shutterstock®

3. Podporia zdravie srdca i ciev

Jablko je skvelým pomocníkom pre osoby, ktoré trápi vysoký cholesterol. Vďaka obsahu vo vode rozpustnej vlákniny toto ovocie napomáha udržovať v organizme optimálnu hladinu LDL aj HDL cholesterolu. Jablká navyše bránia usádzaniu tuku na cievach, dokonca vplývajú na znižovanie vysokého krvného tlaku. Blahodarne teda pôsobia na stav srdca i ciev. Pravidelnou konzumáciou čerstvých jabĺk tak môžete účinne znížiť riziko čoraz častejšie sa vyskytujúcich kardiovaskulárnych, čiže srdcovo-cievnych ochorení.

4. Podporia zdravie ďasien a zubov

Vďaka tomuto ovociu môžete podporiť i zdravie svojho chrupu. Konzumáciou chutných neošúpaných jabĺk si v prvom rade účinne posilňujete ďasná. Rovnako dochádza pri tomto procese k zvýšeniu produkcie slín v ústach, čo predstavuje akúsi ochranu ústnej dutiny pred baktériami. Jablká celý chrup prečisťujú a chránia ho pred zubným povlakom.

vplyv jabĺk na chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

5. Uľahčia chudnutie

Pokojne až 85 percent hmotnosti jablka tvorí len voda. Toto ovocie je nízkokalorické. Jeden plod predstavuje v priemere okolo 50 kcal. Navyše v ňom nie je takmer žiadny sodík či tuk. Aj vďaka tomu môžu byť jablká veľmi osožné pri redukcii váhy. Samozrejme, nie je tu reč o nezmyselnej jablkovej diéte, ktorá je založená výhradne na konzumácii niekoľkých kusov tohto ovocia denne.

Jablká by naopak mali tvoriť súčasť zdravého a pestrého jedálnička. Vďaka vláknine človeka zasýtia na dlhšiu dobu. Taktiež podporujú trávenie a metabolizmus. Neváhajte si ich dopriať na desiatu či olovrant alebo ak vás zastihne chuť na niečo sladké.

Odporúčame: Cievna mozgová príhoda: Ako včas rozpoznať jej príznaky?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

16 komentárov

Pavol Beran 16.12.18 15:47

PB
karma
100.00

Som rád,že tento článok potvrdil skvelé účinky jabĺk. V mojom jedálničku si našli už dávno miesto.

 • 3
Odpovedať

Elena Švachová 16.12.18 20:13

karma
113.00

Denne zjem niekoľko jabĺk.Máme vlastné zo záhrady a tento rok bol ozaj bohatý na úrodu všetkých odrôd,ktoré máme.Kupované sa neodporúčajú jesť so šupkou,lebo sú striekané.

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 17.12.18 07:22

ĽŠ
karma
100.00

Na jabĺčka nedáme dopustiť v akejkoľvek forme, na čerstvé obzvlášť.

 • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 17.12.18 08:21

karma
113.00

Keď som bola malá, dedo mi vždy vravel, že keď si dám jabĺčko nemusím si umývať zuby, že ich budem mať zdravé.. No a potom prišla mama a aj tak som si ich musela umyť :D Ale už odmalička viem, že jablko má niečo so zdravým chrupom :)

 • 0
Odpovedať

Helena Povalova 17.12.18 08:50

HP
karma
107.00

Informácia veľmi aktuálna.
Ďakujem.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 17.12.18 14:27

karma
127.00

Skvelé pripomenutie, prečo jesť jablká.

 • 0
Odpovedať

Erika Podskubová 17.12.18 15:43

EP
karma
104.00

milujem jablká každý deň zjem aspoň jedno hlavne večer aj ked píšu ,že večer by sa nemali jesť

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 20.12.18 10:23

SK
karma
113.00

...hlavne tie naše - domáce, zo záhrady, tie sú super

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 24.12.18 19:30

AK
karma
100.00

jablká milujem

 • 0
Odpovedať

Ladislav Slota 13.01.19 17:20

LS
karma
-1.00

Jablká mám veľmi rád.Tie u nás jednoducho nesmú chýbať

 • 0
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 29.12.18 20:45

KH
karma
79.00

U nás sú jablká na stole denne. Ošúpané a nakrájané, nakoľko ich môj syn má rád takto. Ako vidím, musím urobiť zmenu, teda nešúpat ich.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 07.01.19 22:48

JK
karma
100.00

Každý deň si dám dve jabĺčka mám domáce

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 09.01.19 12:02

DB
karma
114.00

voľakedy sme si v zime piekli jablká.len tak,bez cukru a prísad.boli výborné,alebo sa mi to zdá teraz,že všetko v detstve bolo výborné,lebo sme boli deti a s odstupom rokov si všetko prikrášlime?

 • 0
Odpovedať

Jana Repjaková 09.01.19 12:27

JR
karma
-1.00

Obsahuju vlákninu a to je super :)

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 11.01.19 19:16

JP
karma
109.00

Jablko je pre mňa drogou, hlavne teraz, počas zimy. Manželka ma až niekedy upozorňuje, že to preháňam, no neviem odolať, aj teraz si pomaly chrumkám už tretie.

 • 0
Odpovedať

Helena Kravcová 14.01.19 19:47

HK
karma
100.00

jablká mám rada

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní