Žalúdočné kŕče či bolestivá menštruácia – ktorá bylinka ti pomôže?

Žalúdočné kŕče či bolestivá menštruácia – ktorá bylinka ti pomôže?

  • Zdieľaj:
 • 2

Bolestivá menštruácia je zdravotným problémom mnohých žien i dievčat, ktoré s ním musia bojovať neraz i každý jeden mesiac. Nepríjemné a často sa vyskytujúce sú i rozličné tráviace ťažkosti, napríklad žalúdočné či črevné kŕče i poruchy trávenia a podobne. A prečo spomíname práve tieto dva druhy zdravotných ťažkostí? V dnešnom článku sa totiž bližšie pozrieme na účinky jednej bylinky, ktorá je nápomocná aj pri spomínaných neduhoch. Reč je o nátržníku, ktorý je akýmsi všestranným prírodným liečivom. Jeho účinky sú skutočne rôznorodé, či už pri použití zvnútra alebo zvonka. Čo by sme o tejto byline mali vedieť?

Poznáte nátržník?

Nátržník husí, latinsky Potentilla anserina, je trváca rastlina z čeľade ružovité. Známy je aj pod ľudovými názvami husia nôžka, husie kvietko, husie mydlo, strieborník, návesníček a mnohými ďalšími. Rôzne pomenovania súvisiace s husami dostala bylina údajne po tom, čo si ľudia kedysi všimli, že sa hojne vyskytuje na miestach, kde sa pásli husi. Nátržník pravdepodobne pochádza z juhovýchodných oblasti Ázie, dnes je roztrúsený naprieč Európou a nájdeme ho i v Amerike. Vyskytuje sa hlavne v miernom pásme, predovšetkým na severnej pologuli, no zavlečený bol aj do Austrálie.

Rastie od nížin po pohoria, obľubuje hlavne vlhké miesta. Nájsť ho môžeme na brehoch potokov a pozdĺž riek, na pasienkoch, v záhradách i pri cestách. Rastlina vytvára husté porasty. Charakteristická je podzemkom, z ktorého vyrastajú plazivé stonky. Tie môžu byť dlhé pokojne 50 až 60 centimetrov. Stonky sa v uzloch viacnásobne zakoreňujú, z nich vyrastajú ružice listov. Listy sú nepárno perovito zložené, majú skôr predĺžený vajcovitý tvar a po okrajoch sú pílkovité. Kvety sa zvyčajne objavujú od mája do júla až augusta a majú zlatožltú farbu. Celá rastlina má chlpatý vzhľad. 

Odporúčame: Žihľavová tinktúra proti vypadávaniu vlasov: To najlepšie, čo existuje!

účinky nátržníka

Zdroj: Shutterstock®

Pri ktorých problémoch bylinka pomôže?

Nátržník husí bol v minulosti často považovaný za nežiaducu burinu, ktorá sa rýchlo rozrastá v záhradách či na poliach. Neskôr však bylinka našla uplatnenie v tradičnej ľudovej medicíne. Obsahuje rozličné účinné látky. V droge nájdeme silice, glykozidy, horčiny, flavonoidy i triesloviny či rôzne minerálne látky. Nadzemné časti rastliny našli uplatnenie pri liečbe mnohých neduhov. Ako sme už načrtli v úvode, nátržník má priaznivý vplyv na trávenie. Optimalizuje vylučovanie žalúdočnej šťavy, zlepšuje trávenie a tíši žalúdočné či črevné koliky. Používa sa aj pri hnačkách a vírusových ochoreniach tráviaceho traktu.

Nátržník napomáha uvoľňovať kŕče hladkého svalstva. Ženám poskytuje úľavu pri bolestivej či dlhotrvajúcej menštruácii. Upokojuje vnútro pohlavných orgánov a zmierňuje intenzitu vnútromaternicových kŕčov. Okrem toho má rastlina priaznivý vplyv na sliznice. V rámci tradičnej ľudovej medicíny napomáha pri vnútornom krvácaní aj krvácaní z vonkajších rán. Môže pomôcť podporiť liečbu zápalov močových ciest. Zvonka sa používa na odstránenie bolestí v ústnej dutine, tiež na liečbu zápalov v ústnej dutine. Rastlina pomôže zaparenej či podráždenej pokožke, osoží pri zapálených a hnisavých vyrážkach, ekzémoch či hemoroidoch. 

použitie nátržníka

Zdroj: Shutterstock®

Ako nátržník používať?

Z nátržníka sa na liečebné účely zberá vňať s listami, a to pred kvitnutím či počas neho. Nazbierané nadzemné časti rastliny je možné vysušiť v tieni na prevzdušnenom mieste a uskladniť do zásoby. Ak nemáte zvyk zbierať si vlastné bylinky, sušenú drogu si môžete zakúpiť v lekárni, na internete či v predajniach so zdravou výživou. Na vnútorné použitie sa pripravuje zápar, respektíve čaj, a to zvyčajne z jednej polievkovej lyžice drogy na pohár vriacej vody. Doba lúhovania je 10 až 15 minút. Počas akútnych ťažkostí je vhodné nápoj piť dva až tri razy denne. Pripravte si ho pri žalúdočných bolestiach, silnej a bolestivej menštruácii, hnačkách či len preventívne na podporu trávenia.

Pri vonkajšom použití je vhodné pripraviť o niečo silnejší zápar, respektíve odvar. Pri bolestiach či zápaloch v ústnej dutine, taktiež pri paradentóze, je vhodné odvarom z nátržníka pravidelne vyplachovať ústa, respektíve ho použiť na kloktanie. Látku namočenú v odvare prikladáme na opuchliny alebo ňou ošetrujeme rany či kožné vredy. Nátržník tiež patrí medzi skvelé bylinky na hemoroidy. Odvar sa používa na prípravu sedacích kúpeľov. Rastlinka má sťahujúci účinok a účinne napomáha zastavovať krvácanie, čo sú pri liečbe hemoroidov vítané vlastnosti.

Pozri aj: TOP bylinky na ženské problémy: Tieto musí poznať každá z nás!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Katarína Konečná 15.06.20 08:48

KK
karma
121.00

vedela som, že sa používa pri problémoch so žalúdkom, ale že má až také široké využitie, to som nevedela

 • 0
Odpovedať

Alexandra Semanová 15.06.20 20:09

AS
karma
-1.00

Užitočný a náučný článok.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Tip na mrazivý výlet: Vyber sa na Zamkovského chatu a k Vodopádom Studeného potoka
Ostatné

Tip na mrazivý výlet: Vyber sa na Zamkovského chatu a k Vodopádom Studeného potoka

 • 0
 • 02.01.2023
Tip na zimný výlet: Navštív čarovný Tatranský ľadový dóm
Pobyty a výlety

Tip na zimný výlet: Navštív čarovný Tatranský ľadový dóm

 • 3
 • 26.12.2022
Najnebezpečnejšie európske letiská - budeš mať zimomriavky po celom tele!
Ostatné

Najnebezpečnejšie európske letiská - budeš mať zimomriavky po celom tele!

 • 0
 • 28.02.2023