Zastavený zubný kaz nie je mýtus! Ako ho zastaviť?

Zastavený zubný kaz nie je mýtus! Ako ho zastaviť?
 • 07.03.2017
 • Ľudka Babjarčiková

  • Zdieľaj:
 • 14

Zubný kaz môžeme rozdeliť podľa rôznych hľadísk. Podľa toho, kde na zube sa nachádza, ako hlboko do zuba už prenikol alebo či dosiahol sklovinu, dentín až zubnú dreň.

Posledné delenie je práve teraz najzaujímavejšie. Aby sme mohli posúdiť, ktoré z týchto štádií je náš prípad, zubný lekár využíva RTG bite-wing snímku. 

1. Kaz skloviny

Znamená to, že zubný kaz je vo vonkajšej časti zuba, ktorá je najtvrdším tkanivom v ľudskom tele a zub má chrániť. Toto štádium označujeme ako skoré či včasné. Je stále „len" na povrchovej vrstve zuba, ale blízko rozhrania skloviny s dentínom.

2. Kaz dentínu

Vzniká rozšírením zubného kazu skloviny do dentínu, ktorý sa nachádza hlbšie, hneď pod sklovinou. Prešiel teda hranicou medzi nimi. Môže mať tiež svoje včasné a neskoré štádium. Potom sa označuje už ako hlboký zubný kaz, pretože v dentíne sa šíri rýchlejšie ako v sklovine a snaží sa dostať až k najcitlivejšej zložke zuba – zubnej dreni. 

Odporúčame: Zubný plak ako príčina dvoch najčastejších ochorení ústnej dutiny

zastaveny zubny kaz

Zdroj: Shutterstock®

3. Kaz zubnej drene, pulpitída

Sú v nej uložené cievy a nervy. Práve preto zubný kaz zvyčajne bolí až v tomto, povedzme, kritickom štádiu. Ak sme sa dostali až sem, je to viac-menej „game over". Zostávajú 2 možnosti – endodontické ošetrenie koreňových kanálikov alebo - v horšom prípade - vytiahnutie zuba.

Pozor! Zubný kaz ani nemusí prejsť úplne do zubnej drene, aby spôsobil, že zub odumrie. Stačí, aby zostal v dentíne, v minimálnej blízkosti drene a problém je na svete tak či tak. 

Odporúčame tiež: 10 najčastejších príčin bolesti zubov

zastaveny zubny kaz

Zdroj: Shutterstock®

Zastavený zubný kaz

Takto sa nazýva zubný kaz, ktorý sa prestal šíriť, prestal byť aktívny. Nestane sa to žiadnym zázrakom ani kúzlom, ale zmenou podmienok v ústnej dutine k lepším. Takýto zubný kaz zostáva skôr kozmetickým problémom. Javí sa väčšinou ako tmavohnedý pigment, ktorý sa nedá odstrániť leštením či pomocou ultrazvuku. V porovnaní so žltým či belavým aktívnym zubným kazom je jeho spodina tvrdá.  

Odporúčame tiež: Dentálna hygiena - čo všetko vás čaká?

zastaveny zubny kaz

Zdroj: Shutterstock®

Ktorý zubný kaz dokážeme vôbec zastaviť?

V duchu porozmýšľajte a tipnite si. Zubný kaz môžeme zastaviť v jeho začiatočných štádiách, najlepšie vtedy, keď sa len začína tvoriť. Napovedá vám to? Ak ste tipovali kaz skloviny, tipovali ste správne, avšak neodcudzujme ani zubný kaz, ktorý začal útočiť na dentín. V jeho skorom štádiu a vo veľmi dobrých podmienkach je možné zvrátiť aj ten, no v porovnaní so sklovinou je to menej pravdepodobné.

Platí to hlavne vtedy, ak sa zubný kaz nachádza na mieste, ktoré je ľahko prístupné čisteniu. Tým pádom by bol napríklad medzizubný kaz ťažkým orieškom a šance zastaviť ho by ešte viac klesali. 

Odporúčame tiež: Bez „medzizubky“ ani na krok

zastaveny zubny kaz

Zdroj: Shutterstock®

Ako zastaviť  šírenie zubného kazu?

Aby sme zubnému kazu dali stopku, je nutné pravidelne odstraňovať usadený zubný plak zo zubov aj z miest medzi zubami. To vyžaduje pravidelné čistenie zubov aspoň 2x do dňa, správnu techniku čistenia, aby sme nevynechali žiadnu plochu na zuboch a využívanie ďalších dentálnych pomocníkov, ako sú medzizubné kefky, zubná niť, jednozväzkové kefky či škrabka na jazyk. Veľmi dôležitá je aj fluoridácia, a teda využívanie fluoridovaných zubných pást či fluoridových gélov a dentálnej hygieny. 

Odporúčame tiež: Základ o fluoridácii - spôsob, akým spevniť zubnú sklovinu

zastaveny zubny kaz

Zdroj: Shutterstock®

Každý sme iný, nie každému sa oplatí čakať

Podľa štúdií sa čas, kedy sa kaz skloviny rozšíri hlbšie do dentínu, odhaduje na 2 roky a aj vďaka tomu môžeme zvoliť prístup „sledovať a čakať". Zubný kaz má zubný lekár stále pod dohľadom a monitoruje ho pri každej návšteve v ambulancii. To je ale možné iba v prípade, ak pacient naozaj navštevuje zubnú ambulanciu pravidelne, nemení zubného lekára, pri prehliadkach sa robí bite-wing snímka a čo je hlavné - dodržiava sa ústna hygiena.

Ak je zubný lekár z nejakého dôvodu presvedčený, že vo vašom prípade táto metóda nemá nijaký význam, máte jednoducho zvýšené riziko vzniku kazu, tvoria sa vám na ťažko prístupných miestach, bude najlepšie zasiahnuť a zubný kaz ošetriť čím skôr. 

 

  • Zdieľaj:
 • 14
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

14 komentárov

Soňa Kelemenová 07.03.17 08:14

SK
karma
86.00

jejjjj..... dnešná téma v teleráne bola presne o zubných kazoch.... raz som si to vypočula.... a potom som si o tom ešte aj prečítala..treba sa starať O chrup, zuby sú naša vizitka..

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 07.03.17 08:18

MM
karma
100.00

zuby - moja slabosť

 • 0
Odpovedať

Monika Filípková 07.03.17 08:54

MF
karma
56.00

K zubárovi našťastie veľa nechodím, ale rada som si prečítala túto tému o zubných kazoch, nejaký som už mala aj ja, ale teraz neviem konkrétne ktorý druh to bol.

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 07.03.17 18:07

SK
karma
113.00

zaujímavý článok

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.03.17 16:34

ĽŠ
karma
100.00

Super článok!

 • 0
Odpovedať

Lenka Piovarčiová 08.03.17 19:09

LP
karma
80.00

odkedy chodim pravidelne kazdy rok tak pohoda už 3 roky som bez kazu, chodim len na hygienu 1x rocne

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 09.03.17 15:39

TK
karma
105.00

no keď už som mal všetky mliečne zuby nahradené klasickými tak mi zubár všetky čo sa dajú zapečatil a musím povedať že vo veku 26 rokov som jeden z mála z môjho okolia čo nemá žiadny zubný kaz ani žiadnu plombu :)

 • 2
Odpovedať

Libuše Šumná 27.03.17 17:33

karma
112.00

k zubaři chodím pravidelně je to lepší než potom trpět

 • 2
Odpovedať

Libuše Šumná 16.04.17 07:42

karma
112.00

já chodím k zubaři dva krát ročně pro jistotu

 • 2
Odpovedať

Lucia Stupková 24.09.17 21:15

LS
karma
100.00

Mame v rodine makke zuby takze aj ked dodrzujem vserko vyssie spomenute,kaz sa vyskytne tak ci tak

 • 2
Odpovedať

ivana pistovičová 09.01.18 13:13

IP
karma
89.00

zaujimave...

 • 2
Odpovedať

Libuše Šumná 20.07.18 16:05

karma
112.00

k zubaři chodím pravidelně dvakrát ročně

 • 2
Odpovedať

beata kolkova 27.10.21 10:20

BK
karma
-1.00

Hm zaujimave citanie. Mne zubarka minuly rok zanedbala zuby a odisla som. Odisla som k takemu zubarovi, co mi zub zablomboval a nechal mi tam nastroj. :( Mam v nom zapal a tiez na vedlajsom. Az v kosti Nova zubarka mi zub zachranuje. Este ze sa nebojim zubarov.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 19.12.21 20:04

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní