Registrácia Prihlásenie

Myslíš si, že sex v spánku je blud? Sexsomnia môže byť nebezpečná!


 • 82
 • 2

Správame sa ako v bdelom stave, no v skutočnosti spíme. Nazývajú sa parasomnie a ide o poruchy, ktoré sprevádzajú netradičné až abnormálne prejavy počas toho, keď spíme. Patrí sem námesačnosť, rozprávanie zo spánku a tiež aj sexomnia, ktorá nie je ničím iným ako sexom v spánku. Ak o nej počujete prvý raz, v tomto článku vám ju priblížime, povieme vám o jej symptómoch a aj o tom, prečo vzniká.

Náchylnejší sú muži

Prichytili ste sa niekedy uprostred spánku v intímnej chvíľke s vašou partnerkou či partnerom? Potom ste zrejme jedným zo štatistických osem percent ľudí, ktorí trpia sexomniou. Štúdie ukázali, že čo sa pohlavia týka, náchylnejší na praktizovanie sexu v spánku sú muži ako ženy, a to až trikrát. Sexomnia sa ako porucha spánku považuje za pomerne ojedinelú, teda netradičnú. Mnohí pacienti, ktorí ju pritom majú a vedia o nej, sa za ňu hanbia.

Pozri aj: Joga či beh? Tu sa dozvieš, ako cvičiť podľa znamenia zverokruhu!

čo spôsobuje námesačnosť

Zdroj: Shutterstock®

Odhalí vás partner

Podobne ako pri mnohých iných poruchách spánku, tak aj pri sexomnii musí zväčša zakročiť partner, prípadne spolubývajúci či iný človek, ktorý spozná symptómy. Medzi tie sa zaraďuje vynucovanie sexuálnych „hrátok“ od partnera, pohlavného styku, ďalej sem patrí masturbácia, spontánny orgazmus a v neposlednom prípade to, že si daný človek zväčša nič z vymenovaného vôbec nepamätá. Niektorí pacienti sa však počas niektorého z aktov zobudia a nemajú ani poňatia, ako sa k nemu dostali.

Spúšťače sú rôzne

Ako a prečo sexomnia vzniká, to konkrétne nikto nevie. Odborníci sa však domnievajú, že existuje niekoľko spúšťačov, ktoré k nej môžu prispieť, prípadne ju u človeka vyvolať. Jedným z nich je únava, stres, nedostatok spánku, ale aj určité lieky na predpis, alkohol, drogy a najmä nepravidelný a neprirodzený spánkový cyklus pre telo.

Okrem týchto spúšťačov je podľa odborníkov možné, že sexomnia vznikne aj u človeka s niektorými zdravotnými diagnózami, ako napríklad epilepsiou, syndrómom nepokojných nôh, spánkovým apnoe, migrénami, refluxom, ale aj traumatickými poraneniami hlavy. Napokon býva bežná ako sprievodný jav iných parasomnií, teda rozprávania zo sna či námesačnosti.

sex keď spíme

Zdroj: Shutterstock®

Nebezpečná diagnóza

Aj keď sa možno zdá, že sexomnia je celkom neškodná, a to najmä v prípade, ak ide o masturbáciu alebo sex s vlastným partnerom, ktorému to nevadí, v minulosti bola zneužitá aj pri obhajobe násilníkov. Ani u svojho partnera sa však v prípade sexomnie nemusíte stretnúť s pochopením, čo môže postupne viesť k problémom vo vzťahu až k úplnému odcudzeniu, preto je vyhľadanie odbornej pomoci na mieste.

V tomto prípade pomôže, ak budete pripravení a spolu s partnerkou či partnerom si budete viesť denník o vašom spánku. Keď lekár zistí príčinu, sexomnia sa dá celkom úspešne potláčať, napríklad vysadením a nahradením sporných liekov či liečením ochorenia, ktoré sexomniu u vás spôsobuje.

Inšpiruj sa: Prečo dať avokádo do mrazničky? Už nikdy ho nebudeš skladovať inak

- Anketa

MÁVATE NIEKTORÚ SPÁNKOVÚ PORUCHU?

Odpovedalo 76 ľudí  

Bývam námesačná!
4%
Hovorím zo spánku.
20%
Už som zažila aj sexomniu.
21%
Nie, nemám žiadnu.
55%

 • 82
 • 2
Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Jarka Šmihuľová 12.04.19 14:54

karma
-1.00

Keď si zatrtkáte pred spaním, takéto problémy nebudete mať.

 • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 18.04.19 13:54

karma
89.00

O takejto poruche spánku som nepočula. Zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ako na minimalistickú kuchyňu? Tieto zásady musíš dodržiavať!
Domácnosť

Ako na minimalistickú kuchyňu? Tieto zásady musíš dodržiavať!

 • 125
 • 7
 • 07.12.2019
Aviváž – áno či nie? Ako prať športové oblečenie podľa odborníkov?
Domácnosť

Aviváž – áno či nie? Ako prať športové oblečenie podľa odborníkov?

 • 52
 • 9
 • 06.01.2020
Sebarozvoj s koučkou: Predstavivosť ako ukážka budúcich atrakcií života
Inšpirácie pre sebarozvoj

Sebarozvoj s koučkou: Predstavivosť ako ukážka budúcich atrakcií života

 • 106
 • 3
 • 18.12.2019
TOPlist