Registrácia Prihlásenie

Chceš byť navždy mladá a krásna? Vyskúšaj tento antioxidant!

 • 14.04.2018
 • Simona Kostková

Túžite po dlhovekosti a kráse? Chcete žiť bezstarostne a zdravo? Tak potom sa zoznámte s karnozínom! Tento antioxidant vám dokáže predĺžiť život a odbúrať stres tak, ako žiadny iný.

Ak ste o ňom ešte nepočuli, tak nastražte uši, karnozín je totiž látka, ktorá sa nachádza v našom tele a známa je len pár rokov. Najčastejšie sa spomína v spojitosti s autizmom, ale jej priaznivé účinky sa uplatňujú v celom tele. Karnozín predstavuje nádej pre mnohých pacientov.

Nachádza sa v našom tele

Ako jeden z mála, karnozín sa nachádza v našom tele už od narodenia. Bohužiaľ, postupom času jeho tvorba v tele klesá. Prví, ktorí začali využívať jeho skvelé vlastnosti, boli ruskí kozmonauti. Tí ho používali na odbúravanie stresu, ktorý pre nich let predstavoval a tiež ich mal udržať v dobrej fyzickej a psychickej kondícii.

Jeho tvorba prebieha v najdôležitejších orgánoch tela, a to v srdci, mozgu a vo svaloch. Ako prvé boli dokázané jeho pozitívne účinky na svaly – dokáže eliminovať kyselinu mliečnu, zvyšovať kontrakciu svalov a aj ich regenerovať. Známy je „Severinov fenomén“, pomenovaný po vedcovi, ktorý ho objavil a ide o schopnosť karnozínu regenerovať sval tak rýchlo, že dokáže okamžite po jeho podaní 100% pracovať aj napriek únave.

Pozri aj: Aký význam má vláknina? Tieto signály jej nedostatku neignoruj!

čo je to karnozín

Zdroj: Shutterstock®

Antioxidant, ktorý robí všetko

Starnutie je prirodzený a nezvratný proces. Pravdepodobne aj kvôli tomu, syntéza karnozínu časom klesá. Má totiž schopnosť obnoviť bunku, a tým jej funkciu a predĺžiť jej život. To znamená, že nielen bunky v našom tele omladnú, ale aj my. Súvisí s tým aj jeho funkcia ako antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením a voľnými radikálmi.

To, že chráni bunku pred poškodením a obnovuje jej funkciu, má vplyv aj na rakovinotvorné bunky. Bunky, ktoré sú poškodené napríklad voľnými radikálmi, sa môžu časom zmeniť na nádorové bunky alebo môžu podporiť rast takýchto buniek. Karnozín ako antioxidant dokáže nielen eliminovať vznik voľných radikálov v tele, ale dokáže aj účinne ničiť už vzniknuté nebezpečné zlúčeniny.

Musíš vidieť: Vplyv životného prostredia na pleť: Je to horšie, než si si myslela!

ako sa dožiť vysokého veku

Zdroj: Shutterstock®

Dokáže regenerovať svaly

Ako sme spomínali, jeho pozitívne účinky boli pôvodne spájané s regeneráciou svalov. Postupným starnutím tela dochádza k znižovaniu funkcie svalov a vplyv má na to aj znižovanie koncentrácie karnozínu v tele. Vedec, ktorý študoval účinok karnozínu na svaly, dokázal, že po podaní tejto látky „vyčerpanému svalu“ dochádza k okamžitej regenerácii. Túto správu ocenili a stále oceňujú hlavne športovci, nakoľko karnozín nie je dopingová látka a pomôže im k lepším výkonom.

Pri cvičení dochádza k vzostupu kyseliny mliečnej, k poklesu pH a výsledkom je svalová únava. Karnozín dokáže nielen eliminovať kyselinu a zvýšiť tým pH, čím utlmí únavu, ale dokáže aj eliminovať vznik nežiadúcich látok. Je preto vynikajúci doplnok pre športovcov, ktorým regeneruje svaly, zvýši výkonnosť a odolnosť a chráni svaly pred poškodením.

Neprehliadni: Ako vplýva na naše zdravie voda s citrónom? Ozaj vďaka nej schudneme?

čo pomáha na svalovicu

Zdroj: Shutterstock®

Chráni mozog aj „nervy“

Asi najprínosnejší účinok, ktorý karnozín pre náš organizmus má, je jeho vplyv na mozog. Okrem toho, že je protizápalový a protinádorový, dokáže chrániť bunky pred poškodením, a tým aj našu DNA. Dokáže odstraňovať nežiadúce látky, ktoré vznikajú počas metabolizmu a redukuje poškodenie buniek, spôsobené alkoholom. Pomáha prenášať vzruch v mozgu aj v nervoch, a tým zlepšuje schopnosť logického myslenia, pamäti aj koncentrácie.

Tým, že potláča prejavy starnutia, pomáha regenerovať bunky aj celý organizmus, znižuje hladinu stresu a podporuje fungovanie celej nervovej sústavy aj imunitného systému. Pravdepodobne toto sú tie vlastnosti, vďaka ktorým sa karnozín využíva pri liečbe autizmu. Keďže na liečbu autizmu žiadne lieky neexistujú, často je nápomocná práve prírodná a alternatívna medicína. Tá sa snaží potláčať sekundárne prejavy, ktorými je nespavosť, agresivita či hyperaktivita. Karnozín dokáže zlepšiť komunikáciu, výkonnosť pri učení a celkovo zlepšuje interakciu takýchto detí.

autizmus

Zdroj: Shutterstock®

Ak vás karnozín zaujal, neváhajte a zakúpte si ho! Keďže ide o prírodný antioxidant z nášho tela, nedá sa nijako inak doplniť do tela, než vo forme tabliet. Okrem vyššie spomínaného, karnozín dokáže:

 • Eliminovať nežiadúce účinky pri očkovaní u detí 
 • Rozšíriť cievy a znížiť tak krvný tlak 
 • Odstraňuje ťažké kovy z organizmu 
 • Odstraňuje bolesť v končatinách 
 • Znížiť riziko vzniku aterosklerózy, degenerácie kĺbov a šedého zákalu
 • Liečiť cukrovku a pridružené komplikácie 
 • Pomôcť pri svalovej dystrofii 
 • Pomôcť pri autistických ochoreniach, neurodegeneratívnych ochoreniach, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, aj pri dyslexii

Návrat hore
Autor článku

3 komentáre

Elena Švachová 14.04.18 22:23

karma
113.00

Tento článok ma veľmi zaujal.Myslím,že sa po tom karnozíne poobzerám...

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 15.04.18 07:59

SK
karma
117.00

Už som o ňo počula na STV1 v Dámskom klube minulý týždeň a tiež ma veľmi zaujal.

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 23.11.18 22:44

ZS
karma
100.00

o karnozine som nepocula nikdy predtym... ake su jeho prirodne zdroje?ak teda vobec su

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ako vyprať zájdené kuchynské utierky? Vďaka týmto trikom budú ako nové!
Domácnosť

Ako vyprať zájdené kuchynské utierky? Vďaka týmto trikom budú ako nové!

 • 58
 • 2
 • 06.11.2019
Ako vyčistiť striebro doma? Poradíme ti jednoduché a účinné triky!
Domácnosť

Ako vyčistiť striebro doma? Poradíme ti jednoduché a účinné triky!

 • 120
 • 5
 • 14.12.2019
Správna starostlivosť o živý stromček: Takto ti vydrží až 5 týždňov!
Inšpirácie

Správna starostlivosť o živý stromček: Takto ti vydrží až 5 týždňov!

 • 83
 • 7
 • 22.12.2019
TOPlist