Aké riziká hrozia deťom v lete? Na toto daj obrovský pozor!

Aké riziká hrozia deťom v lete? Na toto daj obrovský pozor!

    • Zdieľaj:
  • 0

Bezstarostný letný čas utlmuje ostražitosť a nie je vôbec prekvapujúce, že práve počas horúcich dní dochádza k mnohým nehodám, úrazom, nepozornostiam a rizikovému správaniu, ktoré ohrozuje zdravie aj našich ratolestí. Dokonca počas letných prázdnin dochádza k zdvojnásobeniu úrazov v porovnaní s ostatným zvyškom roka. Čo hrozí deťom v letných dňoch? Na to si posvietime v nasledujúcom článku a zrekapitulujeme si tie najväčšie hrozby, na ktoré by mali dávať pozor najmä rodičia malých detí.

Riziko utopenia

Utopenie sa, bohužiaľ, u nás nachádza na popredných miestach príčin smrti detí. Zaujímavé však je, že i keď rodičia o tejto hrozbe vedia, zabúdajú na toto vážne riziko. Stačí malá chvíľka a nešťastie je na svete. Veď napríklad také trojročné dieťa sa utopí skôr ako za minútu. Okrem toho ide nielen o rýchlu, ale aj o tichú smrť. Zabudnite na to, že topiaci sa kričí alebo okolo seba špliecha. A taktiež by ste mali vedieť, že okrem klasického utopenia je prítomná aj hrozba tzv. suchého utopeniaMajte preto za každých okolností deti pri vode stále na očiach a zabezpečte ich plávacími pomôckami. Nebezpečným sa pri deťoch stáva hoci aj dostupný bazén na dvore, preto treba myslieť aj na ostatné vodné plochy, okrem jazier či mora na dovolenke. 

Neprehliadni: Chystáš sa s deťmi na kúpalisko? Pozri, ako odhaliť nebezpečný bazén

topiace sa dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Úpal

Priame slnečné žiarenie je nebezpečné najmä pre bábätká, pri ktorých je naozaj potrebné vystríhať sa im. Vo všeobecnosti by malo byť u detí samozrejmosťou, že okrem ochrany pokožky v podobe kvalitného krému proti UV žiareniu bude chránená aj hlavička a zátylok dieťaťa, a to napríklad klobúkom s väčšou strieškou. V slnečných dňoch pomôžu aj slnečné okuliare a ľahký vzdušný odev, ktorý dokáže pôsobiť preventívne proti prehriatiu organizmu. Zabúdať netreba ani na pravidelné a dostatočné dopĺňanie tekutín, ideálne v podobe čistej vody alebo nesladených čajov. Úpal sa prejavuje nevoľnosťou, slabosťou, malátnosťou, teplotou či bolesťami hlavy. Pamätajte na to, že k nemu môže dôjsť nielen pod vplyvom pôsobenia slnečných lúčov, ale napríklad aj počas cesty v neklimatizovanom aute.

Kliešť ako hrozba

Už v mnohých článkoch sme vás informovali o hrozbe, ktorú pre ľudské zdravie predstavujú kliešte. Ide najmä o choroby prenášané týmito nepríjemnými parazitmi. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že najhorší priebeh a komplikácie možno očakávať práve pri deťoch, starších ľuďoch a ľuďoch s oslabenou imunitou. Preto ani keď sa budete veľmi ponáhľať na výlet či na huby, nezabudnite na repelent a vhodný odev. A snažte sa vyhýbať najčastejším lokalitám výskytu infikovaných kliešťov, pokiaľ to bude možné.  

kliešť na ruke dieťaťa

Zdroj: Shutterstock®

Úrazy

Zvýšené riziko úrazov detí v lete súvisí okrem iného aj s ich zvýšeným pohybom a športovaním. To so sebou, samozrejme, prináša aj mnoho pozitív, no aby zostalo len pri nich, treba dbať na dôkladné bezpečnostné opatrenia. Samozrejmosťou pri bicyklovaní či korčuľovaní sú prilby a chrániče na ruky a nohy. Pády na hlavu sú mimoriadne nebezpečné, preto prilbu rozhodne nepodceňujte. Vyvarujte sa aj pádom či rizikám pošmyknutia na túrach či výletoch, a to výberom vhodnej pevnej detskej obuvi. Máte na záhrade pre deti trampolínu? Tak potom pozor, zachovávajte pri aktivitách detí na nej zvýšenú ostražitosť a zamedzte, aby na nej skákali viaceré deti. Ideálne by bolo, ak by mala trampolína zábrany.

Otrava – jedovaté plody

Už v článku, ktorý sa venoval jedovatým rizikám v prírode na Slovensku, sme sa okrem nebezpečných živočíchov zamerali aj na rastliny, ktorých plody môžu byť pre deti smrteľnými. Preto napríklad počas pobytu na chate a pod. upozornite deti na nebezpečenstvá. Aj pomerne nevinná čučoriedka sa dá zameniť za jedovatý plod ľuľkovca zlomocného. No a najmenšie deti, ktoré s radosťou strkajú do úst všetko dostupné, musíte mať, samozrejme, neustále na očiach, aby ste v kritickom momente mohli okamžite zasiahnuť. Nezabúdajte na fakt, že počet smrteľných otráv je najvyšší u detí do jedného roka (do úvahy však treba brať aj otravy spôsobené liekmi, chemikáliami z čistiacich prostriedkov a pod.).

Zaujme ťa: Čo robiť pri otrave dieťaťa? Je mlieko naozaj záchranou?


    • Zdieľaj:
  • 0
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto
Vlasy

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto

  • 3
  • 11.06.2021
TOPlist