Ako vybrať prvú detskú autosedačku? Drž sa niekoľkých zásad!

Ako vybrať prvú detskú autosedačku? Drž sa niekoľkých zásad!

Prvá cesta novorodenca z nemocnice vedie zväčša do auta, pomocou ktorého si voňavučké bábätko hrdí rodičia odvezú domov. Bábätká a deti nižšie ako 150 centimetrov a ľahšie ako 36 kíl však v aute podľa zákona musia sedieť v autosedačke, prípadne na podsedáku, a to v prípade, ak majú viac ako tri roky, no nesplnený výškový alebo váhový limit. Vybrať prvú detskú autosedačku môže byť niekedy naozaj náročné, no nie nezvládnuteľné. Jednoducho pri jej výbere myslite na pár zásad.

Vajíčko verzus autosedačka?

Väčšina novorodencov sa do prvého roka života vozí v aute v takzvanom vajíčku. Vajíčko spĺňa zákonné podmienky autosedačky a je pre malé bábätká veľmi pohodlné, väčšinou je dokonca ako súčasť kočíka, ktorý sa predáva ako trojkombinácia. Často sa stáva, že vo vajíčku novorodenci zaspia a mamičky či oteckovia si spiacu ratolesť môžu veľmi jednoducho v ruke odniesť z auta von, pričom nehrozí, že by ste dieťa zobudili. V tomto je vajíčko veľmi praktickým pomocníkom, často sa dá napojiť aj na kočík, no odporúčame ho len na kratšie a zriedkavejšie cesty autom.

Existuje však aj alternatíva, ktorá je bezpečnejšia ako prevážanie bábätka vo vajíčku - riadna autosedačka určená od narodenia, ktorá porastie s vaším dieťatkom. Pred narodením dieťatka si teda zvážte všetky pre a proti a v prípade, že zvolíte autosedačku, čítajte ďalej.

Inšpiruj sa: Kam s deťmi na výlet? Tu sú tipy na super rodinné aktivity na leto!

ako dať dieťa do autosedačky

Zdroj: Shutterstock®

Všetko závisí od auta

Predtým než pristúpite ku kúpe autosedačky, poriadne si prehliadnite svoje auto, prípadne si preštudujte manuál. Dôležité je najmä to, či má vaše auto ISOFIX systém, vďaka ktorému upevníte bezpečne k sedadlu každú modernú autosedačku. Systém ISOFIX má už v súčasnosti každé auto, môže sa však stať, že ho nemajú staršie modely. Okrem tohto dôležitého bodu je zásadné aj to, aké má auto rozmery.

Dieťatko musí podľa zákona sedieť do 15 mesiacov proti smeru jazdy, ideálne za sedadlom spolujazdca alebo na sedadle spolujazdca v prípade, že rodič cestuje s dieťaťom úplne sám. Zmerajte si preto priestor, do ktorého sa chystáte sedačku umiestniť, aby sa vám nestalo, že sa vám sedačka do menšieho auta jednoducho nezmestí alebo je v ňom úplne natesno.

čo je isofix

Zdroj: Shutterstock®

Bezpečnosť nadovšetko

Kvalitná autosedačka sa môže pohybovať aj v niekoľkých stovkách eur. Čo by sme však nedali za to, aby bolo naše dieťa v bezpečí? Najlepšie autosedačky sú tie, v ktorých dokážete dieťa uchytiť pomocou 5-bodového bezpečnostného systému — dva pásy okolo ramien, dva okolo pásu a jeden v strede medzi nohami. Dobré je myslieť aj na poťah sedačky. Malé detičky sa zvyknú potiť, preto môže byť nevhodný materiál v lete pre ne utrpením. Toto sa dá vyriešiť aj investíciou do letného poťahu zo vzdušných materiálov.

Pozri aj: Kontroverzné prepichovanie uší u bábätiek: Kedy a ako je to vhodné?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 16.07.19 06:36

ĽŠ
karma
100.00

Bezpečnosť je naozaj prvoradá!

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 05:35

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 05:35

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

Simona Záhumenská 22.07.19 10:49

SZ
karma
90.00

Čím dlhšie dieťatko vydrží cestovať v protismere jazdy, tým lepšie. Čítala som, že ideálne je cestovanie v protismere jazdy do štyroch rokov veku dieťaťa.

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 13:31

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 13:31

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní