Budúce mamičky, pozor! Existuje liek na tehotenské nevoľnosti?

Budúce mamičky, pozor! Existuje liek na tehotenské nevoľnosti?

Dve čiarky na tehotenskom teste, nesmierna radosť a potom sa všetko zmení… Viac ako polovicu budúcich mamičiek trápia tehotenské nevoľnosti, ktoré sa zväčša objavia v 6. – 8. týždni tehotenstva a spravidla pominú, kým skončí prvý trimester.

Mesiac je však dlhá doba a počas neho musí väčšina tehuliek zvládať okrem nosenia nového života pod srdcom aj celkom bežné povinnosti, či ide o tie pracovné alebo rodinné. Ako tehotenské nevoľnosti zvládať a existuje na ne vôbec nejaký liek?

Zaujme ťa: Ktoré bylinky sú vhodné pre deti na čaj alebo ochutenie jedla?

nevoľnosti v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Mýtus ranných nevoľností

„Býva ti ráno zle?” Presne to býva pravdepodobne najčastejšia otázka okolia, keď sa dozvie, že je žena tehotná. Ranné nevoľnosti sú však len obyčajný mýtus, pretože napínanie na zvracanie alebo samotné zvracanie či pocit „ťažkého žalúdka” sa môže u ženy v očakávaní objavovať počas celého dňa, dokonca aj večer či v noci.

Tehotenské nevoľnosti zrejme spôsobuje nával hormónov a zatiaľ, čo niektoré ženy si tieto žalúdočné problémy odbijú hneď zrána a po zbytok dňa im je podstatne lepšie, iné jednoducho nedokážu fungovať. A niektoré výherkyne lotérie sa s nevoľnosťami v tehotenstve nikdy nestretli a nestretnú.

výživa v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Existuje liek?

Tehotenské nevoľnosti sú v podstate celkom bežné žalúdočné ťažkosti. Pocit napínania na zvracanie, zvracanie a bolesti žalúdka v tomto období sa však vyliečiť nedajú, jednoducho musia tieto príznaky odoznieť samé. Existujú ale niektoré návyky, ktoré môžu tehotenské nevoľnosti zmierniť.

 • Jedlo a pitie by ste mali prijímať pravidelne a v menších dávkach. Z nápojov si osvojte vodu, minerálku, slabý čaj. Z jedál uprednostnite suché potraviny, ako sú krekry, ovocie a skôr studené jedlá ako horúce, ktoré viac zapáchajú a môžu nevoľnosti umocniť. Pomáha aj cmúľanie ľadovej kocky. Vyradiť by ste mali najmä štipľavé a mastné jedlá, ktoré sú ťažké na žalúdok.
 • Čokoľvek robíte, nehladujte. Mnoho žien si myslí, že ak nebudú jesť nič, nebude im zle, no práve naopak. Hlad umocňuje žalúdočné nevoľnosti.
 • Zázvor sa považuje za univerzálny liek proti nevoľnostiam, preto by ste ho mali jesť v rôznej forme. V lekárňach dokonca možno dostať kúpiť aj zázvorové lízanky či sušienky.
 • Niektorým ženám pomáha aj to, ak sa pred tým, než vstanú z postele, troška zasýtia. Na nočný stolík si pripravte banán alebo niekoľko sušienok, z postele sa postavte asi za 15 minút.
 • Nevoľnosti umocňuje aj únava. Preto by mali tehotné ženy veľa oddychovať.
 • Už po niekoľkých dňoch s nevoľnosťami ihneď zistíte, čo vám ich vyvoláva. Ak sú to isté pachy, vyhnite sa im, ak neznesiete džús, vyhnite sa mu. Vyhýbajte sa všetkým nástrahám, ktoré spôsobujú, že vás napína na zvracanie.

Vyskúšaj: Ako vyliečiť zápal v tele pomocou overeného smoothie receptu?

hospitalizácia v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Výnimka potvrdzuje pravidlo

Väčšinu žien nevoľnosti opustia po 12. týždni tehotenstva, s niektorými sa však problémy môžu vliecť aj dlhšie. Najmä ak ide o diagnózu nazývanú hyperemesis gravidarum. Tento pojem označuje veľmi silné tehotenské nevoľnosti, s ktorými sa tehotná žena sama nevie vysporiadať a zväčša potrebuje aj lekársky dozor, niekedy dokonca aj hospitalizáciu. Pacientky s touto diagnózou, postihujúcou asi dve percentá tehuliek, čelia riziku dehydratácie, straty hmotnosti alebo hypokaliémie (nedostatku draslíka v krvi).  Aj pre tieto budúce mamičky s ťažkým štartom do materstva však existuje dobrá správa — hyperemesis gravidarum zvykne pominúť po ukončenom 5. mesiaci tehotenstva.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 22.06.19 06:26

ĽŠ
karma
100.00

Návyky, ktoré môžu tehotenské nevoľnosti naozaj zmierniť.

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 05:46

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 05:46

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 14:11

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 14:11

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní